Ushqimi për gratë shtatzëna


Duke thënë se "ju - ajo që ju hani" është i mbushur gjatë shtatzënisë kuptim të veçantë. Siç e dini, fëmijë ha njësoj si nëna e tij, dhe të gjitha gjërat që ata marrin nga ushqimi bëhet ndërtimi materiale për fëmijët. Pra, cilat ushqime për gratë shtatzëna dhe foshnjat e tyre të dobishme, dhe që të sjellë dëm?
Siç e dini, shijon gratë shtatzëna janë mjaft të ndryshme, dhe nganjëherë shpenzime të tepruara e habitshme. Plotësisht të përjashtuar nga dietë ndonjë ushqim ose të rrinë në një dietë për të mos fituar kg shtesë, mjekët nuk e rekomandojmë. Megjithatë, ndiqni dietë për gratë shtatzëna të dobishme për një fëmijë të shëndetshëm ka lindur, dhe nënës sime, pasi dalja e tij në dritë rifilloi formë më të lehtë.Që lejohen
Dietë vajtoj grua shtatzënë duhet të diskutojnë me mjekun tuaj, sepse ai i ka të gjitha analizat e të dhënave, rregullisht monitoron shëndetin e pacientit.
Ushqime standarde janë të rekomanduara për gratë shtatzëna - një qumështit, drithërat, mish pa dhjamë, fruta dhe perime.
Për të thonë se produktet duhet të jenë të dobishme, por pa shije të keqe. Sigurisht, pa disa nga kufizimet nuk mund ta bëjë. Pra, pse shtatzënë nëna vidyazykatysya më të mirë?

Çfarë refuzojë

• Raw apo i gatuar keq ushqimet me origjinë shtazore. Këto përfshijnë mish me gjak, sushi, oysters, qumësht pasterizuar. Ato mund të shkaktojnë sëmundje që vijnë prej ushqimeve dhe gjithmonë duhet t'i nënshtrohet trajtimit të ngrohjes para konsumit.
• presje në feta Mishi dhe qentë e nxehtë. Këto produkte janë të kontaminuara me bakter që shkakton Listerioza. Kjo është e rrezikshme për gratë shtatzëna dhe foshnjat e tyre të sëmundjeve infektive. Sipas ekspertëve, nënat e ardhshme në rrezik listeriosis kontraktues tri herë më shumë se njerëzit e tjerë. Sëmundja mund të shkaktojë abortin në tremujorin e tretë. E njëjta gjë vlen edhe për qumështin e pasterizuar dhe prodhimet e detit.


• Peshku dhe disa ushqim deti. Ushqim deti në enët e ndryshme janë shumë të dobishme për gratë shtatzëna. Kjo gjellë duhet të jetë i gatuar plotësisht. Ekspertët këshillojnë njerëzit të mos konsumojnë ton, peshkaqenë, skumbri, pasi ato mund të përmbajnë merkur. Gjithashtu, të jetë i kujdesshëm i peshkut që u kap vetëm në liqenet dhe lumenjtë, pasi nuk ka asnjë garanci se këto rezervuare nuk ishin të mbeturinave industriale dhe ndotesve tjera. Nënat e ardhshme më të mirë për të preferojnë të freskët të blera në dyqan peshku ligët - cod, pozitë e lartë, Pike, Pollock, HEKU.


• Pije. Është e njohur se alkooli prish zhvillimin normal të fetusit. Ndikimi i saj ndikon në aftësitë mendore dhe fizike të fëmijës. Ndonjëherë mjekët lejojë pacientët e tyre për të marrë një birrë të vogël ose verë. Megjithatë, nënat e ardhshme duhet të jenë të vetëdijshëm se doza e sigurtë të alkoolit gjatë shtatzënisë nuk është e specifikuar. Mos hani lëngje pasterizuar dhe shitjen nga qelqi dhe trokitje e lehtë e ujit nga tap. Ajo mund të përmbajë epërsinë, e cila çon në komplikime gjatë lindjes, vonesat në zhvillimin e fëmijës dhe pasoja të tjera të rënda. Nënat e ardhshme duhet të pini zier apo të filtruar ujin. Sa për kafeinë të përfshira në kafe, çaj, pije të energjisë, rrethi, efektet e saj në fetus ende nuk janë kuptuar plotësisht. Megjithatë, ka të dhëna që tregojnë se kafeina mund të rrisë rrezikun e abortit, kështu që përdorimi i çaj dhe kafe gjatë shtatzënisë më të mirë të prerë.

• TEAS bimor. Ato nuk përmbajnë kafeinë, por kjo nuk do të thotë se ata janë sigurisht të dobishme për gratë shtatzëna. Pas të gjitha, bar - një ilaç shumë, dhe për këtë arsye një përmbajtje të lartë të substancave aktive mund të shkaktojë efekte negative, të vjella, diarre, palpitations, dhe të tjerët. Nuk janë natyrisht të dobishme për gratë shtatzëna TEAS bimor, por për përdorimin e tyre më të mirë për të konsultuar një mjek i cili do të marr çaj sipas karakteristikave individuale e grua shtatzënë.

• alergene. Nëse babai ose nëna e fëmijës së palindur është alergjik ndaj ushqimit, ka të ngjarë që fëmija do të trashëgojnë. Për shkak të alergjive duhet të informoni mjekun tuaj në fillim të shtatzënisë, në mënyrë që ai të mund të vini deri dietë dhe për të mbrojtur fëmijën nga paraqitja e alergjive gjatë shtatzanisë dhe ushqyerjes me gji.

• kalorive shtesë. Ka për vete dhe për fëmijën - pozita e gabuar grua shtatzënë. Mbipesha nuk përfitojnë askënd. Prandaj, gjatë shtatzënisë është më mirë që të përmbahen nga përdorimi i mishit yndyror dhe peshk, sheqer, ëmbëlsira dhe pies. Megjithatë, një mjek grua duhet të bëjë një tabelë që pasqyron rritjen në peshë dhe për të mbajtur atë nën kontroll. Dhe për herë të përballojë çdo gjë "neformatne."