Ushqimi gjatë shtatzënisë


Në një kohë kur një grua duke pritur për lindjen e një fëmijë, një faktor shumë i rëndësishëm në zhvillimin normal dhe rritjen e fetusit grua shtatzënë është të hahet. Kjo është e rëndësishme jo vetëm për të monitoruar disponueshmërinë e numrit të kërkuar në dietën e vitamina, minerale dhe ushqyesve të tjera, por edhe të mbajë dietë gjatë shtatzënisë.
Shtatzënia është një gjendje normale fiziologjike të një gruaje, por për shkak se nga perspektiva e të ushqyerit nuk mund të shihet si një e dhimbshme dhe të imponojë ndonjë ndalim. Nuk ka asnjë ushqim që do të ndalohen vetëm nënën e shtatzënë për arsye se ajo është në një pozitë interesante.Për ekspertët e hershme të rekomandojë ndiqni 4 vakte në ditë, dhe në gjysmën e dytë të shtatzënisë gjithë dietën e përditshme është e ndarë mirë në 5-6 servings vogla. Pas vakt ju mund të pushojnë, por jo shtrirë. Është e nevojshme për të zgjedhur format aktive të rekreacion. Sa për ndalimin e përdorimit të çdo produkti, gratë shëndetshme gjatë shtatzënisë mund të përballojë pothuajse çdo gjë me përjashtim të alkoolit.
Trupi i nënës shtatzënë mëson vajra gjobë bimore dhe yndyrna të qumështit. Vajra vegjetale janë të njohur të kenë burim i shkëlqyer i acidit linoleik dhe vitaminë E, një efekt pozitiv mbi shtatzënisë.


Nganjëherë gjatë shtatzënisë zvogëlon aktivitetin motorike të zorrëve. Kjo mund të çojë në kapsllëk, kështu dietë e grave shtatzëna duhet të marrë parasysh këtë rrethanë. Në dietë duhet të përfshijnë fibra, të tilla si fibra dhe pektin. Ata janë gjetur në fruta dhe perime, hikërror dhe bollgur.
Që nga mesi i shtatzënisë ekspertët rekomandojnë të kufizuar përdorimin e produkteve të caktuara. Kështu, dietë duhet të zvogëlojë sasinë e sheqerit, prodhimeve nga mielli dhe pastë, bollgur dhe oriz, si dhe produktet të cilat përmbajnë extractives. Ky mish i pjekur dhe peshk, si dhe mish dhe peshk supë. Kjo dietë është për shkak të faktit se në veshka fund të shtatzënisë dhe funksionit të mëlçisë grua shtatzënë është shumë aktiv si të kryer detyrat neutralizimin dhe sekretim të produkteve metabolike të dy gruas dhe të fetusit.


Nëse nëna shtatzënë ka toksikoz në fillim, i shoqëruar nga të vjella, ajo duhet të respektojë dietë, i emëruar në fazat e mëvonshme të shtatzënisë. Megjithatë, është e nevojshme që pak të reduktuar sasinë e karbohidrateve konsumuar dhe për të marrë rreth 15 gram kripë në ditë. I tërë ushqimi duhet të jetë mirë i përpunuar termikisht. Përdorin atë më të mirë, kryesisht në formë të lënë pas dore, në pjesë të vogla, me pushimet në 2-3 orë. Lëngjet edhe më mirë për të pirë pak, 50-100 ml nuk është i kundërindikuar gjatë shtatzënisë dhe agjërimit ditë: djathi dhe salcë kosi, kompotnye, mollë.


Kur toksikoz në gjysmën e dytë të shtatzënisë nëna shtatzënë në dietë duhet të jetë sasi të mjaftueshme të proteinave. Ju mund të merrni, veçanërisht nga produktet e qumështit, në veçanti djathi. Numri i yndyrë duhet të reduktohet në 60 gram në ditë, dhe gratë janë mbipeshë - deri në '40 rekomandohet një dietë qumësht-perimesh, hani fruta dhe perime, mjaltë zëvendësues të sheqerit.
Prandaj, të ushqyerit gjatë shtatzënisë gratë duhet të jetë aq i balancuar dhe racionale. Dietë e përditshme duhet të plotësojë perime, fruta, lëng. Aty qëndron çelësi për zhvillimin normal të fetusit dhe nënës shtatzënë mirëqenien.