Gjërat e nevojshme në spital në lindje


Para se të shkoni në spital duhet të përgatisë paraprakisht. Përndryshe, fillimi i kontraktimet duhet të ngutemi për të mbledhur qese, dhe kjo është aq e nevojshme për t'u çlodhur dhe të monitoruar ndjenjat tuaja. Mblidhni gjërat më të mira gjatë muajit të fundit - gjysmë para datës së pritshme të lindjes, sepse ngjarja mund të ndodhë para afatit vënë. Cilat gjëra janë të nevojshme në spital në lindje?

Në spitalet rregulla të ndryshme qëndrojnë mom dhe foshnjen. Në cilat kërkojnë një minimum prej gjërave me ta dhe mund të sigurojë vetë të gjitha të nevojshme, në të rehatshme të tjera me faktin se shtatzënë duke përdorur të gjitha e tij. Është më mirë për të sqaruar që ju mund të sjellë dhe çfarë do të japë personelit. Kjo është më i përshtatshëm për të mbledhur disa çanta, njëra prej të cilave ishte shtatzënë me të për të marrë shpërndarjen, dhe pjesa tjetër e çoi pas. Ju duhet të udhëzojë njerëzit që qese dhe kur ai duhet të kalojë gruan e tij.Si rrjedhojë, numri i qese 1 - ajo grua shkon në spital pas fillimit të punës dhe të merr në bllokun spital. Kjo qese duhet të jetë:
• pasaportë, politika e sigurimit shëndetësor të detyrueshëm kartën e këmbimit të shtatzënë, certifikatën e lindjes;
• bathrobe;
• këmishë nate (mundësisht të prodhuara në mënyrë natyrale - pambuk, lino);
• pantofla (parakusht në të gjitha spitalet në pantofla u larë, p.sh. huyazykamy - janë më të lehta për të hequr ndotjes);
• çorape (2 palë pambuku). Gratë shtatzëna me venat me variçe e gjymtyrë të ulët të kërkuara për stockings compression. Ata nuk ndalojnë nënat e tjera;

• Cell phone (në kohën e duhur ai e nuk gaboi, ajo është më mirë për të kontrolluar akuzuar dhe disponueshmërinë e parave në llogari);
• Orari (mundësisht me një të dorës së dytë apo sekonda dixhitale readout - është e nevojshme për të identifikuar kohëzgjatjen dhe riemërtoj interval);
• hidratues pika për hundë dhe të kuq buzësh hidratues higjienike - në punë nga të shpeshta frymë hundë thatë dhe buzët. Për të njëjtën arsye është e nevojshme për të marrë një shishe me ujë.

Nëse një grua bie në departamentin e patologjisë së shtatzënisë para lindjes, një listë e gjërave në rritje. Ajo do të duhet:

• brendshme (mundësisht të rehatshme dhe të bëra nga materiale natyrore);
• peshqir për fytyrën dhe trupin. Ju mund të përdorni peshqir disponueshme. Ju duhet të kapur peshqir të veçantë ose pecetë, e cila duhet të shkojë në karrige gjatë ekzaminimit mjeku;
• artikuj Higjiena: sapun në mbajtëse sapuni, një furçë dhëmbësh në rast, pastë dhëmbësh, krehër, pasqyrë, rroje e disponueshme;
• Tualeti - letër higjenike (të butë) dhe të mbuluar e disponueshme vend në banjë (leckë, e cila është e vendosur në tualet, dhe të larë poshtë ikjen pa clogging atë);

• Kozmetikë: chapstick, krem ​​për duart dhe fytyra, të cilat nuk janë alergjik;
• deodorant;
• ditar, libri, laptop.

Në qese numër 2 do të përfshijnë gjëra që sjellin gratë menjëherë pas lindjes (departamenti lindjes në):
• bathrobe;
• këmishë nate. Ajo duhet të jetë të rehatshme për dhënien e gjirit. Deri më sot, shitja është një këmishë të veçantë për gratë, në të cilën ju mund të shpejt dhe me lehtësi të marrë në gjoks. Nëse ju nuk mund të blejnë këtë, këmishë normale aftë me butona ose me qafë të gjerë;

• pantallona disponueshme ose reusable. Është e këshillueshme që të fus një herë - në qoftë se ata zabrudnyatsya shkarkimin pas lindjes, ata mund të hedhin, përveç kësaj, ata mbledhin më pak për veten e tyre infeksion. Këto pantallona janë të gjerë, pëlhurë me lajle fikse lehtë;
• pads sanitare. Në shumë spitale, mjekët janë të kërkohet për të bashkangjitni një pëlhurë me lajle pas lindjes për të kontrolluar natyrën e shkarkimit. Në qoftë se ju do të, ju mund të marrë pads me një shkallë maksimale të absorbimit;
• bra për të ushqyerit. Është e këshillueshme që të mos veshin atë menjëherë pas lindjes për të gji ndjeu asnjë siklet dhe presionin. Por në qoftë se një grua kishte nevojë për një disa orë në ditë ju mund të veshin një sytjena, sidomos pas ardhjes së qumështit. Ajo mund të kapur veshje e disponueshme;

• pas lindjes fashë. Kjo vlen edhe për gratë pas seksion cezariane. Gratë që lindi natyrshëm, nuk kanë nevojë për një fashë;
• Pen dhe Notepad. Ndërsa në repartin me fëmijën është një sasi e madhe e pyetjeve. Më të mirë të regjistrojnë ato dhe menjëherë pyesni mjekun gjatë anashkalojë;
• shishe me ujë;
• peshqir për fytyrën dhe trupin;
• Krem i çara në nipples. Kur fëmija është mësuar të gjirit, dalë është plagosur, mund të shkaktojë të çara. Në vend të kësaj, ju mund të përdorni qumësht krem ​​ose colostrum vet;

• letër higjienike. Ju duhet të zgjidhni një shumë të butë, të mos dëmtojë indet plagosur lindjes perineum;
• sapun në mbajtëse sapuni (dy pjesë - për bigëzim dhe trup);
• tualetin: furçë dhëmbësh në rast, pastë dhëmbësh, shampo;
• enët: një filxhan lugë çaji, thikë, pirun;

Përveç kësaj, gjërat e nevojshme për fëmijën:
• sapun në mbajtëse sapuni. Mos e merrni një shumë të kozmetikës fëmijëve në departamentin e lindjes - fëmija mund të jetë alergjik në të, dhe për të ruajtur sapun pastërtia është e mjaftueshme;

• një paketë të pelena për bebe. Nuk ka nevojë për të marrë vetëm një shumë, ata mund të sjellin si të nevojshme: pelena rreth 8 -10 ditë;
• Fëmija lagur fshin - Nevoja për të sqaruar nëse ata përshtaten të sapolindur;
• Fëmijët nën krem ​​pelenë;
• rroba për fëmijën. Në mënyrë tipike, spitalet japin këmisha e tyre - kjo është më e lehtë për të mbajtur ato të pastra. Por në qoftë se ju do, mund të sjellë një bluzë apo trup - një ditë është e mjaftueshme. Përveç kësaj, çorape nevoja dhe kapak në sezonin e ftohtë. Në qese me numrin që ju duhet të bëni gjëra për ju dhe fëmijën e nevojshme për shkarkimin nga spitali:

• kit për nxjerrjen e "përfshin zarfin elegante për fëmijën, ushqimi, batanije, rozlitayku dhe kapak, bërë në stilin e njëjtë;
• rroba për fëmijën. Në muajt e ngrohtë, trupi mjaftueshme dhe çorape për fëmijë, ju mund të vendosni një kostum të ftohtë dhe kapelë;
• pelenë (mundësisht disa vetëm në rast).