Zhvillimi i këmbëve variçe pas shtatzënisë


Parashikojnë nëse ju kërcënuese varices, në fillim të shtatzënisë nuk ka gjasa që dikush do të marrë. Kjo në vetvete është një faktor i nxitje. Atje ndryshimet hormonale të trupit, zbutës muret e venave, duke i bërë ato më pak elastike. Dhe rritjen e ngarkesës peshë në zemër për ato gra që kanë një histori familjare të venat me variçe, mjekët fjalë për fjalë nga ditët e para të pritjeve të fëmijës është e rekomanduar për të marrë parandalimin dhe vërejtur në fleboloha. Por ata që nuk kanë prirje, gjithashtu, duhet poberehtysya! Këmbët Phovorym në zhvillimin e venat me variçe pas shtatzënisë.


Ekspertët nuk mund të kuptojnë plotësisht problemin e venat me variçe. Ata dallojë faktorët e rrezikut janë të këshilluar për të njoftuar sëmundje, e di se si për të reduktuar siklet dhe për të parandaluar përparimin e sëmundjes, por pritet të zhvillojë varices apo jo, janë marrë. Kjo është një shkallë të lartë të yyazytsirnosti argumentoi se veprimet parandaluese të punojnë. Të paktën shtatzënë gratë që kryejnë rekomandime varices të vërtetë i turpshëm larg ose është manifestuar në të butë dhe jo të dëmshme për shëndetin dhe pamjen. Pranojnë atë, kjo ka kuptim për të përpiqen dhe të vetë, aq më shumë ajo është një punë e lehtë. Një çift i rregullave të reja.


Nga momenti që ju gjetur rreth shtatzënisë së saj, ju ndoshta shikuar disa zakone. Shto disa ndryshime:
• kostume mëngjes dhe në mbrëmje Dush për këmbët (fillojmë me këmbë, pastaj ngadalë të ngrihet më lart);
• Kur ulur, mbani këmbët tuaja në një podium të vogël, i vë ata në stol dhe në çdo rast nuk e vënë këmbët e tij (kompresuar enët e përkeqësuar dhe rrjedhjen e gjakut);
• shtrirë mirë në anën, sepse pozita në anën e pasme të mitrës, duke rritur majë vena Cava, ose shkurtimisht përfunduar në shpinë dhe këmbët duhet të ngrenë (vë një jastëk, jastëk);

• Shmangni zhvillimin e kushteve të gjata statike perenapruzhuysya jo në punë të paktën një herë në pozitë ndryshim ore prohodzhuysya dhomë, korridor, në kohën e drekës në këmbë jashtë;
• hundët këpucë (kjo nuk duhet të jetë shumë e vogël!) Në një takë të vogël të qëndrueshme ose në këmbë për zhvillim;
• paraqitja e shurdhim në këmbë, ënjtje Blerje pantyhose compression ose stockings (ruajnë efektin e tyre brenda gjashtë muajve të përdorimit të përditshëm).

Ajo është gjithashtu shumë efektive ushtrim të rregullt për zhvillimin, pishinë, ecje intensive. Njoftim jetese inaktive rrit rrezikun e venat me variçe. Pra, nuk do të jetë rozslablyaysya dembel dhe të bëjë ushtrime. Deri në fund të tremujorit të dytë, rritur ndjeshëm kur pesha dhe bark rrit, shumë moms njoftim ndryshime në venat. Në disa vende rrjet i formuar nga capillaries ia plas, nganjëherë shihen si ënjtje grupimeve Vinogradova dhe ndryshimet venat ngjyra


Së pari, nuk ka prishet në veshur stockings compression. Kërko pranueshme, modele të mira me bollëk. Nëse kjo është shumë e nxehtë, hundët stockings apo çorape. Së dyti, përdorin fonde lokale. Sepse droga të ndryshme që janë brenda, të padëshiruar për nënën, prisni me ta. Por venotoniky (krem, xhel) do të jetë vetëm e drejtë. Ata në masë të madhe të lehtësuar gjendjen e këmbët tuaja. Është e rëndësishme për të monitoruar shtim në peshë! Hedhje të mprehtë nuk janë të lejuara. Le të jetë kjo një graduale gram vendosur. Dhe sigurisht nën kontroll fleboloha. Mjeku gjithashtu ju këshilloj të hani në mënyrë racionale. Ushqime që përmbajnë yndyrë, forcimin e enëve të gjakut, dhe ushqime të rafinuar dobëson ato. Kështu që ju duhet të hani sa më shumë fruta, perime, drithëra dhe vidyazykatysya të produkteve ëmbëltore, sheqer, ushqim të konservuar, ushqim të shpejtë. Me ardhjen e pranverës në ty ishin fonde shtesë për të ndihmuar të përballen me varices. Kjo është jo vetëm të freskëta, fruta vitaminë të pasur dhe bimëve. Mundohuni çdo ditë të ecin zbathur në tokë ri bar. Të paktën 5 hvylynochok jo për të kapur një të ftohtë! Gjeni një qoshe në park aty pranë dhe këmbë katrore gëzohen përvojat e tyre të reja. Ajo i ndihmon!


Mjeku që ju panë gjatë shtatzënisë mund të ofrojë për të përdorur gjatë lindjes stockings antytromboэmbolycheskye për parandalimin e trombozës. Ajo do t'ju tregojë nëse do të vazhdojë të veshur ato. Në fakt, pas qiri në vit fëmijës trupi juaj do të duhet kohë për të shërohen dhe, natyrisht, mbështetje. Specialisti do t'ju tregojë zgjidhjen më të mirë. Disa, për shembull, janë të këshilluar që të veshin çorape compression është 6-8 javë dhe më pas të marrë në konsideratë mundësinë e trajtimit të vlim dhi. Kjo mund të jetë sclerotherapy, aplikimi lazer, kirurgji. Kthehet për shëndetin dhe të mirë-ngarkimit tuaj shpërndarjes.