Stomak dispepsi gjatë shtatzënisë


Edukuar një fëmijë, unë nuk do të dëmtojë asgjë. Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë e mundur. Ilaçet nuk mund të pranojë. Por për fat të mirë, me disa punë të sëmundjes dietë të shkëlqyer. Dispepsi zakonshëm, dhimbje stomaku dhe probleme me presionin në jetën tonë të përditshme, ne janë përdorur për të zgjidhur me anë të farmacisë. Por çfarë duhet të bëni kur ata janë të kundërindikuar nënën shtatzënë? Shpesh është e nevojshme thjesht të rregulluar dietën tuaj dhe të paguajnë më shumë vëmendje për atë që kemi vënë në pjatë. Si për të identifikuar dhe trajtuar dispepsi stomak gjatë shtatzënisë?


Infeksionet e zorrëve
Në verë ato ndodhin shpesh. Mjaftueshme për të ngrënë pjekur, me "anash" sallatë bukuroshe apo darkë, qëndroi gjatë gjithë ditës. Të vjella, diarre, vjellje, fryrje, temperaturat mund të rritet. Simptomat mund të ndodhë brenda 2-5 orëve pas dehjes, në varësi të asaj që ka shkaktuar helmim, dhe sa produkt i dëmtuar gëlltiten. Të vjella është gjithmonë dehidratim, e cila është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme për të ruajtur ekuilibrin e lëngjeve dhe electrolyte. Humbur një shumë të mineraleve dhe vitaminave që janë aq thelbësore shtatzënë. Përveç dehidrimit shoqërohet me trashje gjakun, e cila mund të shkaktojë mpiksjen e gjakut në venat e këmbëve, veçanërisht në qoftë se ka një dhi vlim. Nga fryti zakonisht nuk merrni infeksionet e zorrëve, ajo mbron placentë.


Stomak mërzitur dhe tretje mund të shkaktohet nga helmimi dhe një numër arsyesh të tjera: stresi, dietë të varfër, trupi hormonal hetimit. Kur zorrëve dhimbje barku, të cilat në mënyrë të pashmangshme lindin gjatë diarre mund të rrisin tonin e mitrës. Nëse shtatzënia vazhdon normalisht, kjo është e mirë. Nëse mitra dhe kështu me një ton ose një rrezik për abort, më mirë të thirrur një mjek. Ashtu si në rastin e infeksioneve të zorrëve, ilaç kryesor për diarre - pini për të rivendosur humbur lëngje, çaj unsweetened fortë, supë kamomil ose zgjidhje rehydron. Ajo duhet të pini rreth një orë filxhan të tretë. Nëse në fund të ditës filloi të bjerë diarre mund të përballojë croutons me bukë të bardhë. Filloni të hahet vetëm në ditën e dytë, shumë të kujdesshëm, supë pule nonfat, drithëra të lëngshme, produktet e qumështit. Përjashtojnë solids, ata mund të nxisin mërzitur stomak. Brenda tri ditëve nga diarre plotësisht përjashton roasts dhe supave, mish, vaj, fruta dhe perime - dhe fibra rrit zorrë. Gjithashtu duhet të abstenojnë nga qumështi.


Në çdo dietë alergji është një domosdoshmëri për të shmangur ekspozimin e trupit nga alergeneve të reja potenciale. Por kjo ndodh që reagimet e para alergjike filluar gjatë shtatzënisë. Kjo mund të jetë një intolerancës ushqimore, reagimi në lulëzim, ekzemë, urtikarie. Në çdo rast, reagimi është i bazuar në një ndjeshmëri në rritje ndaj substancave të caktuara. Formulari B i reaksioneve të lëkurës është skuqje, skuqje, kruajtje, lëkurë. Alergeneve gjithashtu mund të shkaktojë rinitit ose conjunctivitis, kollë, vështirësi në frymëmarrje, gulçim, sulm astmatike.

Shëndeti i dobët i nënave të ardhshme janë gjithmonë të transmetohet për fëmijën.

Le të mos flasim për infeksion, por mungesë e oksigjenit ndoshta fetusit, mungesa e ushqyesve. Por, për predispozitë për reaksione alergjike predispozicion për alergji, një fëmijë ka të ngjarë të trashëgojnë. Nëse një reaksion alergjik gjatë shtatzënisë - mbetet një rast i izoluar. Para së gjithash, të përjashtuar nga dietë të gjitha ushqimet më alergjike: çokollatë, kakao, agrume, tifozët, pjepër, mjaltë, arra, kërpudha, peshk, vezë, qumësht, raspberries, luleshtrydhe, dhe të gjitha perimet, frutat, e kuqe dhe portokalli. Me dietë hypoallergenic duhet vidyazykatysya e erëza, turshi, tymosur si ato përmbajnë extractives që janë "akuzuar" zinxhir alergjike. Ndalimi i imponohet ëmbëlsirat, si kontribut në përbërjen e tyre sheqerna të thjeshta të vonojë lëng rrit alergji. Nevoja për të siguruar karbohidratet polysaccharide përfshira në perime dhe drithëra.


Ajo mund të shkaktohet si preeclampsia filluar dhe ndryshimet normale të motit. Palpitations dhimbje koke, vjellje, zemra. Qarkullimi i dobët, mungesa e oksigjenit, spazma e mundshme mitrës. Nëse jeni të prirur për të hipertensionit në shtatzëni përjashtojë nga ushqimet dietë që rrisin presionin e gjakut. Harrojeni kafe dhe çaj të fortë. Mos u lodh me kripë, tymosur, i skuqur - e gjithë kjo mban lëngjeve në trup, veshkat punojnë me të ngjeshur, e cila ndikon në presionin. Mos ha tepër. Hani shumë fruta dhe perime. Por mos merrni kryer larg mishit, proteinat shtazore mund të merret nga produktet e qumështit të ulët yndyrë dhe peshk.