Relaksim e trupit gjatë shtatzënisë


Shtatzënia - një periudhë e ndryshimeve të rëndësishme. Ato ndikojnë jo vetëm në fiziologji dhe gjendjen psiko-emocionale të grave, por të gjithë ritmin e jetës. Dhe ëndrra - nuk është përjashtim. Nëna shtatzënë mund të jetë ende në dijeni të gjendjes së tyre, dhe trupi i saj fillon të rregulloj për të kryer më mirë si misionin e saj kryesor - për të bërë dhe të lindë një fëmijë të shëndetshëm. Çdo muaj të shtatzënisë nuk është vetëm trupi i gruas, por vetëdija. Të gjitha këto ndryshime mund të sjellë njeriun të gjatë jashtë bilancit dhe për të ndryshuar ritmin e saj të gjumit dhe syçeltësi. Por kjo është në rregull, sipas Shoqatës Amerikane të gjumit 8 nga 10 gra gjatë shtatzënisë përvojë disa vështirësi me gjumin. Për të mësuar për t'u çlodhur, nëna shtatzënë duhet të kuptojnë natyrën e ndjenjat dhe emocionet e tyre dhe të zbulojë sekretet e gjumë të shëndetshëm. Çfarë është relaksim të trupit gjatë shtatzënisë?


Në mënyrë ideale, shtatzënia duhet të flenë 8-10 orë natën dhe 2-3 përkëdhel veten pushim 30-60-minuta gjatë ditës. Por kjo ndodh që të mbetur shtatzënë gjatë gjithë kohës që unë dua të të marrë një sy gjumë, ëndrra nuk është: pika e ndryshimeve fiziologjike. Që konceptimin e trupit të femrës është rindërtuar sipas qëllimit të saj të ri - shtatzëninë. Ai fillon me ndryshimet hormonale, rrit nivelet e hormoneve femërore - progesterone dhe estrogjenit, të cilat janë përgjegjëse për formimin e placentës dhe një shtatzëni të shëndetshme. Në nëna e ardhshëm ajo mund të shkaktojë lodhje, dobësi dhe të përzier. Hormonet janë përgjegjës për ndryshimet dhe ritmin e gjumit dhe syçeltësi, sepse gratë përballen me çrregullime të gjumit në tremujorin e I të shtatzënisë.


Çdo muaj trupi i gruas është duke u bërë gjithnjë, dhe trupi është ballafaquar me stres shtesë. Nëna shtatzënë nuk është e lehtë për të marrë të përdoret për një numër të metat e mundshme: tensioni periodik në muskujt e duarve dhe këmbëve, dhimbje në më të ulët mbrapa, urth, thirrje të shpeshta për të shkuar në tualet. E gjithë kjo mund të prishë gratë sidomos gjatë natës. Por edhe në qoftë se e vërtetë, mos harroni se çdo gjë që ndodh me ju, të përcaktuara nga natyra, dhe më e rëndësishmja - përkohësisht. Për më tepër, simptomat më të pakëndshme të shtatzënisë 'mund të parandalohen, dhe në qoftë se koha e humbur, ata mund të trajtojë. Vuani vjellje dhe urth? Ndiqni dietën tuaj, të ndaluar është e thartë, i kripur, aromë dhe djegëse. Mos ha tepër gjatë natës, para se të shtrat dhe nëse ka pasur një sulm nga uria, hani disa krisur thatë të freskëta.


Nëse përzier ju pengon nga gjumi, ujë pi me limon në gllënjka të vogla. Të kontrollojë sasinë e lëngjeve konsumuar gjatë ditës: në gjysmën e parë të ditës ju mund të pini sa të doni, dhe për 3-4 orë para gjumit duhet të minimizojnë nevojat e tyre. Kjo do të ndihmojë gjumi natën luftën shkaktuara nga ç'ka fshikëzës. Zgjoheni nga dhimbje barku këmbën natën? Bëhu veprim gjatë ditës: muskujt duhet të punojnë, ajo përmirëson qarkullimin e gjakut dhe heq edemë dhe gjykatës pokolyuvan. Zgjedhja më e mirë - ushtrime statike: Yoga, Pilates, Shtrihen dhe not. Gratë që rregullisht (2-3 herë në javë) të përfshira në palestër për gratë shtatzëna që marrin pjesë në pishinë, shumë më pak ankohen për dhimbje në gjymtyrë. Një kyç për shëndetin - në këmbë çdo ditë. Jetë i sigurt për të ecur të paktën 30 minuta në ditë, por prohulyuytesya më mirë rreth 2 orë gjatë ditës dhe 15-20 minuta para gjumit. Kjo është një e shkëlqyer parandalimi dhe trajtimi i çrregullimeve të gjumit. Nëse ju u zgjua informacion nga muskujt këmbë, shtrihen në shpinë për 2-3 minuta dhe tërheq çorape gjatë. Shqetësuar në lidhje me dhimbje prapa? Frymëmarrje teknikat ndihmë dhe ushtrime të veçanta të cilat nënat e ardhshme janë të mësohen në shkolla në përgatitje për lindjen e fëmijës, ose në klasa palestër për gratë shtatzëna. Paralajmërojnë siklet e natës duke përdorur fashë, veshin atë gjatë ditës, por të jetë i sigurt për të hequr para gjumit. Painkillers mund të merren vetëm në raste ekstreme, të përshkruara nga mjeku.


Çdo grua që mësuar nga pozita e tij, është një shpërthim natyrshme emocionale, ka shumë shqetësime dhe pyetje. Dhe ne të gjithë e dimë se duket më mirë natën, sepse nënat e ardhshme shpesh nuk mund të fle në kohën e duhur. Në muajt e parë të shtatzënisë shumë të shqetësuar nëse ata mund të bëjnë një fëmijë, është i shëndetshëm si të reaguar ndaj lajmeve të afërmit dhe miqtë, apo për të ndryshuar marrëdhëniet me burrin e saj, Materialeve të mjaftueshme për familjen. Ky ankth e natyrshme, nuk është çudi që unë Tremujorin e shtatzënisë është përcaktuar si "tremujorit vendim": Gruaja i përket "të hyjë" në shtatzënisë së saj, të marrë një rol të ri - mom - dhe e njohin veten e tyre në të.


Pak më vonë ajo qetësohet, përshtatur për gjendjen e tyre dhe emocionet e reja të ngjallur tek ajo, kur fëmija fillon të ndezur në stomak. Këto ndjenja të bëjnë para, dhe mund të paralajmërojë: shumë nëna vazhdimisht "dëgjoni" për fëmijën dhe të fillojnë për të marrë nervor në qoftë se ai nuk do të lëvizë për një kohë të gjatë. Por shpejt ata e kuptojnë ritmet e tij biologjike dhe të qetësuar. Sa më afër data e lindjes, aq më shumë ajo mendon rreth asaj se si ata do të jenë, zgjedhja e spitalit dhe mjekut gjithashtu zë një vend të konsiderueshëm në vigjilje të natës. Nëse nëna shtatzënë nuk mund të kapërcejë tensionin dhe eksitim rozuchylasya relaksoheni dhe pjesa tjetër, është që të kërkoni ndihmë nga një psikolog perinatale. Specialist mund të gjenden në paralindjes, qendër perinatale ose përgatitjen e shkollës për lindjen e fëmijës. Kur zgjedhjen e dëgjojnë vetëm zërin e brendshëm: Ju duhet të jetë "në të njëjtën gjatësi vale" me një psikolog, pas çdo takimi, humor është përmirësuar, por pyetjet dhe shqetësimet bëhet më pak.