Trupi dhe trupi i gruas pas shtatzënisë


Përgjigja qëndron në hormonet, trupi kthehet në gjendjen e saj peredvahitnoho dhe ndryshimet hormonale. Që një mesatare prej trupit ristrukturimit kërkon rreth gjashtë muaj, atëherë në këtë kohë të gjitha nënat e reja janë të befasuar për të parë veten në thonjtë i brishtë dhe derdhjen e flokëve të papëlqyeshme. Shtoji kësaj edhe mungesën e vitaminave dhe mineraleve, kequshqyerja, prodhimin e reduktuar e hormoneve seksuale, duke marrë barna të caktuara, efektet e anestezisë (në qoftë se ajo ishte një c-seksioni) - lista e arsyeve mund të jetë mjaft i rëndësishëm. Le të flasim për trupin dhe trupin e një gruaje pas shtatzënisë. Është e nevojshme për të ndihmuar trupin dhe trupi përballuar me ndryshimet që ndodhin. Rregulli i parë - gjumë, të relaksoheni dhe të respektojë rutinën e përditshme.


Shumë zasumnivayutsya mundësinë që, megjithatë pak ju mund të çlirojë veten e tyre, duke i kërkuar ndihmë njerëzve të afërt për ju - gjyshërit, hallat dhe xhaxhallarët. Pas të gjitha, askush nuk e fajësojnë nëse ju të kombinuar biznesin me kënaqësi dhe për të marrë disa fle gjatë ditës me fëmijën tuaj të preferuar. Çelësi i dytë për sukses - një dietë të ekuilibruar. Dëshira për të sjellë shifrën në gjendjen e mëparshme nuk duhet të shkojnë në kurriz të shëndetit tuaj, kështu që të përpiqet për të shikuar dietën tuaj, përfshijnë drithërat menu, mish, vezë dhe produktet e qumështit. Ndihmë e mirë forcuar miell tërshërë flokëve dhe croutons shtëpi. Por, erëza, ëmbëlsirat, ushqimet yndyrore, kripësia, tymosur dhe ushqim të konservuar nuk janë vetëm të dëmshme për fëmijën tuaj, të cilin ti e ushqyerjes me gji, por flokët tuaj, thonjtë dhe figura.


Nëse problemet me thonjtë dhe flokët bëhen të dukshme, bisedoni me mjekun tuaj - ndoshta përkeqësimin e flokëve dhe thonjtë për shkak të mungesës së kalciumit në trup. Në këtë rast, mjeku do të ju këshillojë kalcium shtesë, të cilat janë në masën maksimale të sigurt dhe të dobishëm në statusin tuaj të tanishme të nënë e re. Mbi të gjitha, nuk e injorojnë forcim i përgjithshëm i trupit dhe mishit, duke ecur në ajër të pastër - e gjithë kjo do të ndihmojë në krijimin e metabolizmit dhe të ndikojë pozitivisht në këtë mënyrë bukurinë tuaj.


Trajtimit për flokë të bukur pas shtatzënisë
Për flokët dhe thonjtë kënaqur bukurinë e saj, për t'u kujdesur për ta - të gjitha gratë e dinë atë. Lindjes nuk është një arsye për të vonuar çështjen në dollap. Nëse është e mundur dhe kohë - të shkoni në një sallon bukurie, ose - i jep bukurinë e shtëpisë. Për ta bërë këtë, vetëm një gjë - dëshirën për të qenë të bukur dhe një kohë rënie (kur fëmija është socializing në gjumë ose të zënë me gjyshen e tij).

Mundësia më e lehtë është lënë pas shtatzënisë - të gatshme maskë, bleu gjatë një shëtitje në një dyqan të specializuar kozmetike apo një sallon bukurie. Frekuenca e seancave - një herë në javë. Nëse ju preferoni mjete popullore, bisedoni zotërisë suaj - ajo do të marrë në konsideratë gjendjen e flokut tuaj dhe të rekomandojë maskë individuale përbërjen. Një nga opsionet më të popullarizuara për recetave të bukurisë në shtëpi - maskë nga verdhë veze veze, i cili shtoi vajra esenciale (jojoba, avokado, i urtë, rozmarinë, livando, limoni) dhe ulliri.


Mënyra e dytë më e zakonshme në shtëpi kujdes flokët - pije bimor. Për shembull, në qoftë se flokët tuaj ka provuar vetë një zierje e rrjedh e dorëzonjë aromatik: 1 litër ujë të valë që ju nevojitet 6 lugë bimë të thata; supë simmered për 10 minuta, pastaj gjysmë ore insistojnë dhe filtri. Në mënyrë të ngjashme, do të përgatisë një supë me nasturtiums, acaroj. Trajtimi Skema - shpëlarje flokët çdo ditë të tjera për 3 javë.

Në qoftë se shtohet në humbjen e telashe të tilla, si zbokth, të përpiqen për shpëlarje flokët e kokës zierje tuaj të fortë të leh shelg dhe rodhe rrënjë, e mbyllur në pjesë të barabarta. Komponent aktiv - rrënjë rodhe, komponentët e tjerë të vini tuaj: Tatarniuk, nëna dhe njerka, acaroj, husks qepë - të gjitha këto bimë do t'ia japin fuqinë e tyre për të mirën e bukurinë tuaj. Ndihmojë dezinfektoj lëng hudhër kokës përzier me mjaltë në raport prej 1: 2. Nëse një ditë përzierje fshij në lëkurë e kokës, një muaj Molen vërehet një përmirësim të dukshëm.


Rekomandime të përgjithshme për flokët reduktuar për të kufizuar përdorimin e tharëse flokësh që dries flokët dhe higjienës - kombinezon duhet të jetë rreptësisht individuale dhe gjithmonë të pastër. Në komplekset vitaminë-minerale, shtojcave kalcium dhe një dietë të ekuilibruar që përdoren për thonjtë bukurisë nevojë për forcat e natyrës. Një nga mënyrat më të përballueshme - çaj bimor. Merrni 1 tbsp. l. lule kamomil, rrënjët shtrat, verr suplid gri dhe përzierje të gjitha me 3 tbsp lule elderberry (të gjitha këto komponente ju do të gjeni në çdo farmaci). Bluaj dhe derdh në një kavanoz qelqi. Shkalla brewed çaji i 1 lugë përzierje për filxhan me ujë të valë. Krijoj çaj mirë bimor në një termos për të dhënë zierje krijoj për 6-8 orë. Si tendosje infuzion dhe për të marrë 50 ml 3 herë në ditë. Sigurisht Pranimi - 10 ditë.


Provoni Facials shtëpi: Mix zgjidhje të naftës e vitaminës A (topa kimist kuq) dhe lëng limoni në një raport prej 1: 1 dhe fshij përzierje në thonjtë tuaj. Në mënyrë të ngjashme, nuk masazh duke përdorur 20% të supë lisi leh. Forcuar thonjtë pellgje provuar. Si substanca aktive të përshtatshme ngrohur perimesh ose vaj ulliri, alga deti ekstrakt (1 lugë çaji thatë zaparivayut leshterik në 100 ml ujë të valë dhe të insistojnë në një termos për një orë). Marigolds Rozparyuvaty në vannochtsi për 7-10 minuta për mjekët natyrore filluan punën e tyre dhe të kujdeset për shëndetin e thonjve tuaj. E totalit të rekomandimeve - voli manikyr dhënë thonjtë të veçanta të gjendjes.