Shtatzënisë helmim gjaku


Çfarë toksikoz? Kur dhe prej të cilit ai mund të shfaqet? Përgjigja është shumë e thjeshtë. Ky kusht është i veçantë për gratë shtatzëna. Shumica e shkencëtarëve janë ende duke argumentuar pse toksiciteti e natyrshme është e dukshme në shtatzëninë e hershme. Disa prej tyre besojnë se ajo është me anë të hormoneve vzbushevavshyhsya në trup; të tjerët mendojnë se faji për këtë janë problemet e traktit digjestiv që ndodhin gjatë shtatzënisë.

Ka edhe një version që fajësojnë gjenetikë, aq e qartë në disa toksemisë të rënda, dhe disa jo. Në mënyrë të ngjashme, besohet se sëmundje në mëngjes është shumë e rëndësishme gjatë shtatzënisë për shkak se të gjitha toksina jashtë, e cila është shumë e dobishme për pastrimin e trupit nga një nënë e re. Por, pavarësisht të gjitha versionet e mësipërme të gjithë janë dakord se toksikoz varet nga statusi moral të gruas dhe ndjenjat e saj. Kjo mund të mos e kuptojnë atë, por presioni mendor gjatë ndryshimeve karakteristike e çdo grua shtatzënë. Fuqi, si në trup dhe në mendje, në rritje me shpejtësi shumë të shpejtë, dhe duhet të jetë një mënyrë për të dalë nga ky emocion.Toksikoz këtë fazë të shtetit të zakonshme të shëndetit të vajzave shtatzëna që janë të hyrë në patologjinë që shfaqet në fillim ( Periudha rreth 12-13 javë ). Arsyeja toksiciteti - trazirat në trupin e grave shtatzëna (çrregullime neuroendocrine).Simptomet e toksicitetit kaq herët


Të sigurojë çdo simptomë është e pamundur, pasi çdo vajzë shtatzënë është manifestuar në mënyra të ndryshme, por ka një numër të simptomeve të përbashkëta, të tilla si urth dhe të përzier. Këto dy karakteristika gjithmonë të shfaqet në kronologjike hartë spital nëna.


Njëlloj shpesh vjella manifestuar, i trullosur, vjellje thjesht monoton, pak më pak, por ndonjëherë kruajtje, astma (bronkiale), rrit jargëzim. Përzier normale shpesh mund të sjell të vjella. Në qoftë se ju flisni me mjekun tuaj me ankesat e përzier dhe urth, atëherë për fat të keq ju nuk mund të ndihmojnë, por për të përmirësuar dietën tuaj dhe të rregullojë të gjitha dietë, por ajo do të qartë simptomat tuaja nuk krejtësisht të duhet të durojnë.

Këto simptoma janë të natyrshme për zonjat në pozicionin tuaj, mos u bëni merak, thjesht çdo grua shtatzënë duhet të shkojnë nëpërmjet tyre. Ka tre gradë të vjella, ato ndryshojnë nga shkalla e ashpërsisë. Është e rëndësishme gjatë shtatzënisë, madje edhe në një fazë të hershme, të parë për çdo gjë të vjella të vogël gjithashtu janë një prej tyre. Nëse helmim gjaku filloi herët, të vjella dhe fuqia e fluksit të saj shumë më tepër.


Në fillim të reduktuar toksicitetit peshë të qenësishme gratë shtatzëna me bie rënda dhe të moderuar presion shumë (arterial), shpesh gratë të ndjehen trishtim, lodhje, acarim, rrit norma e zemrës. Nëse ideja juaj e grave shtatzëna është se ata hanë shumë, dhe shumë duan atë në njërën anë kjo është absolutisht e drejtë dhe tjetra - gabimisht. Në toksikoz fillim shpesh dhe kështu që ka humbur oreksin dhe madje të kërkoni ose era e ushqimit nuk shkakton dëshira ish për të ngrënë. Në rastin e lëkurës së lartë jargëzim mund të bëhet e thatë dhe të lirshme, si në këtë pikë trupi do të mungojë uji dhe dehidratim ndodh.
Shkaqet toksicitetit në gratë shtatzëna


1.Pervoe që ju keni borxh në shtatzëni - është që të merren me ta. Si saktësisht?
Kuptoni ndjenjat tuaja nëse diçka e gabuar për të bërë atë që do të bëhet më e lehtë, jo nervor, një plan të mirë, një të ardhme të ndritshme dhe nuk e mashtrojnë veten nga çdo gjë. Ju jeni shtatzënë, dhe ky është kushti më i mirë i grave, kështu që përgjigjet. Kështu që ju mund të hiqni ndonjë lë të kuptohet se të sëmundjes psikike, pra helmim gjaku. Me këtë hap të gjithë ju duhet për të ndryshuar dhe besoj se vetëm do të merrni më të mirë!

2. Kështu që ju mund të them se ju jeni të mirë dhe ju nuk e prekni, por eksitim në lidhje me lindjen e fëmijës, fëmija gjithmonë i pranishëm. Jini të ndershëm me veten dhe ju do të jetë më e mirë nga kjo.


3. Marrëdhëniet familjare janë gjithashtu shumë të rëndësishme dhe mund të shërbejë si toksiciteti agjent. Ka situata të ndryshme: të rinjtë planifikojnë një fëmijë, dhe nuk mund të planit. Lajmi nuk duhet të perceptohet negativisht. Në çdo rast, ju duhet t'i tregoni burrit të saj / të dashurin në lidhje me fëmijën. Mbani mend: gjëja kryesore që të jetë i sinqertë me ta. A nuk e mbani atë, të jetë i sinqertë. Pas duke u thënë atyre çdo detaj të asaj që ju shqetëson më parë në qoftë se ju pëlqen të ëmbël ose të kripur. Dashur ju, edhe të përsosur partner, atin dhe mbështetje.


4. Është e mundur që një mënyrë të re të jetës, si ai ju troket nga ulluk. Përjashtimi i alkoolit dhe duhanit të dietë e nevojshme. Vetëm të përpiqet për të rregulluar veten se ju dhe fëmijën tuaj - një e tërë dhe dëmtojnë veten - ende që të dëmtojë atë. Atëherë të gjithë ju dëshironi është menjëherë zhduken.

5. Kjo fazë e jetës sonë ashtu si qëndron në të holla. Nëse ju jeni një njeri i siguruar, mos u bëni merak. Vetëm të fillojë përdorimin e termit si "kursimet". Shpërndani buxhetin tuaj në mënyrë masë që do të zbatohet për të gjithë. Shoot down menjëherë nuk është e nevojshme. Prisni për 7-8 muaj dhe pastaj me një ndërgjegje të pastër, të shkojnë në pushim të lindjes. Pas lindjes së një mrekulli të re ju përfundimisht të fillojë të punojë përsëri dhe pastaj çdo gjë do të bien në vend. Dhe në rast emergjence Mos u shqetësoni, familja juaj është gjithmonë atje.


6. Vetëdija është zgjuar. Të vjella mund të jetë ajo që ju vjen turp të pushojnë në një kohë kur të gjithë rreth punës. Ju e kuptoni se shtatzënia - nuk është një sëmundje, por shtrihem dhe të fle më gjatë gjithsesi ju dëshironi. Mos u mundoni të mohojnë veten këtë! Megjithatë, ushtrimi kompetent i dobishëm për gratë shtatzëna për zhvillimin e fetusit dhe gjendjen tuaj të përgjithshme.

7. eksperimente Shtatë shkakor kanë dështuar në të kaluarën (për shembull, kjo është shtatzënia e dytë, dhe Pervak ​​nuk ishte shumë e mirë). Por mos harroni se këtë herë gjithçka do të jetë ndryshe. Shpresoj vetëm për të mirë, dhe të mos kini frikë apo panik për shkak të kësaj.


8. numri i muajve të shtatzënisë, trupi ndryshon. Mos kini frikë nga kjo dhe nuk guxojnë e konsideroj veten të shëmtuar. Kjo është një kohë e mrekullueshme e jetës tuaj. Shko krenar fryrë barkun dhe të qeshur të gjithë. Pas dorëzimit, nëse ju stërvitje në disa muaj do të jetë në gjendje të pranojë formën e vjetër.Çfarë duhet të bëni kur toksikoz?


Nëse shkalla nuk është toksiciteti i lartë, trajtimi mund të kryhet dhe në shtëpi, por në qoftë se çdo gjë është shumë më serioze, ajo kërkon shtrimin në spital të menjëhershme. Të dashur zonja, edhe në qoftë se paniku është i gabuar, edhe një herë të bëni të sigurtë që ju dhe fëmija juaj jeni në rregull nuk dhemb. Në këtë drejtim, dhe trajtimi do të jetë ndryshe.


1. Në qoftë se kjo nuk është aq e keqe, ju vetëm duhet të jenë të përgatitur mirë si fizikisht dhe psikologjikisht. Në këtë rast shpesh përshkruhet një qetësues ekstrakte të bimëve të tilla si tretësirë ​​Motherwort ose povikmy mjeteve fikse të tilla si sanëz. Ky i fundit duhet të marrë 25 pika jo më shumë se 3 herë në 24 orë. Në mënyrë të ngjashme vitamina të dobishme të mbështetur hepatoprotectors trupin tuaj të tilla si Essenciale, silibinin, Tsytyolon. Ilaçet pa shkallë të lartë të toksicitetit është kryesisht kjo përfundon, pasi që një numër i madh i drogës mund të dëmtojë fetusin. Ajo është e mjaftueshme që do të të ndihmojë dhe jo të mjaftueshme që do të dëmtojë.


2. Nëse ju keni një shkallë mesatare të toksicitetit, terapi ushtrimi më shpesh glukozë, ose më mirë zgjidhjen e saj me droga të tjera të pasura me vitamina të vjella.

3. Shkalla e rëndë kërkon pacientin në dhomën e lagjes "kujdes intensiv", mbikëqyrje të kujdesshme dhe monitorimin e hemodinamik (qarkullimit të gjakut në të gjithë trupin dhe enët e gjakut të) dhe analiza. Kaloni terapisë infuzion (deri në 3 litra natyrisht), si dhe droga administruar intravenoz (nga të vjella), vitamina, hepatoprotectors.

Toksiciteti Kohëzgjatja nuk zgjasin më shumë se 6 muaj, por të gjitha varet nga dëshirës tuaj dhe kusht. Tani që ju e dini çfarë të bëni në një situatë të tillë, gjëja kryesore: mos sforcohem, nuk do të jetë nervoz dhe çdo gjë do të jetë mirë. Fat të mirë!