Gratë toksikoz gjatë shtatzënisë


Të përzier, e cila shfaqet në mëngjes ose gjatë ditës - një fenomen që ndodh mjaft shpesh. Toksikoz vonë në gratë gjatë shtatzënisë - mjaft serioze komplikacion kërkon vëmendje nga mjekët. Në toksiciteti mundur konfiskimet veçanërisht të rënda (eklampsia).
Helmim gjaku Sot referuar sëmundje hypertensive, duke pasur parasysh se kjo është simptomë kryesore është tensioni i lartë i gjakut. Toksikoz në femra karakterizohet nga metabolizmit të dëmtuar e natriumit, në të cilën teprica ujit në trupin nuk janë prodhimi nëpërmjet traktit urinar dhe veshkat, grumbullohen në indet e ndryshme, duke çuar tek formimin e edemë. Gjaku pastaj bëhet e trashë, ngadalësuar saj aktuale dhe, furnizimi në përputhje me rrethanat, procesi është prishur fetusi me ushqyesve thelbësore dhe oksigjen. Për t'u kthyer në gjak normal, hormonet veshkave për të siguruar efektin vasoconstrictor, e cila çon në presionin e lartë të gjakut.Gjatë shtatzënisë toksikoz fillim vërejtur në dy nga tre gra që ai është në shumicën e rasteve pas muajit të tretë, por në disa raste (të tilla si shtatzëni të shumëfishtë), mund të jetë një shoqërues të vazhdueshëm gjatë gjithë periudhës.

Shkaqet toksicitetit në gratë gjatë shtatzënisë:
- hormonal papritur ndryshon trupin, përmirësojnë CHHH hormon shtatzënë;
- Shkelja e trupit të femrës për t'iu përshtatur kushteve të reja mbizotëruese;
- formimi i acidit të tepërt në stomak;

- disa shtrihen e muskujve të ezofagut;
- lodhje fizike, tensioni nervor.

Më toksikoz ndodh në gratë që vuajnë nga hipertensioni kanë sëmundje të veshkave, gastrointestinale ose sëmundje endokrine. Gjithashtu, zhvillimi ka një ndikim të drejtpërdrejtë të toksicitetit dhe gratë emocionale gjatë shtatzënisë, qëndrimin e përgjithshëm ndaj vendndodhjen e tyre, mbështetjen e të dashurit.

Për toksikoz hershme gjatë shtatzënisë karakterizohet nga nauze, të vjella, ënjtje, yellowing e lëkurës, jargëzim tepruar. Ekspertët identifikojnë tri format e toksicitetit:

1) Në toksikoz gjendja butë i përgjithshëm i grave është i kënaqshëm, të vjella mund të jetë 3-4 herë në ditë. Në këtë rast të përballen me toksemisë mund të përshtateni dietën, duke marrë vitaminat e përshkruara nga mjeku juaj.
2) mesatare Ashpërsia e toksicitetit karakterizohet nga rritja e numrit të sulmeve të 10-12 herë të vjella, humbje të oreksit, humbje peshe. Në mungesë të trajtimit të duhur mund të fillojnë dehidratim. Të jetë i sigurt për të kaluar gjakut dhe urinës teste të për të identifikuar shkallën e toksicitetit.

3) Forma më e rëndë e toksicitetit paraqet një kërcënim real jo vetëm për jetën e fëmijës, por shpesh për jetën e nënës. Të vjella me këtë formë të toksicitetit konstante, i shoqëruar nga dhimbje koke të forta, ndezje në sytë, dëmtim vizual. Të jetë i sigurt për të trajtuar toksicitetit të tillë duhet të kryhet në një spital nën mbikëqyrje të ngushtë mjekësore.

Si për të përballuar me të përzier gjatë shtatzënisë? Kërkohet:
- të ndjekur një dietë të caktuar të pasur me karbohidrate dhe proteina;
- të marrë mjaft e lëngjeve - lëng, perime, fruta dhe manaferrat, broths, supave të ndryshme;

- hani fruta dhe perime të papërpunuara;
- marrë vitamina, më parë koordinuar pritjen e tyre nga një mjek që monitoron shtatzënisë;
- vidyazykatysya zakone të këqija (pirja e duhanit, pirja e alkoolit);
- mos hani ato ushqime, apo lloj tjetër të erë të cilën ju tashmë duket i sëmurë ose siklet;
- është në dispozicion menjëherë sa më shpejt që ju mendoni se uritur. Shumë shpesh vjella mund të shkaktojnë urinë;
- hani ushqime të vogla, por shpesh;
- aksioneve deri në krisur, biskota, rrush, fruta të thata, arra - të gjithë atë që ju mund të hani shpejt një herë ju ndjeheni një sulm të urisë apo sëmundjes;

- organizojnë ditën tuaj, t'i përmbahen nuk e teproj;
- nuk do të kandidojë në mëngjes pas fjetur në shtrat, dhe një tjetër pak, jepni trupin tuaj të mësohen për të dhe pastaj të ngrihet;
- më shumë shëtitje në ajër të pastër, të kalojnë kohë në mënyrë aktive;
- shmangur stresin dhe marrjen në komplikuar situatën psikologjike (konflikteve);
- bëni yoga, meditim, vetë-hipnozë.

Farmacitë sot janë shumë droga të cilat janë në gjendje për të përballuar me të përzier, por jo të gjithë prej tyre mund të përdoren Wall shtatzëninë. Edhe drogës në dukje të pafajshëm mund të shkaktojë dëm të pariparueshëm për fëmijën, kështu që para se të blejnë dhe duke marrë pilula, pika, shurupe duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Rekomandimet miqtë apo të afërmit të saj sidomos besimi nuk duhet të jetë - i njëjtë drogës mund të kenë efekte të ndryshme në njerëz të ndryshëm. Yyazytsirnist i madh se në qoftë se drogës rekomanduar ndihmuar të dashurën tuaj, motër apo mik të mirë, ju mund të ndihmojë ose të shkaktojnë reaksione të padëshiruara.


Me kujdes dhe për të trajtuar metodat dhe trajtimet e njerëzve - shumë të çuditshme apo të dyshimta të prerë, por ata që do të aplikojnë - të jetë i sigurt për të lejuar mjekun tuaj. Edhe bari aq i pafajshëm si bearberry gjatë shtatzënisë duhet të merren me kujdes. Përveç kësaj, ka yyazytsirnist një reaksion alergjik të komponentëve ose mbledhë potions, ai duhet gjithashtu të merren parasysh dhe të lexoni me kujdes përbërjen e drogës propozuar.

Gratë që janë duke përjetuar sëmundje në mëngjes gjatë shtatzënisë, duhet t'i kushtojnë vëmendjen e duhur dietën e tyre, duke e bërë atë të ekuilibruar dhe të ndryshme. Në të njëjtën kohë duhet të përjashtohen nga dieta e shijshme të ndryshme jashtë shtetit si reagim shtatzënisë që ata mund të jenë plotësisht të parashikueshme. Përparësi duhet t'i jepet produkteve me cilësi të prodhuesit të provuara.