Dhimbje barkut gjatë shtatzënisë - spazma muskulare në barkNuk është sekret që gjatë shtatzënisë fëmija në trupin e një gruaje pëson ndryshime të konsiderueshme. Në disa raste, kjo shkakton disa parehati. Po, mund të ketë dhimbje barkut gjatë shtatzënisë. Ata mund të shoqërohet me ndryshime hormonale apo shkaqe natyrore fiziologjike.

Tkurrje natyrore të muskujve në të vogla të shtatzënisëVrull shkaktuar një ulje të caktuara muskujve. Në disa raste, ajo është mjaft e natyrshme dhe në këtë mënyrë t'u shqetësuar rreth. Në mënyrë tipike, dhimbje barku mitrës në shtatzëni të ulët nuk duhet të injorojë. Mitra më tej vazhdon të rritet në madhësi, muskujt e saj edhe më të shtrirë, e cila mund të shkaktojë disa parehati.

Si rezultat i ndryshimeve hormonale në marrëdhëniet që mbështesin mitrës bëhet më fleksibël. Nuk është një ndryshim i vendndodhjes së zgavrën e barkut.
Nëse një grua për të mbetur shtatzënë, periudha e dhimbshme janë vërejtur në dy-tre muajt e parë të shtatzënisë mund të ndjehen parehati të barkut. Në mënyrë tipike, dhimbja janë dy-tre muaj.
Ndonjëherë ndjenjë të pakëndshme në performancën janë lëvizjet e papritur. Për shembull, në qoftë se shpejt rritet nga një karrige apo teshtij. Konfiskimet mund të ndodhë në qoftë se mbi-zgjas muskujt. Ajo është e drejtë në këtë situatë - për të ndaluar duke bërë diçka dhe të japë një pushim të vogël.

Në shtatzënisë sjell dhimbje të konsiderueshme të barkut mund të shkaktohet nga shtrihen ligaments dhe rritje në presion në organet e brendshme të fetusit. Në këtë rast, për të hequr qafe siklet rekomanduar të veshin një fashë.
Fashë vënë në gënjeshtra dhe është nën që, në qoftë se ju qëndroni, të hequr një pjesë të ngarkesës vertikale për muskujt e barkut. Veshur me një fashë nuk duhet të shkaktojë parehati.

DispepsiNëse dhimbje gjatë shtatzënisë gjendet në stomak, ajo mund të sinjalizojë vështirësi në tretje.

Në disa raste, të reduktuar muskujt e barkut mund të shoqërohet me bloating për shkak të rritjes ton mitrës dhe uljen e njëkohshëm të stomakut, zorrët, sepse ajo kthehet presion gjithnjë e më shumë. Për të shmangur siklet duhet të fillojnë të hanë më shumë moderuar.
Me rritjen e madhësisë dhe peshës e mitrës fetusit shpesh ndërrime pak në anën, zakonisht të majtë. Dhimbje barkut gjatë shtatzënisë, në këtë rast të shkaktuar nga kalimi pabarabartë e ushqimit nëpër zorrët.
Për më tepër, për shkak të hormoneve, muskujt jo vetëm e kancerit, por edhe zorrë zbutës, është shkelje e peristaltikės. Ushqim fillon të ngecë në vend se pse nuk kapsllëk. Në këtë situatë, ju nuk duhet të marrë një pastrues, ajo është e kundërindikuar në shtatzëni. Ju duhet të konsultoheni me një mjek për të përcaktuar sa më saktë shkaqet e mundshme të këtij fenomeni dhe për të shmangur ndonjë patologji.

Në çdo rast, të shpëtoj e kapsllëk dietë ndihmon. Nevojë për të ngrënë më shumë perime, fruta, bukë miell i pasitur, produktet e qumështit dhe fruta.
Nëse ndjenjë të pakëndshme në anën e majtë të barkut vazhdon për një kohë të gjatë dhe i shoqëruar nga kapsllëk, mjeku gjithashtu duhet të dorëzohen.

Kërcënimi i shtatzënisë abort dhe ektopike


Është e nevojshme për të paguar vëmendje të spazma që shkaktojnë dhimbje të dukshme dhe të shoqëruar nga gjakderdhje. Ata mund të jetë një shenjë paralajmëruese e kushteve të rënda:

Spazma mund të sinjalizojë fillimin e menjëhershëm të punës parakohe.
Dhimbje e dhimbshme dhe gjakderdhje mund të sinjalizojë një shtatzëni ektopike. Kjo gjendje është e nevojshme për të diagnostikuar, kontaktoni mjekun tuaj.
Në disa raste, dhimbje barkut mund të sinjalizojë mundësinë e një abort. Afërsisht një e pesta e shtatzënive në tre muajt e parë duke i dhënë fund në këtë mënyrë. Nëse ka spazma dhe dhimbje të barkut, edhe në qoftë se zgjedhja nuk përmban gjak, sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një mjek.

Kontraktimet falseRreth njëzet javë trupin e një gruaje fillon të përgatitet për lindjen e fëmijës. Në këtë rast, mitra fillon të tendosje atë, atëherë të pushojnë, kjo quhet "kontraktimet false". Ata në përgjithësi uniforme shprehur, nuk shkakton hapjen e mitrës dhe duket pa ndonjë sistem.
Norm konsiderohet "kontraktimet false"A nuk ka më shumë se 4 herë një orë dhe zgjat për rreth dy minuta. Në këtë situatë është e rëndësishme për të ruajtur dhe për të ruajtur shtetin relaksuar. Ju duhet të marrë frymë thellë dhe nxjerr frymë ngadalë, një shëtitje të vogël. Ajo ndihmon për t'u çlodhur pozitën mitrës në të katër këmbët me një mbrapa lakuar.

Nëse "kontraktimet rreme shpesh ndodhin katër herë një orë dhe janë të shoqëruara me dhimbje në shpinë, shkarkimit, ethe, mjeku duhet të paraqitet. Ne do të duhet të marrë medikamente të përshtatshme që të ndihmojë të relaksoheni muskujt e mitrës.