Alarmet gjatë shtatzënisë


Kur një grua zbulon se ajo është shtatzënë, ajo i nënshtrohet një sulm të vërtetë nga emocionet dhe ndjenjat e reja. Duke pritur fëmijën - procesin e bukur dhe emocionuese, por këtu ka vend për shqetësim. Edhe në qoftë se ajo nuk pret parëlinduri.
Alarm merr pjesë në gratë shtatzëna për një sërë arsyesh. Ata duhet të kujdeset për veten dhe mos u bëni merak për gjëra të vogla. Por ju nuk mund të humbni vigjilencë. Ka shenja paralajmëruese gjatë shtatzënisë, sidomos në tremujorin e saj të parë, e cila është e rrezikshme për të kaluar.

Gjakderdhje vaginale


Në shtatzëninë e parë tre-metër ndonjëherë vërejtur gjakderdhje të vogël përmes konsolidimit në mur mitrës vezë, për shkak të erozionit të qafës së mitrës, ose prania e polyps qafës kanalit. Me veten e tyre, këto alarme nuk është një arsye për panik. Këto probleme janë eliminuar gjatë shtatzënisë pa shqetësuese rrjedhën e saj në qoftë se koha gruaja referohet gjinekologu.
Por injorojnë diktim në çdo rast nuk mund të, sepse në disa raste ato mund të tregojnë për kërcënimin e shtatzënisë abort ose ektopike, sidomos nëse shoqërohet me dhimbje në bark të ulët.

Nëse këto shenja paralajmëruese duket gjinekolog emëron një test të gjakut, ekzaminim me ultratinguj. Detyra e tij - për të krijuar arsyet e shkarkimit dhe të përpiqen për të parandaluar komplikimet.

Të përzier
Kjo është një nga simptomat më të dukshme gjatë shtatzënisë. Nauze, vjellje, urth ndikon shumë nëna shtatzënë në javët e para të shtatzënisë. Këto ndjenja, natyrisht, të pakëndshme, por krejt normale. Neveri ndodh për shkak të ndryshimeve hormonale. Ndonjëherë përzier ndodh për shkak të diabetit të ulët të sëmundjeve të sheqerit në gjak. Këto shenja paralajmëruese duhet t'i kushtojnë vëmendje dhe për të mbajtur sheqerit tuaj në gjak nën mbikëqyrje mjekësore. Ne nuk mund të injorojë të përzier të vazhdueshëm, vjellje, sepse ata të çojë në dehidratim dhe marramendje.

Kur përzier, ajo duhet të tregoni mjekut tuaj në lidhje me të. Përveç kësaj, ajo duhet të dinë se çfarë të sëmurë është zakonisht në mëngjes, sepse në mëngjes është më mirë të bëj një biskotë, biskota, biskota të stomakut ishte çështje e zënë. Ngrënë më të mirë në tre dhe 5-6 herë në ditë në doza të vogla, pini më shumë ujë dhe lëngje. Por për të përdorur drogë të përzier pa këshillën e mjekut nuk është e nevojshme.

Temperaturat e larta
Nëse gjatë shtatzënisë, veçanërisht në e parë tre-metër, temperatura rritet në 372 - 374S - kjo është normale. Alarm gruaja duhet të rritet në temperaturë mbi 38S, pasi kjo mund të ndikojë në formimin e sistemit qendror nervor të fëmijës.

Nëse ethe shoqërohet me më shumë të përbashkët dhe dhimbje, skuqjen e lëkurës, një vizitë tek mjeku është më mirë të mos vonojë, për shkak se ky shtet mund të jetë një shenjë e infeksionit.
Gjatë shtatzënisë, gratë janë më të ndjeshme ndaj ftohjet e ndryshme. Në secilën prej tyre duhet të dini mjeku. Nënat e ardhshëm nuk duhet të angazhohen në vetë, si çdo ilaç mund të ndikojë në fetusin. Edhe aspirina ndikojnë koagulimit të gjakut dhe mund të shkaktojë gjakderdhje.

Shkarkimit pamja dhe kruarje

Gjatë shtatzënisë, gratë nganjëherë duket lengjet vaginale shoqëruar me kruarje. Arsyet për këtë fenomen janë të shumta, nga infeksionet në rritjen e aktivitetit hormonal, erozioni i qafës së mitrës.
Nëse simptomet e tilla duket, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të shmangur rrezikun e infektimit të foshnjës apo lindja e parakohshme.

Shfaqja e dhimbje dhe djegie gjatë urinimit
Këto simptome të pakëndshme duhet të shkaktojë shqetësim nënën shtatzënë, sepse ato mund të jenë shenja të infeksionit. Ajo duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek i cili do të përshkruajnë teste dhe të sigurta për trajtimin e shëndetit fëmijë.


Formimi i edemë
Ënjtje të këmbëve, dhimbje, djegie, skuqje të zonave të prekura - është alarmante, duke folur për një nga komplikimet gjatë shtatzënisë - clots gjakut apo thrombophlebitis. Kjo sëmundje nuk është rezultat i shtatzënisë, por shpesh ka pasoja shumë të rënda.
Nëse ju keni ënjtje nëna shtatzënë duhet të konsultoheni me një mjek, sidomos nëse problemi është përballur edhe para shtatzënisë.

Rëndim të sëmundjeve kronike
Gratë që vuajnë nga ajo që disa sëmundje kronike, të tilla si mosfunksionim tiroide, diabeti, astma, probleme me presion, është veçanërisht i monitoruar nga afër shëndetin e tyre dhe mirëqenien për të shmangur rrezikun e anomalive abort ose të fetusit.

Shfaqja Shtatzënia plotë në botën e fëmijës të fortë dhe të shëndetshme, nëse nëna shmang stresin, do të jetë në një humor të mirë, hani dhe të pushoni, të marrin vitamina të konsultohet rregullisht me mjekun tuaj.