Tremujori në gratë


Trupi i njeriut është një organ dimensionet e të cilit janë të vogla, por vlera e madhe - një gjëndra ductless ose endokrine. Ata që prodhojnë hormonet - substanca specifike me aktivitet të lartë biologjike, në fjalë të tjera, aftësinë për të ndikuar në mënyrë të konsiderueshme proceset jetësore. Në test të burrave dhe grave në vezore hormonet që ndikojnë zonën riprodhues. Dhe pa pjesëmarrjen e tyre nuk është e mundur shtatzënia dhe përfundimi me sukses. Flisni për tremujorin e femrave.


Vezë të pjekur lë gjëndër në sipërfaqe - fillon ovulating dhe formon korpus luteum, e cila prodhon progesterone dhe estrogjenit që janë të nevojshme për të përgatitur endometrium për ruajtjen vezë e fekonduar.

Termi I
Në sipërfaqen e lëviz vezore veze, në të mitrës, nëpërmjet tubit fallopian. Estrogjenit tepërt në trupin e një gruaje është kalimi e përshpejtuar të kësaj rruge dhe shkakton vdekjen e një vezë pllenohet. Nëse progesterone më shumë se ju duhet, në të kundërtën, procesi i ngadalëson, dhe pastaj veza e fekonduar para kohe fikse në femra. Qëndruar në tubën fallopiane, kjo provokon një shtatzëni ektopike. Ndryshimet hormonale shkaktojnë toksiciteti: Progesterone relakson muskujt e lëmuar të zorrëve, për shkak të kësaj nuk ka ndjenja bloating, vjellje, dhe pastaj të zgjeruar enët e gjakut dhe ul presionin e gjakut, duke shkaktuar hipoksi.


Tremujorin e II
Në fillim të këtij tremujorit formimin placenta, dhe kur ajo fillon duke punuar në forcë të plotë, trupi rrit sasinë e estrogjenit. Ata të ndaluar procesin e frenimit, muskujt e butë të kthehet në normale - sëmundje në mëngjes ndalesa. Së bashku me të dhe përfundon periudhën e paqëndrueshmërisë emocionale. Shkoni përpara: rritjen e niveleve të estrogjenit, duke stimuluar rindërtimin funksionin e gjëndrrat e qumështit. Ata bymehet në fillimin e prodhimit të colostrum. Por progesterone humbur rrugën e saj: trupi i saj është duke u bërë gjithnjë e më pak. Por edhe një sasi të vogël të hormonit të mjaftueshme për një efekt zbutës në muret e enëve të gjakut, duke çuar në venat ulur dhe ngadalësuar rrjedhjen e gjakut venoz - rrit kërcënimin e venat me variçe.


III Tremujorin
Përqendrimi i progesterone në gjak kthehet në asgjë - asgjë nuk duhet të ndërhyjë në mënyrë aktive mitër të kontratës. Nivelet e estrogjenit janë jashtë shkallë. Tani ky hormon është zënë duke u përgatitur në mitër për lindjen e fëmijës: qafën e mitrës saj shkurtuar dhe zbutur, duke gjetur mundësinë e plotë për të zbuluar.
Hipofizës nëna shtatzënë punon shumë aktive. Përveç hormoneve të përmendura tashmë ajo prodhon shumë të tjerë. Tyreotropyn çon në aktivitetin në rritje të tiroide gjëndër metabolizmin dhe rrit nevojën e trupit për oksigjen. Kjo nxit thithjen e kalciumit dhe fosforit, relentlessly nxjerrjen e këtyre mineraleve në të gjitha mënyrat e mundshme, fjalë për fjalë pompa jashtë trupin e një gruaje - kockat, dhëmbët dhe flokët. Shkaqet corticotropin rrit sekretimit të kortikosteroidet - hormonet e veshkave gjëndra. Ato rregullojnë ekuilibrin e natriumit, kaliumit dhe minerale të tjera, dhe pa pjesëmarrjen e tyre shkelur proceset metabolike.


Hormoni në tremujorin e I të shtatzënisë stimulon zhvillimin e korpus luteum, dhe pas lindjes të përfshirë në zhvillimin e Colostrum dhe gjirit qumësht. Vasopressin fillon të sintetizohet në tremujorin e III në skajin e pasme e hipofizës. Ky hormon ndikon në funksionimin e veshkave, zvogëlon sasinë e urinës excreted gratë - është për të ndërtuar një rritje indet e trupit. Por sasive të tepërta të vasopressin çon në reduktim shumë aktive e mureve të enëve të gjakut, presioni i lartë i gjakut dhe stresi nervor.


Niveli i oksitocinës duhet të rritet deri në fund të shtatzënisë. Gjatë punës është ky hormon shkakton uljen e murin e mitrës dhe të hapur qafën e saj - të punës. Pas fëmijën në botën ai ndihmon prodhimin e qumështit të gjirit. Intermedynu - hormon përgjegjës për pigmentim lëkurës - shtatzënë edhe në bollëk. Prandaj njollat ​​kafe që shfaqen në fytyrën e tyre, qafë dhe gjoks. Pas dorëzimit, sasia është reduktuar ngadalë, kështu që pigmentim fillon të zhduket jo më herët se gjashtë muaj.

Insulinë - një hormon i pankreasit - rregullon metabolizmin e karbohidrateve, duke siguruar yndyrna përfitojnë fëmijë dhe acide. Prostaglandins stimulim të tkurrjes së mitrës për aq kohë sa foshnja duket në botë. Endorphins - hormonet e gëzimit - rritjen e nivelit të oksitocinës, zbulimi aktyvyzyruyuscheho mitrës. Adrenalin - hormon frika - ul oxytocin dhe bllokon hapjen e qafës së mitrës. Prandaj është e rëndësishme gjatë lindjes qëndrojnë të qetë dhe mos kini frikë. Pas pjellë adrenalin ndihmon në parandalimin e gjakderdhje dhe lejon mitra të tkurret më shpejt.