Kujdesi për trupin gjatë shtatzënisë


Duke u kujdesur për trupin tuaj për shëndetin e një fëmije - detyra kryesore e grua shtatzënë. Nëse ju shmangur anë klinikë shtatzënisë, tani ka një ekzaminim të plotë. Përveç vizitave të rregullta në gjinekologu, ju duhet të vizitoni një dentisti, otolaringolog, urolog, endokrinolog, okulist, kardiolog. Get testuar dhe të bëjë ultratinguj. Ju do të jetë në gjendje për të mësuar të vërtetën në lidhje me gjendjen e tij, shërojnë sëmundjet e vjetra, të parandaluar ato të reja. Pas rekomandimet e mjekëve gjatë dhe pas shtatzënisë, ju do të ndiheni mirë. Problemet me dhëmbë, dhimbje në shpinë, venat me variçe mund të shmanget nëse të kujdeset për atë që nga fillimi. Sot tema e shkrimit do të marrë kujdesin e trupit gjatë shtatzënisë!


Sa herë i keni vendosur të hënën për të ngrënë rregullisht vetëm ushqim të shëndetshëm, vidyazykatysya nga fast food dëmshme, pijeve të gazuara, alkoolin? Është koha për të përkthyer qëllime të mira në realitet. Nuk ka nevojë të mohoj veten, tortura dietat modës shtatzënisë - një, dietë racionale balancuar. Për 9 muaj kështu që ju merrni përdorur për të drejtën dhe ushqime të shijshme që nuk Postpartum duan të kthehen në menynë e vjetër.
Për shkak të ndryshimeve hormonale, lëkura bëhet e tenderit më pak vaj dhe më shumë. Rritje Rritja e flokëve ngadalëson humbjen. Ato janë të trasha, me shkëlqim, të fortë. Thonjtë gjatë shtatzënisë rritet më shpejt pa sharuyutsya. Por duhet kozmetike të tjera për kujdesin e lëkurës, e flokëve dhe thonjtë - dritë, hidratues të kërkuara.


Lexoni me kujdes etiketat gjatë kujdesin e trupit - mund të aplikoni krem ​​ose locion nënat e mia në pritje. Nga ditët e para të pozicionin e ri që ju do të vini re një ndryshim të gjirit: natyrisht rritet, do të bëhet elastike dhe tejet tërheqëse. Kjo është për shkak të rritjes së vëllimit të indeve të gjëndrave në të cilën trupi është i ruajtur në rezervë - se ajo do të prodhojë qumësht në sasi të mjaftueshme për fëmijën. Për të mos humbur formën e gjirit, mundësisht që të zgjidhni një bra bërë nga pëlhura natyrore. Gota duhet të jetë edhe rrethojnë pa squeezing dhe shiritat nuk fshij dhe mos shtyjë. Si shtim të gjirit për të ndryshuar madhësinë e saj.


Tymi i cigareve përmban mbi 4,000 komponimet kimike, 60 nga të cilat mund të shkaktojnë kancer. Sa herë mom zgjedh një cigare, këto substanca merrni në gjak e saj - burimin e vetëm të oksigjenit dhe ushqyesve për fëmijën. Nëse ajo tymosur gjithë shtatzënisë, problemet e mundshme me të ushqyerit: prona nikotina është të depërtojnë gjoksin, dhe me qumësht në trupin e fëmijës. Pirja e duhanit pengon Hormoni - një hormon përgjegjës për prodhimin e qumështit. Kjo redukton prodhimin e qumeshtit. Në gratë shtatzëna kanë një nxitje të fortë për të praktikuar jetese të shëndetshme: në rrezik është shëndeti i fëmijës. Mjekët kanë hedhur poshtë prej kohësh mitin se shtatzënia nuk mund të heqë dorë nga pirja e duhanit ashpër.


Vidyazykatysya forcë zakoni një domosdoshmëri, sa më shpejt që ju të mësoni në lidhje me gjendjen e tyre interesante. Pas 1-2 javësh ndjehen se sa e lehtë ishte për të marrë frymë, ulur vjellje në mëngjes. Në një mendje me atë të lënë duhanin për të mirë, jo vetëm nga spitali. Rrjedhjen aktive legenit gjakut të çon në një rritje në organet gjenitale femërore dhe për të rritur ndjeshmërinë e tyre rrit zgjimit gjatë seksit dhe siguron ndjesi të gjalla.

Vajosje vaginale qëndron shumë më mirë, fetusi rritet ushtron presion mbi legen. Një plus shtesë: nuk ka nevojë për të përdorur kontraceptivë. Kjo krijon rehati më të madhe psikologjike, ndihmon për t'u çlodhur dhe për të marrë një kënaqësi të vërtetë. Aktiviteti fizik është i dëshiruar, por të lejojë kohë për të vizituar palestër dhe në mbrëmje ecën nuk është gjithmonë e mundur. Ju duhet të bëjë atë. Tarifimit, not, joga, palestër për gratë shtatzëna duhet të gjejnë një vend në orarin e përditshme. Mos harroni për ajër të pastër. Kjo është një frymëmarrjes mirë stërvitje, sistemet kardiovaskulare dhe muskulare e nënës në të ardhmen. Soditje e natyrës, madje edhe në një park aty pranë, një efekt pozitiv në sistemin nervor. Nëse ju jeni një aktivitet i rregullt fizik gjatë shtatzënisë, aktiviteti fizik bëhet një pjesë integrale e jetës. Ju nuk duan të braktisin atë dhe pas lindjes - në shumë klube janë programe të përbashkëta për nënën dhe fëmijën.


Mungesa kronike e gjumit - një problem njerëzit më moderne. Por nëna shtatzënë me siguri do të ketë një pushim të mirë. Në tremujorin e parë të shtatzënisë më shpesh përgjumur. Kjo është për shkak të veprimit të hormoneve progesterone - ju jeni arsye të forta për të shkuar në shtrat herët dhe të merrni deri vonë. Deri në fund të shtatzënisë, shumë vuajnë nga pagjumësi natës, por ju mund të përballojë një sy gjumë pak në pasdite - ju do të paralindjes largohen. Gjumi në rezervë nuk mund, por të përmirësojë sistemin nervor duke rritur orët e pjesa tjetër mund. Shtatzënia, sidomos ndikimi i pari, pozitiv në marrëdhëniet me të dashurit. Dhe jo vetëm një njeri që do t'ju trajtojnë me rritjen e vëmendjes, por me të vjehrrën, nënën e vet dhe të afërm të tjerë. Ju do të bëhet më mirë kuptohet dhe prindërit e tyre, burri dhe prindërit. Ata nga ana e saj do të përpiqen për të ju mbrojtur nga shqetësimet e panevojshme, të mbështetur moralisht.


Gjatë shtatzënisë, duke zgjeruar rrethin e të njohurve. Nënat e ardhshme që ndjekin klinika antenatale, një shkollë për gratë shtatzëna, palestër. Në vende të tilla, njerëzit shpejt mësojnë - ata kanë interesa dhe shqetësime të ngjashme. Ka shumë vende të specializuara ku Moms lumtur për të diskutuar jo vetëm shtatzënisë dhe gjeneratat e ardhshme, por edhe e fundit të modës, filma, zanate, muzikë, receta gatimi. Disa miq të rinj, interesat dhe hobi do të qëndrojë me ju për vitet që vijnë.