Çfarë është polyhydramnios rrezikshme gjatë shtatzënisë gratë


Lëngu që e rrethon fetusin gjatë shtatzënisë, dhe e mbron atë nga shfaqjet e jashtme negative, i quajtur lëngu amniotik. Megjithatë, grumbullimi i tepruar i lëngut amniotik në mitër duke folur për gjendjen patologjike të tilla si polyhydramnios. Ky fenomen ndodh shpesh, rreth 1% e grave shtatzëna, por polyhydramnios rrezikshme gjatë shtatzënisë një grua, kjo ka kuptim për alarmin në të njëjtën kohë?
Lëngu amniotik - një mjedis natyror që e rrethon fëmijën e palindur në barkun e nënës, mbron dhe ushqen fetusin dhe lëngun amniotik normalisht të përditësuar vazhdimisht. Megjithatë, pavarësisht nga fakti se ai vazhdimisht në rritje fëmijën mbush botën, dhe të lëngëta disa herë në ditë përditësuar plotësisht numrin e saj duhet të mbeten konstante. Megjithatë, ndonjëherë, për disa arsye, ky ekuilibër është ndërprerë dhe nuk është një shtet si polyhydramnios ose oligohydramnios. Ne mësojmë se pse është polyhydramnios rrezikshme se arsyeja e tij, dhe se kërcënimi mund të bartin këtë fenomen në gratë shtatzënisë.Arsyet janë të ndryshme shtetërore se sa ajo mund të jetë e rrezikshme, kërcënuese polyhydramnios fetusit gjatë shtatzënisë një grua?
1. Shkaqet më të shpeshta të sëmundjes së nënës polyhydramnios janë ndikim veçanërisht të madh në zhvillimin e shtetit të diabetit në gratë. Në pacientët me diabet në enët e placenta është e shqetësuar microcirculation dhe kjo sëmundje shkakton polyhydramnios në 1/3 e të gjitha rastet. Ndër Sëmundjet të tjera që mund të çojnë në këtë gjendje pathologic përfshijnë sëmundje të zemrës, sëmundje të veshkave.


2. Shkaku Njëlloj e rëndësishme e polyhydramnios është sëmundje e fetusit. Shpesh kjo dukuri është shoqëruar me keqformime të ndryshme, të tilla si sistemi nervor qendror. Shpesh, këto anomalitë të çojë në vdekje të fetusit diagnostikuar gjatë ultrazërit. Përveç kësaj, shpesh shkaku është konflikti fetale rezus, pra sëmundje hemolitik në raste të tilla pothuajse gjithmonë ndodhin polyhydramnios.

3. Shkaku i polyhydramnios shërben binjakët monoamnioticheskaya, sepse anija shtesë gjaku hedhur një dëm fetusit një tjetër, e cila shpesh ndikon në ndryshimin në peshë të fëmijëve dhe të çon në ndarjen më të madhe të urinës dhe fruta të tjera zhvillon polyhydramnios respektivisht.


4. Një shkak kryesor i polyhydramnios janë sëmundje të ndryshme infektive, të tilla si sëmundjet seksualisht të transmetueshme: klamidia, etj ureaplasmosis

5. Së fundi, shkaku i polyhydramnios në gratë shtatzëna mund të bëhet sekretimi i tepërt i predhave fruta lëngut amniotik. Fenomeni është mjaft e rrallë, por ajo ende ndodh.

Çfarë është polyhydramnios rrezikshme dhe cilat janë simptomat e saj në gratë shtatzënisë. Kushti rrallë shkakton simptome të dukshme dhe shenjat e polyhydramnios shpesh shfaqen vetëm në zhvillimin akute të kësaj gjendje patologjike. Shpesh polyhydramnios zhvillohet ngadalë, gradualisht, dhe trupi i femrës përshtatet me ndryshimet dhe të ndihet mirë. Tashmë në shtatzëninë e hershme mund të manifestuar veten tendencë për polyhydramnios dhe kthehet në ultrazërit parë. Në të njëjtën kohë të përcaktuar polyhydramnios gjinekologët dhe arsye të tjera, në veçanti, të paraqitura më sipër në fund të mitrës nga 3 cm, për të prekur ky trup ndjehet si një qese me ujë, fruta dobët detektueshme, rrahje zemre pak audible. Nëse gjendja është akute, gruaja ndjen presion në perineum, për shkak të faktit se mitra është shtrirë me shpejtësi, mund të jetë një dhimbje në bark. Ënjtje të shpeshta, gulçim.


Në polyhydramnios e parë mbart rreziku është për rritjen e fëmijës, si bota e tij e njohur është prishur, ai mund të mungojë oksigjen dhe ushqyesve të nevojshme për rritjen dhe zhvillimin normal. Zhvillimi akut i kësaj gjendje patologjike, çdo gjë ndodh shumë shpejt, në disa orë ose ditë. Në shtatzënë, ndërsa në mënyrë dramatike rritur madhësinë e barkut, dhimbje të mundshme në ijë dhe në shpinë, të tensionuara murin e mitrës, Anterior shtohet barkut mur. Kjo është arsyeja pse polyhydramnios rrezikshme të fetusit dhe nënës shtatzënë gjatë shtatzënisë gratë:


A) Rreziku i lartë i ndërprerjes së parakohshme të shtatzënisë (rreth 28% e rasteve).
B) Gruaja shpesh të sëmurë, të vjella ndodh.
B) Disa gra diagnostikuar me polyhydramnios malposition.
D) yyazytsirnist aty i defekte të traktit gastrointestinal dhe të sistemit nervor qendror të fetusit.
D) Zhvillimi i hipoksi për shkak të pamjaftueshmërisë placentar dhe vdekje e fetusit.
E) Kur polyhydramnios shkaktuar nga një infeksion, ka një infeksion të lartë yyazytsirnist fetusit.

F) Në gjysmën akut polyhydramnios e grave gjakderdhje të ndodhë nëse polyhydramnios kronike, kjo mundësi edhe ekziston, por është shumë më e ulët (rreth 6%).
C) Disa gra shtatzëna me polyhydramnios Gestosa gjasa fund.
I) Rreziku i lindjes së parakohshme, derdhje e lëngut amniotik rritur.
C) Gjatë lindjes atje prolapsi kordonit umbilikal yyazytsirnist, rrjedhin fetusit apo trajtuar.
L) Për shkak të faktit se fëmija në polyhydramnios është në pozicion të gabuar, shpesh tregohet seksion cezariane.

M) Ka yyazytsirnist shkëputjen e parakohshme e placentës, punë të dobët, pas lindjes hemorragji dhe komplikime të tjera.

Diagnoza është e bazuar kryesisht në rezultatet sa më shpejt me ultratinguj dhe patologji duket, gruaja duhet të mbetet nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të mjekëve. Nëse polyhydramnios është një butë për të moderuar shkallë, dhe nuk frymëmarrjes dhe qarkullimit të gjakut çrregullime, ekspertë të përpiqen për të mbajtur shtatzëninë, në raste të tjera, rezolutë në fillim si një kërcënim për jetën e gruas shtatzënë. Varësisht nga shkaqet e polyhydramnios, duke u trajtuar.