Çfarë ndihmon të stimulojë prodhimin e qumeshtit ne gratë


Hypogalactia - Prodhimi i pamjaftueshëm i gjirit qumësht gjoksin, e shfaqjes e cila opsionale mund të parandalohen. Hypogalactia Primar mjaft të rralla dhe është i lidhur me çrregullime të ndryshme të hormoneve në femra. Në raste të tjera, dështimi qumështit mund të jetë shkaktuar nga faktorët që mund të eliminohet.
Shkaqet hypogalactia:
- Problemet psikologjike;
- të ushqyerit e dobët;
- stresi i shpeshtë;
- Aplikimi i rrallë i fëmijës në gji;
- Futja e hershme e ushqimeve plotësuese;


- ushqyerit orarin.

Ndonjëherë, kur rregullohet dhënia e gjirit mund të ulet qumësht papritmas, duke çuar në laktatsyonnomu krizën. Arsyeja për këtë është shpesh një rritje të mprehtë oreksi i fëmijës, për të cilën trupi i femrës nuk ka pasur kohë për të përshtatur. Gjatë periudhave të tilla shpesh vërejtur ndryshime në nivelet hormonale, e cila ndikon negativisht në sasinë e qumështit të gjirit. Vënë re se krizat qumësht është më shpesh 4-5 javë pas lindjes dhe në 3 dhe 7 muajsh. Kohëzgjatja e tyre zakonisht është disa ditë, e cila nuk është një rrezik serioz për fëmijën. Në mënyrë që të dal nga kjo situatë lactating nënë duhet ta dinë se ndihmon stimulimin e laktacionit në femra.


Simptomet e mungesës së qumështit të gjirit:
- kishte një kompensim peshë e një fëmije;
- të zvogëlojë sasinë e përditshme të qumështit;
- shqetësimet e fëmijëve;
- reduktimin e numrit të fëmijëve të përditshme urinës.

Produktet e specializuara për të rritur prodhimin e qumeshtit
Stimulimi i laktacionit në gratë pleqsh mirë dhe promovon përdorimin e formulës foshnjore soje thatë përmban acide yndyrore dhe taurine, të tilla si "Femylak", "Эnfa-Mama", "Dumyl", "Olimpik" dhe "mami plus". Gjithashtu efektive janë mixes thatë pasuruar aditivëve laktohonnыmy, të tilla si "Kashta e Kumtrit". Mos harroni për lëngje frutash, pije dhe teas për lactating gratë si dhe infuzione dhe decoctions gatim vet. Shpesh pediatër përshkruajnë aditivëve biologjike "Laktohon" dhe "Apylaktyn", si dhe vitamina dhe minerale "Centrum", "gendevit" dhe "të fuqishme."

Rëndësishmja, kriteret kryesore konsiderohet efektive shëndet të mirë fëmijës gji, zhvillimin e tij normal dhe shtim në peshë. Kur hypogalactia parë dyshuar nuk rekomandohet për të futur ushqime të ngurta formulë qumështi, më shpesh e vënë fëmijën në gji, e cila ndihmon stimulimin e laktacionit.

Nënat pleqsh ushqyerit
Për të ruajtur prodhimin maksimal të qumështit të gjirit të nevojshme për të bërë një dietë që do të kënaqë të gjitha nevojat e trupit të femrës në minerale dhe proteina dhe vitaminë komponentëve. Ju duhet gjithashtu të respektojnë regjimin e pijshëm, duke marrë deri në dy litra lëng në ditë, dhe nëse është e nevojshme, droga laktohonnыh.

Bimët që rrisin prodhimin e qumeshtit: karrota, rrepkë, jamball, trumzë, marule, acaroj, kopër, kopër, luleradhiqe, balsam limon, rigon, yarrow, anise, u ngrit dhe të tjerët. Këto bimë janë të rekomanduara për të përdorur si infuzione, decoctions dhe pije.

Receta Shtëpi për rritjen e laktacionit
Lëng karrote
Tërësisht larë karrota imët hekura, shtrydh lëng nga ajo dhe të marrin 100 g 2 herë në ditë. Fakultativ në lëng karrote mund të shtoni manaferrat, fruta, mjaltë, krem ​​ose qumësht, rreth 1 tbsp 200 g lëng.

Karrota integruar me qumësht
Hidh krem ​​ose qumësht 3-4 tbsp finely integruar karrota dhe për të marrë 3 herë në ditë. Para se të shkojnë në shtrat rekomandohet në këtë përzierje shtoni 1 lugë mjaltë për një gjumë të mirë dhe një lehtësim stresit të shpejtë.
Pini fara sallatë
Mjaft efektive të kontribuojë në stimuluar prodhimin e qumështit të gjirit sallatë farë. Për të përgatitur produkt të tillë duhet të merret lugë gjelle fara, bluaj në një mortajë, pastaj derdh një gotë me ujë të valë. Pini insistojnë 2 orë dhe për të marrë 100 g 3 herë në ditë. Për të përmirësuar shijen, ju mund të shtoni pak mjaltë.


Pi me qimnon
Për të përgatitur një litër pije duhet të merret 15 g qimnon, shtoni gjysmë gotë me sheqer dhe lëng i 1 limoni mesme. Të gjithë përbërësit shtoni ujë dhe ziej në zjarr të qetë e 12 minuta. Supë tensionuar është e rekomanduar për të marrë tri herë në ditë për një gjysmë filxhan.
Kvas me qimnon
Bukë thekre prerë në copa të vogla, pastaj të thata, skuqur lehtë, shtoni ujë dhe të lënë në temperaturën e dhomës për 35 orë. Pastaj tendosje ekstrakt rezulton, shtoni maja, qimnon, sheqer dhe vihet të eksitohet në ngrohjes për 10 orë. Për të përgatitur produkt të tillë duhet: 1 kg bukë thekre, 2 tbsp qimnon, një paund i sheqerit, 20 g maja dhe 8 litra ujë.


Ekstrakt Kopra
Derdh një gotë me ujë 1 tbsp Fara kopër dhe të lënë për 2 orë. Prano infuzion 5 herë në ditë për 1 des.l., arrestimin shkurtimisht gojën.
Anise ekstrakt
Për të përgatitur këtë laktohonnoho fonde duhet të derdh një gotë me ujë të vluar 2 lugë fara anise, të lënë në një vend të ngrohtë për një orë, dhe pas ftohjes për të marrë gjysmë ore para ngrënies për 2 lugë
Pi me rigon, anise dhe kopër
Pound në proporcione të barabarta fruta anise, kopër barishte dhe rigon, derdh një sasi të vogël me ujë të valë, të lënë në një vend të ngrohtë për 2 orë, të qetë dhe të marrë 100 g 2 herë në ditë.


Lëng rrepkë Honey i
Për 100 g mjaltë për të shtuar të njëjtën sasi e lëng rrepkë dhe trazim. Përzierje rezultuar ishte holluar me ujë i kripur pak valë dhe të japë një birrë të vogël. Ky lëng është e rekomanduar për të pirë 2 herë në ditë për 1 gotë.
Kështu, është e qartë se kohëzgjatja e ushqyerjes me gji mund të kontrollohet në mënyrë të pavarur. Është e njohur se vetëm qumështin e nënës kontribuon në ruajtjen dhe forcimin e shëndetit të fëmijës.