Fat është e nevojshme për trupin e njeriut


Shumë njerëz tani janë gjithnjë e duke menduar për kullotat e tyre yndyrë, të cilat ata shfaqen, sidomos në bel dhe jo të gjithë e di se yndyrë rreth belit, shkurton jetën.
Ne kemi nevojë yndyrë trupit tonë, dhe mund të jetojnë pa të, patjetër që mund të themi se yndyra është e nevojshme për trupin e njeriut, për shkak të faktit se pa të nuk mund të asimilohen në yndyrë-shpjegueshëm vitamina të trupit.
Me yndyrë kryer thermoregulation, pasi kjo varet nga bukuria e flokëve dhe lëkurës, dhe të gjitha proceset që ndodhin në trup duke përdorur qelizat yndyrë ose lipide, kështu që është e nevojshme për trupin e njeriut.


Me vaj deri të gjithë, pa përjashtim, është membrana e qelizave tona dhe muskujt, enët e gjakut dhe qelizat e tjera.
Këto membrana yndyror i aftë për të selektive të kalojë elementeve të ndryshme gjurmë, ushqyesve dhe oksigjen, edhe të kalojë nëpër to sinjale receptor, ata mund të vijnë në kontakt me qelizat e tjera.
Membranat e qelizave tona, të cilat janë të përbërë nga yndyrë dhe kolesterol, shumë të lëvizshme, dhe stressoustoychyvы mund të marrë forma të ndryshme të plastikës, dhe kjo nuk do të prishen, në mënyrë që njerëzit celular.

Fat është e domosdoshme për një njeri për njeriun, sepse të menduarit pa kafaze e pamundur, për shkak të faktit se fibrave nervore janë të mbuluara myelynom përbërë nga yndyrë dhe kolesterol, kështu impulset përgjatë qelizave nervore, nuk lejojnë impulset nervore për të përhapur në të tjera qelizat nervore, kështu që nuk është një veprim i qëllimshëm i njeriut.

Ai bën vetëm veprimet e nevojshme për të përmbushur urdhërat e trurit të vërtetë, për shembull, një burrë tha për të lexuar librin dhe ai e bën vetëm se, dhe nuk do të kërcejnë apo zvarritje në katin, por kur mill myelin është shkatërruar ose zëvendësuar me substanca të tjera. Në yndyrë dhe kolesterol, është çmenduri, për shkak të faktit se impulseve përgjatë mbaresa nervore, mbulua si një shkelje vjen mill myelin dhe çmenduri.
Gjëndër qumështit tek gratë, gjithashtu përbëhet nga yndyrë dhe lëkurë, yndyrë trupit pa ndonjë proces kimik nuk është e mundur dhe kjo është me përfitim të madh, por nuk duhet të jetë acide yndyrore polyunsaturated është vaj peshku dhe vaj vegjetal.

Ind dhjamor, e cila është e vendosur në ijet, është i përfshirë në proceset metabolike dhe nëpërmjet tij, fillon të prodhojë estrogjenit, hormonet seksuale femërore që e bëjnë një grua tërheqëse, rregullimin e ciklit menstrual.

Gjithashtu, gratë me ijet të gjerë dhe bel të ngushtë më të vogël në zhvillim osteoporozën, kalcium është zhytur mirë, dhe yndyrë nga ijet e bën osteoclasts zhvilluar që hanë kockave, dhe yndyrë nga kofshët zvogëlon rezorbimit kockor në vend zvogëlon shkatërrimin e kockave. Yndyrë në ijet rrit akumulimin e kalciumit në to, yndyrë nga kofshët ndihmon enët e pastra nga pllaka kolesterolit.

Prandaj, gratë me një shifër dardha, jetojnë më gjatë, ato vuajnë më pak sëmundje kardiovaskulare, çmenduri, ata rrallë osteoporozën dhe sëmundje të tjera të lidhura me trurin.
Megjithatë, në qoftë se një grua ka rezervat yndyrë, atëherë ajo mund të zhvillojnë osteoporozën për shkak të estrogjenit të ulët, e cila i mungon yndyrë.
Kështu, ajo mund të vihet në dukje se yndyrë dhe hips gjerë gra, por me një bel të ngushtë, të garantojë atë një jetë të gjatë.
Megjithatë, yndyrë një person nuk duhet të ngatërrohet me trashje kur ekziston një proces i kundërt, në vend të mirë, yndyrë ekstra të çon në një numër të sëmundjeve që mund të shkurtojnë jetën.


Sidomos sjell dëm të madh apo akumulimin e brendshëm vestsyralnoho e yndyrës që akumulon në afërsi të belit, duke marrë yndyrë në gjak, format e kolesterolit pllakë.
Ata janë depozituar në muret e enëve të gjakut, ul elasticitetin e tyre, e ngushtuar lumen, e cila përfshin një numër të sëmundjeve që lidhen me anije të tilla është sëmundje kardiovaskulare, zemra fillon të ngarkesës, duke shkaktuar lëngu fillon të grumbullohen në mushkëri dhe inde duke çuar në hipertension.

Kështu, dhjami në bel mund të çojë në sëmundje të lidhura me proceset metabolike në trup, lloji i dytë i diabetit dhe sëmundjeve të tjera që lidhen me trashje, diabeti zhvillohet më shpesh të llojit të dytë.

Prandaj, të gjithë duhet të dinë kufirin rritje yndyrë në bark dhe në rastin kur madhësia bel më të madhe se 88 cm, mund të presin ndryshime të ndryshme patologjike në trup dhe mund të themi me siguri se shumë bark, më të shkurtër të jetës .
Edhe pse yndyrë dhe është e nevojshme për trupin e njeriut, dhe janë veçanërisht të dobishme 4 acide yndyrore polyunsaturated dhe kështu përfshijnë omega-3 dhe 6 quajtur ende docosahexaenoic, arachidonic, linoleik dhe acid linolenic.

Këto yndyrna, acidet polyunsaturated mund të zvogëlojë sasinë e kolesterolit të keq në gjak, duke rezultuar në enët e gjakut bëhen më të pranueshëm, reduktuar depozitave pllakë, enët bëhen më elastike, por më pak të depërtueshëm, e cila ndihmon në përmirësimin e fluksit të gjakut dhe metabolizmit në trup.

Në këtë rast, fillon të punojë më mirë sistemin kardiovaskular, normalizes presionin e gjakut, dhe ndikimi i acideve yndyrore të kontribuojnë për rivendosjen e kockave dhe indeve lidhës.

Fat është e nevojshme për trupin e njeriut dhe është e lidhur me sistemin nervor, është e pamundur pa pulses transferimit yndyrë. Prandaj, njerëzit duhet të hanë ushqim deti, sidomos peshk detare, është ton, açugat, skumbri, harengë, të cilat bartin unsaturated acidet yndyrore omega 3 dhe 6 dhe omega-3 gjendet në sallon, sidomos një shumë kjo acid arachidonic .