Nje metode per luftimin e obezitetit


Mënyra më e lehtë për të arritur në shpirtin nëpër trup, sepse edhe Jung shkruan se "shpirti dhe trupi nuk janë entitete të ndara, por një dhe i njëjti të jetës." Me fjalë të tjera, çdo gjë vlon dhe shkreton brenda, ndikon në trup ndikon në metabolizmin pamjen. Mendoni për këtë: se çështjet psikologjike muskujt padashur forcojë dhe të kontratës, majë enët e gjakut, dhe kështu rrjedhjen e gjakut ngadalëson metabolizmin përkeqësohet. Është e kuptueshme rritet pse mbipeshë. Për të hequr clamp formuar nuk ka gjithmonë duhet të bëni samokopannyam apo kthesë për terapist shpirtit. Ndonjëherë mjaft e thjeshtë për të zotëruar lëviz, valle një trup të vogël fërkoni. Çfarë metodë e luftimit të problemeve të brendshme të përdorur, të vendosë për veten tuaj. Le të zgjedhin së bashku një metodë e luftimit të trashje!


Më të mirë, sigurisht, që të konsultoheni me një profesionist që të ketë atë kap me anë të ndikimit që do të jetë efektiv për ju. Për të filluar, të gjeni dikë që praktikon trupit të orientuar psikoterapi (bodywork, Body-Psikoterapi). Ky drejtim është duke marrë parasysh problemet psikologjike në lidhje të ngushtë me trupin dhe është shpëtuar njerëzit nga ankthet dhe frikat, përmirësimin kontakt me trupin e tij, koordinimin, pamja, normalizes metabolizmin dhe rivendosjen e bilancit të energjisë. Por, para se të shkoni në "shërues i shpirtrave" nuk ka dëm për të dini se çfarë të presin nga vizita dhe ndoshta të mësojnë disa truket psikologjike.


Lufta themelues me peshën e trupit të orientuar psikoterapi u bë një dishepull i Frojdit madhe, psikiatër austriak Wilhelm Reich. Kjo nuk është pa arsye besohet se trupin e njeriut - një depo e përvojave dhe problemeve që janë transformuar në tensionin muskulor. Reich edhe përshkroi shtatë segmente themelore mbrojtëse që formojnë shell muskulore, apo "forca të blinduara karakter". Ju vetë mund të shihni se si, për shembull, të errët të tillë, ose compress grushtat, ndjenja fyerje ose zemërimin sulm. Rezultuar parandalon shell kalimi i energjisë të qetë, duke rezultuar në një person të ndihet e shëndetshme dhe plot energji, ai nuk ishte i sigurt nga vetja e tij. Çfarë e bën shumicën e njerëzve me një mungesë të energjisë? Ata përpiqen për të plotësuar deficitin rritjen e konsumit të ushqimit dhe, natyrisht, të merrni yndyrë.


Metodat Reich luftuar peshë, në të kundërtën, ai ndihmon në eliminimin e forca të blinduara. Ai përdor teknika të tilla si rivendosjen e bilancit të energjisë me anë të marrë frymë thellë, një shumëllojshmëri të porositë për heqjen e menjëhershme të spazma e muskujve, dhe, natyrisht, analiza e emocioneve negative që e ka shkaktuar clips. Rasti Reich vazhdoi amerikan Alexander Lowen. Krijimi i një metodë revolucionare - Bioenergjia - ai u bë i njohur në të gjithë botën. Detyra kryesore e shkollës Loewen - për të rivendosur unitetin e trupit, mendjes dhe shqisave. Prandaj, eksperti pritje duhet të analizojë gjendjen psikologjike dhe fizike, vlerësojmë fjalët e tij, lëvizjet, shprehjet e fytyrës.


Për fat të mirë, Loewen lidhur me konceptin e "argumentim". Nëse një person është tokë, nuk është vetëm fjalë për fjalë në mënyrë të vendosur në tokë, por ndihet kontaktin me realitetin, ajo është e fokusuar dhe gjithmonë i gatshëm për veprim. Pra, ai merr kënaqësi jo vetëm nga ushqimi. Në shkollat ​​amerikane ka shumë teknika dhe ushtrime për të harmonizuar dhe marrjen e shpëtoj negativitet. Midis tyre, "Harku Loewen", "fron BIOENERGETIC", "brыkanye" dhe prek trupin, duke i kujtuar masazh. Dhe mos u habitni nëse pasuesit terapisti do të ofrojë ju thyejnë një jastëk apo raketë tenisi duart për të hequr qafe e emocioneve negative. Nga rruga, lëvizjet Faleminderit dhe jeta aktive të mbushura me harmoni dhe yndyrë do të shkrihet.


Disa shkencëtarë besojnë se para se të fillojnë të flasin, njerëzit shprehen në valle, lëvizja paralajmëroi për rrezikun kaluar ndjenjat e tyre rënë përmbys para perëndive. Dhe terapistët, duke u përpjekur për të identifikuar komplekset pandërgjegjshme që ndjekin frikën gjithashtu janë duke përdorur lëvizjet ritmike. Rastësisht, i pari që praktikojnë terapi valle-lëvizje e ofruar Carl Jung. Me valle mund të shprehin emocion, përshkruar ëndrrat, të ringjallur kujtimet, fantazitë dhe ëndrrat për të realizuar. Ne mund të themi se terapi valle ndihmon të lidheni vetëdijshëm me pandërgjegjshëm që kthen një ndjenjë të integritetit personal.


Vetëm mos harroni se në valle si psikologëve gjuhës trupi nuk e kuptoj memorizuar PA, dhe pozicionet natyrale dhe lëvizjet luftuar peshën që përcjellë ndjenjat, mendimet, status. Pra, nuk pres që ju do të mësojnë për të kryer mazurkë, Flamenco ose të rock 'n' roll: në qoftë se ju doni të kërcimit në një stil të caktuar, psikoterapi dhe asgjë. Plus, terapi valle-lëvizje dhe madje edhe në se këtu në vend të shtrirë në shtrat psikoanalitike ose ulur në një karrige para një konsulent mund të djegur kalori. Nga rruga, vallëzimi për kthimin e paqes së mendjes introvert më të përshtatshme: është më e lehtë për të shprehur mendimet dhe ndjenjat e tyre jo-gojë.


Psikolog amerikan Arthur Janov beson se trauma rezultojnë psikologjike në fëmijëri dhe përvojat në rritje deri shndërrohet në stres kronik, çrregullime psikologjike, sëmundje fizike. Është e mundur që problemi i fajit mbipeshë trauma të vjetër, të cilën ju duhet të mendoni dhe të harrojmë - për shembull, nuk është i kënaqur kur nevoja për ushqim - pse ju ha tepër dhe padashur krijojnë dyqane yndyrë. Një tjetër analist, Ida Rolf, besonin se rrënja e problemit - një shkelje të sistemit muskulor, duke shkaktuar shpërndarjen jo të drejtë të peshë të tepërt dhe ndikon në strukturën e trupit. Trajtojnë efektet e traumës, mbingarkesës fizike dhe stresi ajo sugjeroi përdorimin ndikim në tabelë - ind lidhës që mbulon muskujt dhe mbështetës.