Shifra e përsosur dhe ushqim të shëndetshëm


Çdo festat janë vetëm jo aq shpesh që shihen në pasqyrë kishte na lumtur, pantallona të dashur ishin disi të vogla. Por mos nxitojnë për t'u ulur në dietë, veçanërisht të shpejtë. Zgjidhjen e këtyre problemeve mund rregulla të thjeshta dhe pas një kohe ju mund të merrni një rezultat të mirë, dhe në fund ajo do të bëhet normë, hani si duhet, si figurë të përsosur dhe ushqim të shëndetshëm gjëra të lidhura ngushtë. Të fillojë në fillim të vitit - është koha më e mirë për të filluar, dhe pranverë dhe verë është një figurë e madhe, dhe më e rëndësishmja, pa kompromentuar shëndetin.


A mos i lënë mundësinë e urisë. Kjo është një deklaratë e logjikshme që ju duhet të hani, kur një person i uritur, jo kur thirrur në tryezë. Por kjo nuk duhet të durojnë urinë më shumë se 20 minuta. Si njeriu deri në fund të kësaj kohe vetëm ndalesa për të kontrolluar veten. Si rezultat i kësaj, fillon për të ngrënë çdo gjë që vjen në dorë, gjëja kryesore që ishte ngrënshëm (ushqim të shpejtë, sanduiç apo ëmbëlsirat). Duhet të theksohet se një person me një ndjenjë të fortë të urisë zakonisht nopem. Intervali më optimale në mes të ngrënies duhet të jetë jo më shumë se 4-5 orë. Dhe snacks duhet të bëhet mollë ose kos që do të përshpejtojë metabolizmin. Sipas studimit, gratë që për një orë para se një vakt pirë një gotë me ujë ose hani një mollë, hani 200 kalori më pak.

A nuk e larë poshtë ushqim. Ata thonë se në qoftë se ju pini gjatë një pushimi vakt është tretje. Gjatë vakt, këshilla e nutritionists duhet prysorbuvaty ujë në gllënjka të vogla. Mbani pak ujë në vlerën e ushqimit të ngrënë ishte 1: 3. Pi pas një vakt është e rekomanduar pas rreth një orë.

Mësoni për të kombinuar produkte. Ushqim të pahijshme duke kombinuar disa njerëz të merrni bloating. Për shembull, nëse ju hani në të njëjtën kohë (dmth në një kohë) lakër, rrush dhe një gotë qumësht do të rritet fermentimin në zorrë. Ju mund të merrni dispepsi nëse lidheni produkt alkaline (qumështit) me ushqime acid (domate ose Kastrati). Disa produkte komponimet do të shtojë centimetra shtesë në bel. Para së gjithash, një kombinim i karbohidratet me yndyrna. Për shembull, një filxhan kafe me krem ​​dhe tortë ose një sanduiç me proshutë, të kthehet në yndyrna dhe e vendosur në vendet më të shquar.

Pije saktë. Është e rëndësishme për të zgjedhur me kujdes atë që pi. Për shembull, lëngje dhe pije frutash, pije frutash dhe kafe dhe çaj thjesht nuk përzihen me ushqim. Maksimale që ju mund të merrni me ta është desserts lehtë çokollatë, karamele ose pelte dhe pastaj në sasi të vogla. Në një tjetër duhet të pini ose për një vakt apo një ore pas administrimit. Alkool i fortë duhet të lihet në fund të vaktit, dhe në qoftë se në verë, ju duhet të pini gllënjka të vogla, duke e bërë raport prej 1: 3.

Përtyp ushqimin. Trupi ynë e lehtë për të trajtuar ushqim përtypur mirë, ky proces promovon ushqim të shëndetshëm. Fakti është se në qoftë se një person ha ngadalë atë më pak të ngjarë që të shërohet. Truri merr një mbushje e sinjalit vetëm 20 minuta. pas fillimit të një vakt. Kështu, duke përdorur një njeri i qetë ritëm, kurrë nuk hani asgjë shtesë.

Pllaka ëmbëlsirë për një figurë të përsosur. Këtu është vetëm një pjatë të vogël që ju mund të vënë më pak ushqim. Në anën psikologjike duket se një shumë të ushqimit, dhe të marrë shtojcave duhet të bëjë të trafikut shtesë. Kështu, të hamë rreth 20% më pak, e cila është pjesë e një dietë të shëndetshme.

Stresi konfiskuar. Ishte gjatë disa përvojat e njerëzve kanë tendencë për të marrë kalori. Gjithashtu gjatë momenteve të vështira priren të zgjedhin ushqime të shëndetshme (proshutë gatuar në tselnozernovom bukës) dhe tortë me krem ​​apo bar çokollatë. Ky është një rezultat i kortizolit hormon. Në raste të tilla, ju duhet të mësojnë për të shijuar jo vetëm ushqim, por gjërat e tjera nuk janë të ngrënshëm, të tilla si një shëtitje në ajër të pastër, duke shikuar një film të mirë, etj Është gjithashtu e rëndësishme për parandalimin e shfaqjes së urisë të rënda.

Armiku TV figurë ideale. Jo, nuk e TV, dhe ushqim në frontin e TV. U vu re se pavarësisht film ose duke i dhënë njerëzit të hanë më shumë ushqim se zakonisht, dhe ushqim kryesisht të dëmshme. Ajo duhet të dëgjojë, kodin vjen ngopje, ushqimi është pothuajse pa shije. Ky është një sinjal i madh, kjo është koha për të ndaluar.

Ushqimin e duhur dhe ëmbëlsirë të shëndetshme. Sigurisht, në qoftë se ju dëshironi që të ketë figura të përsosur, nga desserts duhet vidyazykaty gjithë. Por ndonjëherë ju doni të hani diçka të shijshme. Prandaj, transferimin kohë ëmbëlsirë paktën një orë pas vakt kryesor. Rasti është në tretje të ushqimit për çdo produkt sistemin e tretjes përdor enzimat e ndryshme dhe vë përpjekje të ndryshme. Nëse ëmbëlsirë fruta, atëherë ata duhet të merren për të 18:00 pas kësaj kohe ata vetëm shkaktojnë fermentimi dhe vidkladutsya mbi palët.

Njohin ngopje. Fakti është se shumica e njerëzve nuk janë të ushqyer siç duhet. Ndonjëherë gjithmonë diçka për të ngrënë pa ndjenja as uri as gëzojnë këtë ushqim. Në ekstremin tjetër gjatë ditës nuk ka kohë për të ngrënë, por gjatë natës ju mund të vijnë off. Thjeshtë sundimin e ushqim të shëndetshëm, kjo dalje nga tabela pak të uritur. Por përdorimi i tij është shumë e vështirë. Problemi është që ne të përqëndrohet në sasinë e ushqimit në tryezë apo shokët. Çfarë duhet të bëni?

Pjatë ëmbëlsirë zgjidh problemin e ushqimit dhe të hahet ngadalë dhe përtypet çdo gjë tërësisht, njerëzit të ngrihen nga tryeza me ta. Ndonjëherë kjo mund të ndihmojë dhe peshore e kuzhinës, vidmiryuyuchy sasia e nevojshme e ushqimit. Dhe pas një kohe, ju mund të mësoni për të identifikuar sasi të drejtën e ushqimit për syrin.

Përfundim. Nëse jeni të vërtetë nuk e kujdesit për figurën tuaj dhe peshën tuaj, dhe ju e vlerësoni shëndetin tuaj, të mësojnë për të ngrënë ushqim të shëndetshëm dhe kurrë nuk ha tepër, kjo do t'ju ndihmojë të përshkruar më lart këshilla të thjeshta.