Arsyet për rritjen e kilogramëve shtesë


Për të humbur peshë, ne nuk duhet vetëm të shkoni në një dietë apo të kufizojë veten në ushqim, por edhe për të kuptuar se çfarë proceset në nivel biokimik në trup gjatë dekompozimi i ushqimit. Gjithkush e di se akumulimi i kg të tepërta promovon overeating banale, marrja e ushqimit në sasi të mëdha të ushqimeve të larta në karbohidrate në mungesë të stërvitje intensive. Por kjo nuk është e gjitha. Cilat janë arsyet kryesore për rritjen e kilogramëve shtesë?
Faktorët "rritjes" kilogram ekstra


Pesha dhe yndyrë dyqane të fillojnë të rriten në një mungesë të kalciumit në trup. Nga ana tjetër, të kontribuojë në sekretim të shpejtë të saj të pirjes së duhanit dhe të tepërt vitaminë C. Për një absorbim të plotë të kalciumit elementet thelbësore të silikonit, fluoride, hekur, magnez, bor, bromine. Ata të parandaluar shndërrimin e këtij elementi në kripë kalcium e fosfor në zorrët dhe depozitave të kalciumit në muret e enëve të gjakut, e cila çon në brishtësisë së tyre, e ndjekur lëngun vypotivannyam nën lëkurë, plazma e gjakut, e cila shkakton ënjtje, dhe kështu akumulimin e peshë të tepërt. Zvogëluar furnizimin e kalciumit dhe me pak sintezën e vitaminës D.


Akumulimin e peshë të tepërt dhe futje e pamjaftueshme çon kilogram substanca që mund të shpërndajë dhe për të hequr mbetjet e qelizave yndyrë nga trupi (lipase, lecithin). Duke ulur veprimtarinë e tiroide dhe pankreasit, vezoret personi fituar peshë si për shkak të akumulimit të yndyrës, dhe për shkak të mbajtjes fluide në trup. Pesha e tepërt do të rivendosur, përmirësimin dhe përshpejtimin e qarkullimit të gjakut në të gjitha organet, në qoftë se ju merrni diuretics (fara liri, mashurka). Një nga arsyet kryesore për rritjen e peshës dhe trashje - Mungesa e rrjedhës së cilësisë së ujit në trup. Futje parregullt lëngu shkakton atë për të grumbulluar atë. Rrjedhje të përshtatshme të ujit përmirëson gjëndrat endokrine (30 ml për 1 kg të peshës - një normë ditore), lejon për të aktivizuar metabolizmin dhe shumëpritur lipolysis fillojë (lipide - yndyrna), dmth lipolysis.


Procesi Mekanikë shkakton rritjen e kilogramëve të tilla. Veshkat nuk janë në gjendje të punojnë pa lëngjeve të mjaftueshme për shkak se një pjesë e detyrave "në këtë rast merr mëlçisë pushon për të përballuar me detyrën e tyre të menjëhershëm - për të djegur yndyrë. Uji ndihmon me kapsllëk. Një punë normale të zorrëve, kryesisht ndihmon në parandalimin e peshë të tepërt. Ushqimi i pamjaftueshëm përtypet gjithashtu çon në një sërë peshë të tepërt. Gjatë vakt filluar të gjitha mekanizmat për tretje dhe dekompozimi, por përfshinte vetëm qendra e ngopjes në 30 minuta! Pra ngrënë shpejt sjell ndjenjë e plotësi, dhe ne vazhdojmë për të mbushur stomakun kanë ushqim të tepërt për trupin dhe "ngarkesës" mbi peshë.
Gjatë tretje të ushqimeve proteinike trupit shpenzon dy herë sasinë e energjisë që rezulton në kalorive aktive djegur.
Të gjitha vitaminat B të përshpejtojë metabolizmin në nivel qelizor.
Kombinimi i kalciumit, karbohidratet dhe fibra të normalizuar nivelet e insulinës në serum të gjakut. Kjo është perceptuar nga organi si normë, dhe jo të grumbulluar yndyrë.
Jodi aktivizon gjëndër tiroide, e cila çon në rritjen e metabolizmit.
Qeshura përshpejton Të gjitha proceset e metabolizmit me rreth 20%!

Stresi redukton prodhimin e acideve yndyrore. Për të ruajtur ekuilibrin psiko-emocionale ne duhet acid yndyrë nenasыschennaya Omega-3. Kjo funksionon acid shumë shumë e shtrenjtë për deficitin e saj. Në të hahet shumë pak e saj (më shumë Omega - 6 dhe Omega-9). Është e njohur se pas mbingarkesë stresi Omega 3 organizmit më të kërkuar, pasi ajo aligns bilancin e acideve yndyrore në anën inflamator dhe onkoprotektornuyu.
Stresi shpeshta dobëson sistemin imunitar. Douches për të ulur temperaturën e ujit forcon ajo rrit metabolizmin, rrit stresin, dhe në këtë mënyrë parandalon akumulimin e peshë të tepërt.

Molla janë gjithashtu në gjendje për të thyer yndyrë, dhe "i fortë" - hips.
Me humbjen e peshës "përfshirë" dhe seksi cilësor (burra vini re!).
Pi për 20 minuta përpara se të hahet një gotë me ujë do të ndihmojë në uljen e "dozë" të marrjes të ushqimit.Çaj xhenxhefil kundër rritjes trashje
1 tbsp grirë rrënjë xhenxhefil derdh 05 litra ujë të vluar, të mbajë për ngrohje të ulët për tre deri në pesë minuta dhe të lënë për 45 minuta. Pini 1/4 filxhan tri herë në ditë për gjysmë ore para një vakt me disa pika lëng limoni. Ky çaj në mënyrë të konsiderueshme aktivizon metabolizmin.