Shkaqet e trashje dhe rreziku për njeriun


Shumë njerëz mendojnë se të qenit mbipeshë absolutisht nuk është e rrezikshme. Disa njerëz si të hollë, dhe disa donuts çmendur, dhe në përgjithësi besojnë se një njeri i mirë duhet të jetë shumë. Megjithatë, ana negative e mbipeshë nuk është vetëm një natyrë estetike. Efektet e peshë të tepërt është e ekspozuar jo vetëm rrobat tona, por edhe trupat tanë. Përcaktoni shkaqet e trashje dhe rrezikun për njeriun.
Ndikimi në shëndetin e grave
Ind dhjamor nuk është vetëm yndyra, të cilat ne kështu që duan të heqin qafe e, por ajo është një pjesë e rëndësishme e sistemit riprodhues. Në qelizat e yndyrës është një enzimë aromatase konverton hormonet mashkullore në femërore, i quajtur estrogjenit. Ata janë direkt të përfshirë në aktivitetin riprodhuese të trupit të njeriut. Kur gjatë menopauzës zvogëlon aktivitetin e vezoret, ind dhjamor është një furnizues i madh i estrogjenit.Cili është rreziku? Niveli i estrogjenit në gratë, e cila ka një peshë normale në të gjithë ciklin e ndryshon, por një grua që vuan nga obeziteti, ky nivel është gjithmonë i lartë, pasi qelizat e yndyrës vazhdimisht të plotësoj atë. Këto arsye të çojë në çrregullime serioze në femra. Ju mund të jetë jofunksionale gjakderdhje mitrës ose membrana mitrës fillon të rritet, si përmes dështimit hormonal nuk është shqyer tërësisht larg. Rritja e rrezikut të vezores polycystic për shkak të konvertimit intensive të androgens në estrogjene është rritur formimin e androgens për të ruajtur ekuilibrin. Përveç kësaj, estrogjene promovuar ndarjen e qelizave dhe zhvillimin. Dhe duke pasur shumë mund të shkaktojnë rritjen e pakontrolluar të tumoreve dhe indet e sistemit riprodhues.


Nëse përveç trashje kanë vërejtur ciklin menstrual, bollëk e flokëve trupit (hirsutism), atëherë ju duhet të kontaktoni gjinekologun tuaj ose endokrinolog.

Sëmundje tiroide
Nëse jeni mbipeshë, atëherë mjeku juaj duhet të jetë endocrinologist kryesore. Ajo shkakton trashje, zakonisht e lidhur me çrregullime metabolike, e cila merret pikërisht këtë ekspert. Pesha e trupit dhe sistemi endokrin janë të ndërlidhura dhe mund të ndikojnë njëri-tjetrin. Për shembull, një sëmundje tiroide si hypothyroidism mund të çojë në akumulimin e kilogramëve të tepërta, nga të cilat është shumë e vështirë për të hequr qafe të nga të gjitha llojet e dieta dhe ushtrimet. Ose, anasjelltas, prania e trashje të njerëzve mund të çojë në ndryshime hormonale në mosfunksionim e gjëndrës tiroide dhe metabolizmin e ngadaltë.


Rreziku i mbipeshë është se ajo shpesh shkakton rezistencën e insulinës - një gjendje në të cilën qelizat nuk janë në gjendje për të bërë përdorimin e plotë të insulinës. Kjo çon në faktin që glukozë praktikisht nuk është zhytur, por thjesht akumulon në gjak. Si pasojë, ka shkelje të zhvillimit të pankreasit dhe diabetit.

Nëse ndonjë nga të afërmit tuaj kanë sëmundje tiroide, ose në qoftë se ju jeni mbipeshë, ju rekomandohet çdo gjashtë muaj për të dhuruar gjak përcaktimin e sheqerit në të. Gjithashtu çdo vit duhet t'i nënshtrohen ultratinguj e gjëndrës tiroide. Nëse e nevojshme, ju mjeku do të përshkruajnë teste shtesë.


Problemet me enët e gjakut
Si kockat dhe muskujt kanë nevojë për furnizimin me gjak të indeve yndyrë. Në procesin e shtim në peshë trupi ka nevojë për shumë më tepër enët e gjakut dhe më furnizimin me gjak. Përafërsisht çdo kile peshë ju dialed, ju keni nevojë për enët kilometër e gjysmë. Paramendoni se stresi teston zemrën tuaj nëse ju shërohet në 10 apo edhe 20 kg.

Rreziku i obezitetit në këtë rast është që të rrisë nivelin e kolesterolit të keq në gjak që akumulon në muret e enëve të gjakut dhe e kufizon rrjedhjen e gjakut. Në mënyrë të konsiderueshme rrit stresin në zemër, ndërsa ai merr mangësi ushqyese. Të gjitha këto arsye të çojnë në atherosclerosis. Mbipesha mund të çojë përfundimisht dhe shfaqjen e sëmundjeve të tjera të zemrës si hipertension, sëmundje koronare të zemrës, sulmit në zemër dhe infarkti.


Për të parandaluar probleme me sistemin kardiovaskular, ju duhet të kontrolloni rregullisht gjak mbi përmbajtjen e saj të kolesterolit. Kështu para dorëzimit të analizave është i ndaluar, dhe një ditë para se të eliminuar plotësisht të gjitha yndyrna nga dietë.

Artropati
Një grup i kg shtesë rrit ngarkesën në nyje, duke shkaktuar kërc fillon të veshin jashtë, e cila i jep gjymtyrët lëvizshmërinë tonë. Sipas të dhënave, zakonisht ngarkuar nyje nga 80-100%, ndërsa në këmbë ajo rrit në 300%, dhe në të procesit të drejtuar mund të jetë deri në 500% të peshës trupore. Kjo do të thotë se duke ecur joints tonë ngarkesë provë e cila është 3-5 herë më e madhe se vetë pesha e trupit tonë.


Efekti i të qenit mbipeshë ndikime negative në shëndetin e njeriut dhe nyjeve të saj. Shpesh kjo përfundon me shkatërrimin e nyjeve. Mënyra e vetme nga kjo situatë - një protezë. Përveç problemeve me nyje, trashje mund të shkaktojnë sëmundjet e shtyllës kurrizore, duke çuar në osteoarthritis dhe hernie intervertebral.