Arugula për shëndetin dhe figura e bukur


Letra jashtë ngjashme me luleradhiqe tyre, bimëve raketë është një nga bimët më të dobishme në të ushqyerit dhe ushqim të shëndetshëm. Kjo është përfaqësues i familjes lakër që ka një aromë aromë dhe një numër të pronave të dobishme. Për atë që është e dobishme shëndetësore arugula dhe formë të mirë, flasim në.
Le të fillojmë me mbajtjen arugula e ushqyesve dhe elementët gjurmë. Në shumë letra e saj të kalium, magnez, fosfor dhe kalcium dhe natrium, hekur, bakër, zink, selen dhe mangan. Numri i Vitamina përfaqësuara acid Askorbik (vitaminë C), tocopherol (ose njerëzit - vitaminë E), beta-carotene, vitamina B, vitaminë C. Sidomos e vlefshme për shëndetin dhe figura e bukur e bimëve të larta të rinj jodit. Prandaj produkt arugula duhet të jetë i detyrueshëm në tavolinë për ata që jetojnë larg nga deti, në një mjedis të keq, si dhe ata që vuajnë nga insuficienca deje, thrombophlebitis, presionin e lartë të gjakut.Ajo duhet të kihet parasysh se raketa është produkte mjaft të fortë të energjisë. Kjo është për shkak të përmbajtjes së lartë në mikro saj - dhe macronutrients, karbohidratet dhe proteinat. Përdorimi arugula shpejt rikthen vitalitetin e trupit të njeriut, përmirëson punën, në qoftë se ju përdorni rregullisht arugula, ju mund të kaloni një parandalim të mirë të kancerit. Ai mbështet lëngun optimale dhe ekuilibër electrolyte, ndihmon për të eleminuar lëngjeve të tepërta. Arugula është e dobishme për shëndetin dhe të bukur figura që përmirëson gjendjen e thonjve, flokëve dhe lëkurës. Me arugula edhe vajin e përgatitur që mund të përdoret për të përmirësuar gjendjen e flokut.


Megjithatë raketa - një nga ushqimet kryesore ushqimore, e cila nxit normalizimin e të gjithë trupin dhe të gjitha sistemet e saj. Enzimat e përfshira në këtë fabrikë, përmirëson procesin e tretjes. Ajo mund të sjellë trupin e toksinave të dëmshme dhe kolesterolit. Ajo është bërë obligim për ata që vuajnë nga anemia. Raketë trashë dobishme në se saturates energji për një kohë të gjatë, duke mos rënduar trupin me kalori të panevojshme. Për një ditë të agjërimit ju mund të humbni deri në dy kilogramë, nëse për të mbajtur atë me një sallatë të arugula, majdanoz dhe vaj perimesh. Edhe mjekët konfirmojnë se shëndeti dhe figura e bukur mund të aplikojnë dietë terapeutik me arugula.


Me këtë bimore përgatitur vaj mustardë, e cila është përdorur në gatim dhe në kozmetikë. Vaj mund të përdoret si sallatë salcë dhe fshij në lëkurë e kokës për të nxitur rritjen e flokëve. Vaj mustardë me arugula forcon strukturën e flokëve, në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon humbjen e flokëve dhe parandalon zbokth.
Arugula dhe ka antiulcer veti. Prandaj, ajo është e rekomanduar që të përdorin ata që kanë gjetur ndonjë lezione të murit të stomakut. Komponentët përfshira në fabrikë, të nxitur shërimin e plagëve janë formuar.

Shto arugula në dietë ndihmon për të reduktuar e sheqerit në gjak, për shkak të kësaj ajo është e rekomanduar për të ngrënë në pacientët me diabet.
Substancat të përfshira në raketa, duke shkaktuar efekt diuretik. Kjo duhet të konsiderohet për ata që vuajnë urolithiasis. Ky gjelbërim i harlisur në gjendje të sigurojë veprim dezinfektues. Arugula është veçanërisht e dobishme për të përdorur në fillim-pranverë, si ajo forcon sistemin imunitar dhe rrit rezistencën ndaj viruseve.

Pak njerëz e dinë se përbërja e arugula jashtëzakonisht e dobishme për sistemin nervor. Kjo fabrikë ka një efekt qetësues, mund të përdoret si një qetësues dhe forcon qelizat nervore.

Nuk arugula çudi gjeni përforcues të fortë natyrore. Edhe në kohët e lashta, kjo bimë është përdorur për të normalizuar funksionin ngrerë e njerëzve. Ata thonë se kjo gjelbër përdoret edhe si një përbërës sekret për ilaç emocionuese të veçantë, e cila ka për qëllim të zgjojë pasionet. Në ditët e sotme një nxitës i mirë mund të merrni nëse ju përzierje gjethet jeshile të arugula me mjaltë dhe shtoni në këtë përzierje piper i zi.
Për të duhet të përgatisë enët me shtimin e arugula, ju nuk duhet të prerë, lot dhe duart. Në qoftë se ajo është e prerë me thikë, gjethet mund të shfaqen menjëherë pronat ndryshk dhe më e dobishme është e humbur.

Në cystitis dhe çdo inflamacion në organet urinare është e dobishme për të marrë një zierje e arugula. Për të përgatitur atë, ju keni nevojë për 2 lugë arugula, i cili më parë të thata dhe feta imët. Grass derdh ujë të valë (2 lugë - 05 l). Lër të mbush për 4-5 orë dhe pastaj të marrë 100 ml para çdo vakt.

Ne duhet të flasim për të mirat e arugula për gratë shtatzëna. Si nënat e ardhshme kanë nevojë për dietë të veçantë dhe vitaminë rritur mbështetjen, arugula është thjesht i pazëvendësueshëm në dietën e tyre. Kur shtatzënia është e mundur për të organizuar punën e tretjes, parandaluar shfaqjen e peshë të tepërt. Por për të gjitha këto përfitime duhet të mbani mend se përdorimi i tepruar i arugula mund të shkaktojnë kontraktimet e mitrës (veti të njëjta dhe majdanoz). Kjo e gjelbër është e kundërindikuar në ato me të diagnostikuar gjatë shtatzënisë rrit mitrës tonin dhe rrezikun e punës së parakohshme.


Për të përdorur pa pasoja negative arugula rregullisht, mos harroni contraindications. Nuk është një faktor i tillë si tolerancës individuale dhe reaksion alergjik ndaj përbërësve të përfshira në arugula. Reagimi mund të duket si një skuqje të vogël, dhe dehje të rënda të gjithë trupin. Kundërindikuar arugula dhe për gurë në veshka, për shkak të efektit diuretik të acarimit të mundshëm. Ju nuk mund të përdorni arugula në sëmundje autoimune, dyskinesia e organeve urinare dhe sëmundje të mëlçisë.