Sa kohë duhet kalori në ditë për të humbur peshë


Kalori numërim produktet dietë është një nga mënyrat më efektive për të luftuar trashje. Kjo metodë quhet vetëm kushtimisht dietë për shkak të pajtueshmërisë me standardet e pranueshme përmbajtja kalori nuk duhet të jetë e përkohshme, të përhershme. Kjo është vetëm ushqyerit e duhur është në gjendje për të ruajtur shëndetin, bukurinë dhe figura hollë. Pra, sa kalori ju duhet të hani një ditë për të humbur peshë?
Parimi i kalorive llogaritjen
Për të përcaktuar se sa kalori ju duhet të hani për të humbur peshë, le të imagjinojmë ndarë buxhetin e familjes. Kosto - është shuma e parave që kemi shpenzuar, dhe të ardhurat - kjo do të thotë se të vijnë tek ne nga burime të ndryshme. Në qoftë se ne kemi shpenzuar paratë me mençuri, shuma e të ardhurave dhe shpenzimeve ne zero; Nëse kemi kursime, ne kemi formuar aksioneve, dhe në qoftë se ne të shpenzojnë më shumë se ne kemi marrë, kemi arsye të shkojnë në minus. Edhe gjërat dhe kalorive:


- Në qoftë se ne kemi shpenzuar të gjithë kalori hyrëse na, ne nuk do të humbni peshë dhe jo potolsteem;
- në qoftë se ne të shpenzojnë më pak kalori, të aksioneve, e cila manifestohet në formën e yndyrë rreth belit ose hips;
- dhe ne mund të humbni peshë në qoftë se ne të shpenzojnë më shumë se të marrë.

Megjithatë, duke kursyer kalori, ndryshe nga rasti me paratë e luan një rol negativ, sepse ajo vetëm të çon në trashje. Le të shohim se si të planifikojnë ushqimet tuaja, kalorive sa ju të marrë në një ditë?


Llogaritje të thjeshta
Për të llogaritur kalorive të përditshme për të humbur peshë duhet të përdorë formulën e mëposhtme:

Opsioni i parë:
Rritja e 625h (në cm) + pesha 999h (në kg) -492 vjet (në vite) - shumë kalorive që ju duhet për të humbur peshë

Këtu është një shembull:
Supozoni se mosha juaj është 25 vjeç, pesha 67 lartësia 160 zëvendësuar në formulën, marrim:
625 x 160 + 999 h67 - 492 x 27 = 1553kkal

Nëse ju nuk bëni kujdes saktësinë mënyrë margjinale, ju mund të përdorni deklaratën e mëposhtme:


Mundësia e dytë:
Nëse e dëshiruar kalori për të humbur peshë duhet të llogaritet si më poshtë: 25 kalori për kilogram të peshës trupore; në qoftë se ju doni të ruani peshën, 30kaloryy për kilogram; dhe në qoftë se ju të marrë një ditë më shumë se 30 kalori për kilogram të peshës trupore, ju do të fitojë peshë.

Shembull:
25 x 67 kg = 1675 kalori në ditë duhet të hani në peshën 67 kg.

Megjithatë, aplikimi i llogaritjeve të tilla duhet të marrë parasysh veçantitë e trupit të njeriut, përkatësisht shpejtësinë e metabolizmit. Kjo varet nga mosha: vitet e metabolizmin e njeriut ngadalëson, dhe më të vjetër ai merr, e më pak kalori në ditë ai duhet të marrë. Gjithashtu metabolizmi varet nga aktiviteti fizik dhe në masë të muskujve për shkak se në masë të muskujve djeg shumë më të shpejtë të energjisë marra. Një faktor tjetër që ndikon në metabolizmin - një trashëgim, dikush me fat dhe ai mund të hani atë që ju doni dhe nuk shtoj në peshë, por prindërit nuk e zgjedhin.


Rregullat për numëruar kalorive
Para llogaritjen e kalorive të nevojshme për humbje peshe, të bëjë në vijim. Së pari, analizuar dietën tuaj dhe të llogaritur si shumë kalorive që ju hani çdo ditë. Nëse vlera e dëshiruar në mes të kalorive dhe më shumë se 1.000 ndryshim të vërtetë është për të zvogëluar gradualisht kalorive, javore duke zvogëluar numrin 200. Ju do të jenë në gjendje për të përshtatur për një dietë të re, pa sakrifikuar shëndetin.

Në internet ju mund të gjeni shumë kalori lichylok, por ju vetëm mund të printoni një tabelë që përfshin një përmbajtje kalori të produkteve të caktuara, dhe të ul receptorin e telefonit në derë frigorifer. Çdo ditë ka rëndësi se sa shumë kalori ju Naila dhe për shkak të produkteve ju shkoi jashtë shtetit. Kështu që ju mund të përshtateni menu, duke zëvendësuar ushqime të lartë kalori janë më pak kalori.


Avantazhi i këtij parimi të ushqimeve që nuk duhet të mohoj dhe të mohojnë vetes ushqime tuaj të preferuar. Në qoftë se duhet të shkruaj dietën tuaj, ju nuk mund të heqë dorë goodies të ndryshme. A nuk e mohojnë vetes asgjë, sepse ajo mund të jetë shumë e dëmshme për trupin. Nëse dëshironi çokollatë, atëherë hani atë, por para këtij informacioni studimi mbi përmbajtjen aty kalorive.

Disa këshilla
Shmangni kalorive të lëngshme që përmban alkool, ujë soda, pije frutash dhe lëngje, pini vetëm ujë mineral dhe çaj të rregullt. Uji është me të vërtetë pije freskuese. Ajo përkryer pastron toksina trupit e bën lëkurën të shëndetshme, dhe më e rëndësishmja, nuk përmban kalori. Pini çdo kohë përpara se të hahet një gotë me ujë - ajo ndihmon reduktuar oreksin. Studimi etiketat në paketa. Ju do të jetë i befasuar se sa mirë është e shijshme e produkteve të ulët kalori. Plani përpara menu tuaj për ditë. Rezistojnë tundimit.


Disa fjalë se si të shpenzojnë kalori për të humbur peshë. Pjesa më e madhe e energjisë që po vjen për të mbështetur efikasitetin dhe jetën e organizmit, dhe tejkalon kufirin e lejuar, ju mund të humbni të djegur kalori nëpërmjet ushtrimit.

Running ose not për 30 minuta mund të shpëtoj prej 200 kalorive. 100 g çokollatë përmban 550 kalori, kështu që çdo herë që të imagjinojmë se sa e vështirë të djegur kalori çdo herë do të sjellë në karamele gojë.