Infeksioni HIV dhe AIDS simptomat, diagnoza, parandalimin, trajtimin e
Infeksioni HIV - është një sëmundje në zhvillim ngadalë që ndikon në sistemin imunitar dhe shkakton dobësimin e saj. Sindromi i mungesës së imunitetit të fituar (AIDS) është quajtur infektimit me HIV në të cilën janë tumor mesme ose sëmundje infektive që shkaktohet nga një rënie në imunitetin.
Për herë të parë HIV dhe AIDS të flasin në fillim të viteve tetëdhjetë të qepallave të njëzetë. Në ditët e sotme këto sëmundje di edhe fëmijën. Arsyeja për sëmundje të tilla një fushatë e zhurmshme informacion bota u përhapur shumë shpejt, fjalë për fjalë në mënyrë eksponenciale, dhe se ilaçet përkatëse nuk është gjetur. Prandaj penguar infektimit me HIV dhe AIDS mund të mësohet vetëm njerëzit për të shmangur infeksionin me virusin.


Në ditët e sotme ne e dimë se infeksioni HIV ishte në Afrikën Perëndimore, dhe nga simptomat e HIV-it, struktura dhe natyra e transmetimit të sëmundjes është hetuar, qëndrueshmërinë e virusit. Por, pavarësisht nga të gjitha këto, për të krijuar një droge efektive për trajtimin e AIDS-it dhe të dështuar. Statistikat e përhapur këto sëmundje vetëm uzhasayuscha: sot më shumë se pesëdhjetë milionë njerëz të infektuar me HIV.
Simptomat e para të HIV-it janë regjistruar në vitin 1978 në disa njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe Suedia (në homoseksualëve), Tanzani dhe Haiti (në heteroseksualët). Në vitin 1983, Luc Montagnier, duke punuar në Institutin Pasteur në Francë, u zbulua virusi i mungesës së imunitetit njerëzor (HIV), i cili është shkaku i AIDS-it.

Transmetimit të HIV
Ka disa mënyra për të infektimit me HIV:
në 70-80% të virusit është transmetuar gjatë kontaktit seksual pa kondom;
5-10% e arsyes është ndarja e shiringa, gjilpëra dhe mjete të tjera për injektim;
5-10% e njerëzve të infektuar përmes transfuzionit të gjakut të infektuar;
gjithashtu virus 5-10% është transmetuar nga nëna e infektuar me HIV për fëmijën;
shumë më pak, por ende mund të merrni HIV-in gjatë përdorimit të tattooing jo-sterile dhe ylli, si dhe duke përdorur furnizimet e njerëzve të tjerë rroje, furçë të dhëmbëve.

HIV transmetohet nëpërmjet gjakut, spermë, sekrecionet vaginale dhe qumështit të gjirit. Por për shkak të materialeve biologjike të tilla si pështymë, djerse, lot, urinë, feces - ekziston rreziku i infeksionit. Arsyeja është se për infeksionin me virusin e mungesës së imunitetit njerëzor kërkon një përqendrime të caktuara, të cilat, për shembull, që përmbahen në një rënie të gjakut që është vendosur në majë të një gjilpërë për qepje. Por, në të njëjtën sasi e virusit në përshtatje pështymë, ju keni nevojë për katër litra.
Sëmundja dhe simptomat e HIV-it

Është e njohur se viruset nuk mund të shumohen më vete. Për ta bërë këtë ata kanë nevojë për një qelizë të gjallë në të cilën ata futur materialin e tyre gjenetik, pas të cilit fillon të viruseve. Për riprodhimin e tij të infektimit me HIV duke përdorur qelizat T të sistemit tonë të imunitetit, i cili ka punuar për një kohë si një "fabrikë" lodhur dhe vdesin. Kjo është arsyeja pse AIDS është aq e rrezikshme - kjo e bën punën e trupit tuaj kundër nesh.
Trupi është zbehur. Për shumë vite një person nuk mund të mendoj se ai ishte i sëmurë rëndë. Por pas një kohe, kur virusi ka shkatërruar shumë qelizat e sistemit imunitar të fillojnë të tregojnë simptomat e HIV-it, trupi bëhet i dobët, i cenueshëm, nuk mund të rezistojë, edhe ato sëmundje të cilat njerëzit me imunitet normal imunitar.

AIDS mund të zbulojë vetëm disa vjet pas infeksionit HIV mori në trup dhe filluan të shfaqen simptomat e HIV-it. Për shembull, në fazat e hershme të sëmundjes shfaqen candidiasis (mëllenjë) e gojës, nuk ka ethe, djersitje gjatë natës, diarre, herpes, sëmundjet e frymëmarrjes, humbje peshe.
Diagnoza e AIDS-it
Periudha mes infektimit me virusin dhe shfaqjen e antitrupave HIV quhet "periudha e dritares." Ajo mund të zgjasë nga pesë ditë deri në tre muaj pas infektimit. Pastaj, duke përdorur analiza immunofluorescence e gjakut për HIV, e cila është bërë në ndonjë spital (duke përfshirë në mënyrë anonime) mund të zbuluar antitrupa të virusit.

Nëse antitrupat gjinden në gjak, rezultati konsiderohet si pozitive. Por të jetë i sigurt për të kryer një tjetër provë. Vetëm pas marrjes së dytë pozitive rezultat specialist diagnoza AIDS. Ky informacion është rreptësisht konfidenciale, tha njeriu personalisht, mbajtur sondazh. Pastaj immunologist ose veneriane sëmundje, bazuar në rezultatet e analizave do të caktojë trajtim.
Trajtimi i HIV dhe AIDS
Duhet të theksohet se droga përdoren për të trajtuar HIV, nuk e vrasin virusin, por vetëm të bllokojë atë, e bëjnë të pamundur që të shtohen dhe të pengojnë aktivitetin e saj. Kjo rrit numrin e qelizave imune. Përdorimi i të dy barnave të quajtur shumë të 3-4 terapi antiretrovirale. Trajtim i tillë mund të reduktojnë ndjeshëm sasinë e virusit në gjak. Për fat të keq, infeksioni HIV është ende në trup.

Plotësisht të shpëtoj prej tij dështoi, pasi virusi nuk është vetëm në gjak, por edhe në nyjet limfatike, dhe shumë organe të tjera. Duke ditur se ju jeni të sëmurë mund të marrin trajtim mjekësor në kohë dhe për të shmangur të rënda, të rrezikshme për jetën ndërlikimet që mund të ndodhë në qoftë se koha nuk kërkojnë kujdes mjekësor.
Nëse një person me AIDS, disa prej sëmundjeve (p.sh. sifilis) trajtohen disi ndryshe. Gjithashtu, të jenë të vetëdijshëm se, kur simptomat e HIV-it, është e rëndësishme për të monitoruar gjendjen imunitar dhe tregues të tjerë të rëndësishëm për jetën e të jetë në gjendje që me kohë të caktojë trajtimin e nevojshëm të sëmundjes dhe kështu të parandaluar zhvillimin e AIDS-it.

Mos harroni se çdo person i infektuar mund të jetojnë një jetë të gjatë. Për të lehtësuar trajtimin në çdo qytet të ketë qendra të veçanta psikologjike dhe linja të drejtpërdrejta, Klinikat anonimë që janë projektuar për të ndihmuar njerëzit të infektuar me virusin e mungesës së imunitetit të njeriut.
Infeksioni HIV dhe AIDS
Shumë kanë frikë infeksionit me HIV në kontakt normale të përditshme. Por nuk ka asgjë për të frikës, si një mënyrë e transmetimit AIDS. Por, kur intimiteti duhet patjetër të kujtojmë disa faktorë që kontribuojnë për infeksionin me virusin:

seksualisht të transmetueshme Sëmundjet shoqëruese (SST), i quajtur edhe "porta për virusin", sepse ato shkaktojnë ulcerat dhe inflamacion të organeve gjenitale;
Erozioni i qafës së mitrës tek gratë, e cila është e rrezikshme për të dy gratë dhe burrat. Për të parë - Rreziku i erozionit është se ajo është një "portë" për viruset; për të dytë - në gratë e infektuara me erozion mund të shtresohem qelizat nga qafën e mitrës që përmban virusin;
gjithashtu duhet të mbani mend se marrëdhënia anale të konsiderueshme të rrisë rrezikun e infektimit me HIV, pasi nuk është një yyazytsirnist lartë trauma mikro në fushën e anusit dhe rektumit.

Së fundi, ia vlen të kujtohet se në mënyrë për të shmangur infektimin nga HIV dhe për të parandaluar imunitet të ulët, mos harroni rregullat e sigurisë personale në jetën intime.