Zahystys e AIDS dhe HIV, ndërsa jetojnë me një droguar


Si për të jetuar me një droguar nëse ai ka AIDS, si për të mbrojtur veten nga infeksioni? Po në qoftë se një të dashur i tëri në gjilpërë dhe kap 21 plagën përgjithmonë? Në fund të fundit, në qoftë se varësia e drogës është diçka që ju mund të trajtojë, atëherë AIDS - nr. Si për të mbrojtur kundër HIV dhe AIDS jetojnë me një droguar.
HIV dhe AIDS se ato ndryshojnë?
HIV - virus thellë ndikon në sistemin imunitar. Pas infeksionit duhet të marrë disa kohë (Periudha e inkubacionit është zakonisht nga 3 deri 6 muaj), ne mund të zbulojë antitrupat ndaj virusit. Infeksioni HIV apo për sa kohë nuk shfaqet në këtë periudhë njeriu "për shëndetin." Gjatë kësaj periudhe pacienti drejton një jetë normale, hyn në marrëdhënie seksuale, duke i ekspozuar të dashurit e tyre në çdo moment të rrezik vdekjeprurës.Kur sistemi imun është i lodhur dhe mund të kryejë më funksionet e tij, në fazën e dytë të zhvillimit të sëmundjes - fshehur. Pacientët ndihen gjendja e keqe, dobësi të përgjithshme, dhimbje koke të duket në shikim të parë për çdo gjë palidhur. Ata mund të humbasin peshë, gratë kanë parregullsi menstruale. Ka ndryshime në sistemin e tretjes: ashpërsia e dhimbje barku, vjellje, vanitet. Ka ndryshime në membranat lëkurës në formën e ulçerës në zhvillim dermatit, seborrhea, candidiasis, herpes, në raste të rënda, gangrenë. Mëlçisë dhe shpretkë u zgjeruar. Siç mund ta shikoni, të gjitha këto simptoma mund të shoqërojnë sëmundjen dhe është shumë e vështirë për të dyshuar që personi fazën e dytë të AIDS-it.


Faza e tretë është manifestim i sëmundjes. Gjatë kësaj periudhe pacienti të gjitha simptomat e infeksionit të gjerë të njeriut është e vështirë për të trajtuar tuberkulozin, candidiasis përhapur, duke përfshirë edhe organet e brendshme, pneumonia shkatërruese dhe tumoreve të tjera të lokalizimit të ndryshme me metastases shpejta. Në disa pacientëve zhvilluar çmenduri, çmenduri. Disa humbin aftësinë e tyre për të folur, ngrënë, mosmbajtjeje fekal dhe urina. Shumë shpesh këta pacientë janë vazhdoi pa ndjenja.

Por varur priren Periudha e inkubacionit nuk është e madhe, ata nuk kanë infeksion virus dhe faza e dytë. Sëmundje menjëherë i jep një tablo të gjalla klinike - e AIDS-it aktual dhe të jetojmë kjo nuk është e gjatë.

Next Unë do të doja të qëndrojnë në më shumë detaje se si të jetojnë me një të droguar, për të ndihmuar atë në qoftë se ai ka AIDS. Si për të mbrojtur veten dhe familjen tuaj nga kontraktuese këtë virus të rrezikshëm.

Si për të jetuar me një droguar nëse ai "ulet në gjilpërë"?
Varur - grup i izoluar i njerëzve që janë në sistem, gjëja më e rëndësishme për ta është një droge. Për ato "të pakuptimta" lloj të Perëndisë ata të gjithë sakrifikuan. Duke pasur "dozë" të çdo gjë që ata nuk mendojnë. Ata jetojnë në shpella për muaj pa u kthyer në shtëpi. Ata mund të përdorin shiringa të përbashkëta, të bashkohen së bashku në seks të rastit, duke kaluar çdo AIDS tjetër, hepatiti viral dhe sëmundjet seksualisht të transmetueshme përveç. Pastaj të kthehen në jetën normale është shumë e vështirë dhe është njësi paaftë.


Si për të jetuar me një droguar në qoftë se ai ka një "buqetë" e sëmundjeve? Kjo është një gjë, kur bashkëshorti. Dhe nëse ajo të jetë një vajzë apo djalë? Si ata hedhin në telashe? Si për të mbrojtur veten? Duke iu përgjigjur këtyre pyetjeve është e vështirë. Një gjë që unë mund të them me siguri se për t'i ndihmuar ata në marrjen e vendimeve për të shkuar deri në fund, mos harroni në lidhje me veten tuaj. Në qoftë se një të dashur dhe të varur nga me AIDS - kjo nuk do të thotë se ne duhet të largohen prej tij.

Si për të mbrojtur veten dhe familjen tuaj nga infeksioni?
Të jetosh nën një çati me të droguar intravenoz "duhet të marrin masat e tyre të sigurisë. Ju duhet të dini se si të merrni AIDS gjatë kontaktit normale seksuale, me anë të gjakut (hala përbashkëta nëpërmjet plagëve në lëkurë apo mukoza në qoftë se ata marrin gjak përflakur) seks oral dhe anal kohë. Të gjitha mënyra të tjera të transmetimit: nëpërmjet pështymë, ushqim, ajër të zhduket. Prandaj nuk e përdorin në lidhje mprehtë tehe objekte (gërshërë, manikyr), furçë të dhëmbëve (ju plagë në gojë mund të jetë) shiringa të përbashkëta. Nëse ju keni dëmtime të lëkurës, veshin një fashë deri në shërimin e tyre. Nëse çdo gjë ka ndodhur objekt plagë të përdorura nga pacienti, trajtojnë plagë në fillim të peroksid, pastaj alkool. Mbylle plagë hermetik fashë. Ilaçet dhe dressings rezervuar paraprakisht.


Nëse droguar juaj seksuale partneri AIDS pacientët pa marrë parasysh apo jo, të gjitha marrëdhëniet seksuale duhet të jetë vetëm një prezervativ. Ai është në rrezik.

Si për të ndihmuar droguar?
Si për të jetuar me një droguar për shkak se ai i mërzitur psikikë, shpesh nuk paguan raportojë veprimet e tij. Jeta e tij është e ndarë në dy periudha - shteti pas drogës injeksion dhe pushim. Hendeku midis tyre pothuajse asnjë. Është e rëndësishme që të kapë momentin kur në mes të këtyre dy shteteve ai dëshiron jetën e përditshme, rutinën e përditshme. Pastaj shpejt të fillojnë të veprojnë. Në fillim ju duhet të heqin qafe e varësisë. Pavarësisht se ju nuk përballen me këtë, kjo është një klinikë të specializuar. Aty do të gjeni një mënyrë për të ndihmuar një të dashurit e tyre të përballen me varësinë e drogës. Merrni ndihmë psikologjike dhe këshilla se si të jetojnë një narkoman.


Nuk ka koncepti i "ish-droguar." Nuk është një njeri i cili ka vendosur të jetojë një jetë tjetër, në përputhje me luftën e përditshme kundër dëshirës nakatыvayuschym për t'u kthyer në ish-jetës së tij. Është e nevojshme për të ndihmuar atë të ndryshojë nga brenda. Për këtë grup janë 12 hapa. Përhershëm vizituar droguar e tyre e mbështesin atë, do të fitojnë aftësitë për të luftuar dëshirën për të marrë "dozë".

Vetëm atëherë ju mund të filloni për të trajtuar AIDS. Për fat të mirë farmakologji moderne ka ndërmarrë një hap përpara. Ajo ka në arsenalin e tij të mjeteve në gjendje të pezullojë rrënon të virusit, por jo si jo të kuruar.