Vitamina mangësi - Simptomat dhe shenjat


Çfarë është një vitaminë mangësi? Avytamynoznoe kusht ndodh si pasojë e mungesës së njeriut (ose kafshë) ose kompleks vitaminë caktuar të vitaminave dhe mineraleve. Me beriberi, në një mënyrë apo tjetër, secili prej nesh hasur. Kjo sëmundje shpesh ndodh për shkak të një mangësi e vitaminave në ushqime të hamë, ose xhiros kur lënë pas dore disa ushqim. Me fjalë të tjera, beriberi - pasojë e pasaktë, të ushqyerit dëmtuar.
Vitamina tjera dhe minerale të nevojshme nga organi për një metabolizëm të qëndrueshme, riparimin e indeve dhe zëvendësimin. Shkaqet beriberi mund të shërbejë gjithashtu si faktorë të tillë si mungesa e veçantë mënyrës, e planifikuar të hahet (standarde 3 herë në ditë, për shembull), ndikimin e ekologjisë urbane, ekspozimit të zgjatur në rrezet e diellit, temperatura, ndryshimin e stinëve (pranverë dhe në vjeshtë është një trajnimi intensiv trupi të ri kushtet e motit), ushtrimi i tepruar, mungesa e gjumit.Simptomat themelore të beriberi përfshijnë:
- lodhje kronike, mungesa kronike e gjumit. (Zgjohu lodhur, dua të fle gjatë gjithë ditës)
- gjendja e përgjithshme e butësi e pazakontë, mungesa "vitalitet"
- reduktuar aftësinë e të mësuarit, shumë më të vështirë që të tretet re kujtesën dobësuar materiale, proceset mendore janë ngadalësuar.
- depresioni emocionale (depresioni)
- nervozizëm dhe agresiviteti. Ndonjëherë kap veten duke menduar se këto ndjenja negative ju shket në mënyrë të përkryer në çdo rast, ndonjëherë edhe pa shkak.

- pre e lëkurës që të bëhet tokë e thatë, humbet zakonshme saj "i shëndetshëm" ngjyra fillon të zhvishem off. Ka të çara në qoshet dhe buzët Zayed.
- ul sistemin imunitar, trupi bëhet më i prekshëm priren të ndodhin ftohjet e shpeshta.

Ju lutem vini re . Numri i vitaminave në trup bie në vjeshtë dhe pranverë. Ka një ndryshim në temperaturën, aktiviteti diellor, duke ndryshuar fruta dietë sezonale dhe ritmin e përgjithshme të jetës së individit. Gjatë këtyre stinëve ju duhet të hani sa më shumë fruta dhe perime.
Simptomet e beriberi


Me një mungesë të vitaminës A:
Ka një të ashtuquajtur popullore "natën-verbëri", Gjëndrat ndërprerë (dhjamor dhe djerse) lëkura bëhet e thatë dhe fillon të zhvishem off. Ka edhe acarim në fusha delikate të lëkurës, kruarje të jetë e mundur.

Me një mungesë të vitaminës B1:
Presion në rënie, gulçim, frymëmarrja bëhet një "i dëmtuar", Dhimbje koke të shpeshta, të vogël e stresit fizik ose mendor shkaktojnë lodhje, këmbën "të rënda". Mungesa e kësaj vitamine është më e zakonshme në fëmijë në gji, diabetikët atletët profesionistë.


Mungesa e vitaminës B2:
Bie oreksin, shpesh kanë konjuktivit, dhimbje koke duket e paarsyeshme, zudы, yjet në rënie, sidomos në muzg.

Vitamina B3:
Kjo ndikon, mbi të gjitha, sistemet e trupit: nervor, ndihmon tretjen e ushqimit; vuajnë nga lëkura. Pi është e karakterizuar nga mungesa e diarre vitaminë B3, të vjella.

Me një mungesë të vitaminës B6:
Një person bëhet nervoz, fle keq, oreksi zhduket, dukuri e mundshme e dermatit dhe stomatit.

Nëse jo të mjaftueshme vitaminë C:
Kjo ndikon në enët e gjakut dhe kapilarët (bërë më të brishtë dhe të pambrojtur), nuk është gjakderdhje nga hunda dhe mishrat.