Amiloidosis - Simptomat


Amiloidosis karakterizohet me akumulimin e një proteine ​​anormale. Në gjendjen normale ajo nuk ka në trup. Simptomat amiloidosis, të cilat mund të përcaktojnë shkallën dhe kompleksitetin e sëmundjes.

Amiloidosis organet e brendshmeMe zhvillimin e sëmundjes akumulon proteine ​​jonormale që shkakton formimin e autoantibodies. Pas ndërveprim me reshje antigjen antitrupave është forma proteina amyloid. Në të ardhmen, kjo mund të zhvendosë elemente të trupit që të çon humbjen e saj totale. Sëmundja mund të ndikojë në të gjitha organet e rëndësishme të brendshme të tilla si zemra apo zorrët.

Simptomet e amiloidosis zorrëve:

 • siklet dhe shurdhim në stomak;

 • dhimbje hapur dhe të vrullshëm;

 • kapsllëk ose diarre;

 • gjaku anemi;

 • leukocytosis;

 • hiperhlobulinemiya;

 • gipoprotrombinemii;

 • hypocalcemia.


 • Amiloidosis dënohet elasticitetin e indeve të zemrës, si dhe duke komplikuar shkalla e zemrës dhe ritmin e zemrës. Trupi bëhet i paaftë për të pompë volumin e duhur të gjakut dhe për të ruajtur furnizimin normal të gjakut në trup. Simptomet kryesore të kësaj sëmundje janë:

 • gulçim;

 • ënjtje;

 • dobësi;

 • të përzier;

 • aritmia.


 • Amyloid mund të infektojnë dhe nervat. Manifestimet e amiloidosis nervore periferike është si vijon:

 • ndjesi shpimi gjilpërash dhe dobësi në muskuj;

 • mosbalancim;

 • marramendje kur në këmbë;

 • Abuzimi kontrollit urinim dhe jashtëqitje;

 • kruar në majë të gishtave tuaj.


 • Lëkurës amiloidosis


  Ka disa forma të lezione të lëkurës:

 • Lokale të lëkurës amiloidosis primare;

 • amiloidosis mesme të lëkurës lokale;

 • Lokale amiloidosis amiloidosis lëkurës në përgjithësi.


 • Në këtë sëmundje lëkura duket të shumta, të dendura, nodules pak shkëlqim që janë vazhdimisht itchy. Ata janë të vogla dhe të kuq dhe të verdhë-kafe. Ndonjëherë nyje mund të jenë shtresa me brirë dhe thekon në sipërfaqe. Shpesh paraqitja ata ngjajnë planus liken, dhe në përgjithësi u përhap - të përqëndrohet neurodermatitis.
  Në amiloidosis mesme duket drives, të forta për të prekur dhe kanë një ngjyrë të errët rozë. Më shpesh kjo manifestohet në njerëz të sëmurë me tuberkuloz, malaria, lezione të lëkurës abscesit.

  Amiloidosis lokale mund të ndodhë në papules të vogla, të tilla si këmbët, rrallë në pjesë të tjera të trupit. Ata duken si shirita të papules dendura gjysmësferike ose konik që janë të vendosura afër me njëri-tjetrin. Pra ka një itchy karakteristike.