Aortës aneurysm - simptomat


Aneurysm është një proces në të cilin një enë gjaku, më - arterie, një nga faqet është në rritje në madhësi, duke zgjeruar. Kjo është për shkak të një shkelje të fibrave elastik dhe hedh lëng e tyre të rëndësishme. Rezultatet e presionit të gjakut në shtrihen arterie që kërcënon boshllëk të lartë yyazytsirnistyu. Për fat të keq, diagnoza e hershme është e vështirë për të vënë të tilla si aneurizëm të aortës, simptomat e këtij fenomeni nuk janë zbuluar ose të papërfillshme. Mënyra kryesore për të përcaktuar sëmundjen konsiderohet X-rrezeve.Kraharorit aortës aneurysm - simptomat
Në këtë rast, nuk është një klasifikim të përbashkët sëmundje, e cila është e përbërë sipas ndarjes anatomike të aortës torakale:

 • aneurysm e rritëse departamentit;

 • aneurysm e dashurisë zbritës;

 • aneurysm hark.


 • Një tipar i përbashkët për të gjitha llojet e procesit është një dhimbje në zonën e gjoksit, e cila ka një ngrirë apo dhemb në natyrë. Simptomat e tjera të shikojmë më në detaje për secilin nëntip të sëmundjes.
  Aneurysm e rritëse aortës - Simptomat
  Në mesin e objektivit duhet të vini re disa shenja të fryrë në 2-3 kërc brinjë (djathtas) në krye të gjoksit. Kjo është për shkak të faktit se aorta pas zgjerimin e mureve të saj fasha shumë brinjë, kafaz i kraharorit dhe organet ngjitur. Përveç kësaj, sondazhi vërejtur ënjtje, rritjen e venave në qafë. Këto simptoma janë provokuar vështirësinë e rrjedhjes venoz nga e sipërme compression trup vena Cava.

  Aneurysm i zbret dashurisë kraharorit aortës - Simptomat
  Konsideruar pamje duket pak se llojet e tjera. E vetmja shenjë konsiderohet dhimbje gjoksi, e lokalizuar kryesisht në pjesën e sipërme. Dhimbja nuk është e fortë, fillon ngadalë dhe gradualisht bie si. Ajo është shkaktuar nga presioni mbi pleksus nervore pranë mureve të aortës zgjatet.
  Aneurysm i harkut të aortës - Simptomat
  Kjo është diagnostikuar më lehtësisht aneurysm, si edhe shtrihen arterie ndodh në kthese e enëve të gjakut dhe rrjedhimisht ka një simptoma të dallueshme. Karakteristikat kryesore:


 • Sulmet e frymarrje;

 • kollë e thatë;

 • dhimbje në shpinë mes të xhades blades);

 • ngjirurit e zërit të zërit;

 • Norma të ndryshme impuls dhe mbushjen enë gjaku në dore;

 • dhimbje ose siklet kur gllabërim;

 • apnea.


 • Aneurysm aortës e zemrës - simptomat
  Shtrihen muret e enëve të gjakut të zemrës për një kohë të gjatë e bën vetë ndjerë, një person mund të jetojë për vite me këtë diagnozë, duke sulmet rralla të dhimbjes duke përdorur nitroglycerin. Në mënyrë tipike, zbulimin aneurysms ndodh pas një sulmi në zemër ose gjatë ekzaminimit mjekësor rutinë duke përdorur X-ray dhe EKG.

  Aneurysm aortës e trurit - shenja
  Kur aneurysm arrin një madhësi të madhe, duke pasur karakteristikat e mëposhtme:

 • mpirje e fytyrës;

 • dhimbje në sytë dhe kokën;

 • vizion të paqartë.


 • Aneurysms vogla nuk kanë simptoma dhe, për fat të keq, janë diagnostikuar vetëm pas pushim.
  Barkut aneurysm aortic - Simptomat
  Shumica e njerëzve me këtë sëmundje të ankohen për dhimbje barku që përhapet në ijë, mollaqe dhe këmbët. Përveç kësaj, nuk është blu në fytyrë (errësuar) gishtërinjtë e duarve, apo një pacient i vogël humbje peshe. Këputje e aneurysms barkut aortës ka simptoma të tilla si një rënie të papritur në presion (dhe gjaku dhe systolic), dhimbje barku akute dhe tronditje.

  Aortës aneurysm aneurysm - simptomat
  Ky lloj i fenomen ndodh në rastin e tendosje në zonën e rreshtim të enëve të gjakut. Ky gjak shkëput një pjesë e membranës dhe formoi një tjetër kanal, muret e të cilit përfundimisht vërejtur depozitat trombotike. Deri në një këputje të plotë të aortës vetëm simptomë është dhimbje e rrallë dhemb në aneurysm. Kur muri anija është shkatërruar plotësisht - gjakderdhje të brendshme, i shoqëruar nga shoku hemorragjike.