Vezore apopleksi - simptomat dhe shkaqet


Këputje ovarian, në mjekësi trajtohet si apopleksi vezore - është pasojë e ovulacionit shpërthyese, hemorragji papritur anije samorazrыva shkak folikulare kist ovarian gjëndër ose cysts gjëndra endokrine, shkelje e integritetit të indeve lidhës çon në faktin se ka një hemorragji në zgavrën e barkut. Në shumicën apopleksi ndodh me relapses (70% të rasteve.
Sipas statistikave, kjo patologji ndodh në gratë e moshave të ndryshme, por zakonisht pas 50 vjet të situatave të tilla dhe gjë e rrallë të skajshme në mesin e sëmundjeve të tjera në gjinekologji të ketë apopleksise në 3% të rasteve.Shkaqet e apopleksi ovarian

Burimi themelor i apopleksi është një çrregullim që ndodh në indet e vezore, dhe orenditë e saj, kryesisht për shkak të inflamacion kronik infektive, akute ose mitër, apo të tilla si vezore polycystic. Të rrisë rrezikun e këputje ind ovarian e enëve të gjakut që ushqejnë vezore, për shembull, si rezultat i venat me variçe, sklerozë, dhëmbëza dhe indeve të ndryshuar e vezore.
Tjetër vezore për shkelje dhe rrethanat provokative pushim aftë në momentet kur ajo rrit ngarkesën në anije - është vërejtur në mes të ciklit të menstruacioneve dhe gjatë ovulacionit. E drejta vezore më të mëdha se të majtë, ai ka zhvilluar mbi sistemin limfatik dhe ofron më shumë gjak, kështu që nuk janë vërejtur shpesh patologji.


Apopleksi shtesë provokojnë rrethanat ovarian:

- Shkelja e grave hormonale, në këtë rast më fort vezore mbushur me gjak, e cila rezulton në boshllëk;
- Stimulimi i ovulacionit artificialisht;
- Prania e sëmundjeve të gjakut, për shkak të cilat ka koagulimit;
- Përdorimi afatgjatë i barnave që zvogëlojnë koagulimit të gjakut;
- Stresi, tendosje nervor.

Këto rrethana të krijuar një mjedis të caktuar dhe të provokojnë këputje ovarian, veçanërisht në qoftë se ka një kombinim i disa faktorëve të njëjtën kohë, në raste të tilla duhet të jenë shumë të kujdesshëm, si shtrëngoni muskujt e barkut, si rezultat i fizik i aktivitetit të shkaktojë apopleksi. Sipas ngarkesës referohet stomak - marrëdhënia seksuale është shkaku më i zakonshëm, por edhe sportive, duke përfshirë hipur në kalë, trajnime, Ngritja e peshave dhe përpjekje të ngjashme fizike. Por jo vetëm që promovon këputje e punës fizike, apopleksi mund të ndodhë në pjesën tjetër.
Simptomat


Simptomë kryesor i apopleksi - sindromi dhimbje karakterizohet si akute, intensive, shfaqjen e tij e papritur mund të bëhet së bashku me gjendjen e pështirë, dhe pastaj me të vjella. Lokalizuara dhimbje në bark, në anën ku
Zona lezioni është në të djathtë apo të majtë. Varësisht nga lloji i apopleksi ndryshojnë dhe simptomat e këputje ovarian. Ekspertët apopleksi Vezore ndarë në disa lloje:

1. anemi (hemorragjike) formë e apopleksi. Në këtë situatë, ekzistuese dhimbje, por zakonisht jo intensive dhe shenja të gjakderdhjes barkut. Dhimbje mund të përhapet në kryqe, të ulët mbrapa, duke i dhënë rektumit dhe gjenitale të jashtme organet e sistemit;


2. formë Pain. Në këtë lloj të shenjave apopleksi e gjakderdhje të brendshme nuk janë vërejtur, por dhimbja është lezionet shumë të rënda në një vend të caktuar dhe nuk është përhapur në zona të tjera. Diagnoza është e komplikuar nga ashpërsia e dobët humbje të gjakut;

3. Forma e Kombinuar, ose të përziera. Kur simptomat janë të pranishme si në këtë rast dhe dhimbje të forta kundër sfondit të anemisë.
Rëndësishmja, nuk ka shenja të gjakderdhjes, nuk do të thotë se ajo nuk është, si apopleksi e vezores në çdo rast, ata shoqërohen.


Simptomat apopleksi tilla anemik janë shenja të anemisë, të tilla si:
- Lëkura e zbehtë dhe buzët dhe pllaka gozhdë bërë cyanotic;
- Dobësi e përgjithshme, djersën ftohtë;
- Vështirësi në frymëmarrje, gulçim;
- Marramendje, disa humbje në hapësirë, dhe zalisur;
- Pulse mund të përshpejtohet dhe presioni reduktohet.Vezore apopleksi dhe pasojat e saj


1. Nëse ka dhimbje të forta, një grua në çfarëdo mënyre kërkoni këshilla mjekësore dhe masat e trajtimit do të merren në një kohë kur trajtimi adekuat është i garantuar një shërim të plotë.


2. Nëse formulari apopleksi anemik, pasojat mund të jenë të rënda për shkak të humbje të konsiderueshme të gjakut, si dhe gjakderdhje të barkut mund të zbulohet në kohë. Kur simptomat e apopleksi nuk është e theksuar, duke vënë diagnoza e gabuar, ose në rast të trajtimit formimit të pahijshme të mundshme të mbështjelljes ku vezore është në gjendje të komunikojnë me agjencitë e tjera, për shembull, është i bashkangjitur në zorrë. Dhe pothuajse gjysma e vërejtur ri apopleksi.

3. Vetë për asnjë të mirë në këtë rast do të, për shkak të pranisë së simptomave të vogla apopleksi mund të zbulohet në kohë, në qoftë se ju rregullisht të marrë shfaqje parandaluese dhe zbulimin e shenjave të para shkoni te mjeku për të mbrojtur shëndetin e tyre nga pasoja të rënda.