Apendiksit - shenjat dhe simptomatTabela e përmbajtjeve:
Pse trupi apendiksit
Shenjat e zakonshme dhe simptomat e apendiksit
Format dhe llojet e inflamacionit të cecum
Cilat sëmundje janë të ngjashme me simptomat e apendiksit
Arsyet acarohet dhe parandalimi
Pezmatim shtojcë , cecum shtojcë ndodh një herë në vit me një mesatare prej pesë për 1000 njerëz. Në mënyrë tipike, pas shenjave të para të diagnozës apendiksit kryhet apendektomi, duke hequr kirurgji shtojcën, veçanërisht në formën e mprehtë. Në këtë fazë, të lehtë për t'u marrë me inflamacion, për të shmangur komplikimet. Përndryshe, ju mund të zhvillojnë peritonit , pezmatimi i peritoneum. Shteti rëndë në peritonit kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor, përndryshe pasojat e ofrimit të vonuar mund të jenë të tmerrshme.


Pse trupi apendiksit cilën anë ai është


Besohet se cecum parë shtojcë kryer funksionin e ndihmon tretjen e ushqimit. Por në rrjedhën e evolucionit ka fituar specializimin e vet, kështu që e konsiderojnë atë një organet rudimentare nuk është mjaft i saktë.
Në një kohë që Shtetet e Bashkuara ka hyrë praktikë prerë cecum shtojcë për të gjithë fëmijët pa përjashtim për të vazhduar nga ana e tij nuk duhet të frikësohen problemet e ndryshme. Ajo shpejt doli se pas heqjes së shtojcën bebet më keq të fillojë të tretet qumësht. Nga korrigjim kirurgjik "Gabimet Nature" kishte vidyazykatysya.

Disa shkencëtarë besojnë se një nga funksionet appendage - për të ndihmuar trupin të rivendosur popullatat e microflora dobishme në zorrë, në qoftë se për shkak të sëmundjeve të caktuara është humbur pothuajse tërësisht.
Studime të tjera aktuale zbuloi se shtojcë janë quajtur qelizat limfoide, të ngjashme të vendosura në bajamet. Numri i tyre është i vogël, por ka pasur spekulime se kryen organi rudimentare apo potencialisht në gjendje për të kryer një funksion mbrojtës të sistemit imunitar.

Supozohet se shtojca prodhon hormonet që janë të përfshirë në procesin e peristaltikės.
Gjithashtu konsiderohet se cecum shtojcë është gjëndër endokrine gjatë zhvillimit të fetusit. Pas përfundimit të "real" Funksioni i gjëndrave shuhet.
Cecum Shtojca më është në të djathtë. Me pak përjashtime, ajo është e vendosur në bark, vetëm mbi ijë.

Shenjat e zakonshme dhe simptomat e apendiksitShenjat e para i padallueshëm, shpesh pacienti ankohet për dhimbje rreth barkut ose rreth kërthizë. Atëherë dhimbja përqendruar në të djathtë, e cila anë është apendiksit. Në disa raste, menjëherë fillon të lënduar fund të drejtën.

Mund të dëmtojë një ditë ose disa orë. Kur ju përpiqeni për të përshkruar vendin e lokalizimit ndjesi të pakëndshme të doja të bëjë një lëvizje rrethore në mes të barkut.
Pakëndshme ndjenja mjaft tolerant, por me zhvillimin e inflamacionit janë zgjeruar. Nën varieteteve të caktuara të dhimbjes apendiksit mund styhnuty, kjo është për shkak të vdekjes së qelizave në një proces.
Me kalimin e kohës, inflamacion të rritet dhe të përhapet në guaskë e saj e jashtme, dhe pastaj në peritoneum, një film i hollë brenda barkut. Kur inflamacion i peritoneum dhimbja është e lokalizuar në një vend të veçantë.

Nuk është e dëshirueshme, ana e djathtë fillon të dhemb më shumë kur ndryshon pozicionin e trupit, duke ecur, gjatë kollitjes dhe teshtitjes. Më të rehatshme për të shtrihen në anën tuaj të majtë.
Inflamacion shpesh shkakton një rritje të temperaturës në 37-38S, edhe pse kjo nuk ndodh gjithmonë. Pra, nëse ka simptoma të ndryshme të apendiksit, por temperatura nuk rritet, kjo nuk do të thotë mungesë e formave akute.
Kur ata filluan të dhemb në stomak, pengim zorrë për shkak të vjella mund të ndodhë. Kjo shpesh mund të dëshironi stol tualet bëhet një lëng. Shpesh ajo është e thatë, të veshura.

Për të përcaktuar diagnoza apendiksit mund të bëhet thjeshtë: klikoni mbi bark pak në të djathtë, pa tension duhet të ndihet murit të barkut. Në qoftë se ajo është e fortë, kjo është një shenjë e inflamacionit të shtojcës. Dobësimi i presionit duhet të ndodhë pa siklet dhe dhimbje.
Në këtë mënyrë ajo është e lehtë për të kontrolluar për inflamacion në fëmijët e vegjël. Nëse ju fle butësisht shtyjnë në vendndodhjen e shtojcës, fëmija nuk duhet të zgjoheni, barku i tij është i butë. Në qoftë se shenjat e ëndrrës së fëmijëve apendiksit fillon të kuptoj dorën, ajo merr larg nga pacienti vendos murin e barkut kur ajo rezulton e tensionuar.

Nëse ruptures Shtojca dhe infeksioni zbuluar në peritoneum, duke shkaktuar inflamacion të saj, dhimbje, apendisitit të zbatohet për të gjithë bark. Gjendja përkeqësohet në mënyrë të konsiderueshme, ne kemi nevojë për kujdes mjekësor urgjent.
Pavarësisht nga një numër të simptomeve karakteristike të inflamacionit të shtojcës, diagnoza e saj duhet të kryhet nga një specialist, sepse kjo nuk është gjithmonë një detyrë e vogël edhe në prani të edukimit mjekësor.
Vetë-diagnoza në rastin e apendiksit, sidomos në formën e mprehtë, të caktojë një jetë të veçantë trajtojnë kërcënuese.

Format dhe llojet e inflamacionit të cecumMë e zakonshme Forma akute . Kronike të rralla dhe zakonisht pas formës më parë akute, e cila është disa varieteteve. Klasifikimi apendiksit më poshtë.
I lehtë
Në formën akute të këtij shumëllojshmëri, i quajtur gjithashtu Bluetongue , Simptomet e acarim peritoneal janë të dobëta ose mungojnë, kështu që diagnoza është e vështirë. Lartë mund të dëmtojë stomakun.
Shpesh zbatuar monitorimin e pacientit, kryer hulumtime shtesë:

rritjen e numrit leukocytes mund të tregojë praninë e apendiksit.
X-ray studim ndihmon për të identifikuar një pjesë të feces fosilizuara, vjen era tape shtojcë e prodhimit, e cila në disa raste shkakton inflamacion.
duke përdorur gjysmën ultratinguj e pacientëve nuk mund të shihni shtojcë, do të përcaktojë ndryshimin në madhësinë e saj. Por në qoftë se ju nuk mund të shihni shtojcën, kjo nuk do të thotë mungesë e inflamacionit.
Mënyra më e saktë për të diagnostikuar apendiksit janë laparoscopy . Në murin e barkut është një vrimë, i cili futet tub fibra optike. Laparoscopy ju lejon të shihni shtojcën përflakur dhe organet e tjera të barkut dhe legen.

Nëse ju bëni asgjë në mure dhe në appendage gojë formuar qelb, dhimbje "poshtë" më poshtë.
Lungë
Ndjesi të dhimbshme janë më të theksuara dhe të ndjerë të drejtë në pjesën e poshtme, temperatura rritet. Quickens impuls, gjuha bëhet e thatë dhe të veshura. Klikimi ndjeu dhimbje në shtojcën, muskujt e barkut të shtrënguar.
Madhësia dal në rritje brenda grumbulluar një sasi të konsiderueshme të plehut organik në muret e saj janë plagë, ënjtje.
Kjo shumëllojshmëri paraqet një kërcënim serioz për shëndetin, pasi disa orë plot qelb mund të dilnin shtojcën.

Perforative
Në fazat e hershme të këtij lloji të ngjashëm me të thjeshtë. Në prani të appendage barkut zbuloi vrima në gurë fekal dhe përmbajtjen e keqe nuhatje, duke shkaktuar peritonit lokale. Në gjakun e toksinave janë pse shëndetësor është përkeqësuar edhe më shumë.
Sëmurë, gjuha e thatë, të veshura, ul presionin, zemra fillon "pjesë". Bark të tensionuara dhe nuk përfshihen në frymëmarrje.
Për shkak të toksina helmimit të trupit mund të mos jetë në gjendje të duhur t'iu përgjigjur përhapjes peritonit të gjithë bark. Ndërsa kjo gjendje mund edhe të përmirësohet, si dhimbja bëhet e tolerueshme.

I vdekur
Kjo formë akute të llojit më të rrezikshme, ajo është e ngjashme me abscesit, por në këtë rast shfaqen shenjat më të përgjithshme të përkeqësimit.
Qelizat e apendiksit vdesin, duke rezultuar në një mungesë të dhimbjes apo dobësimin e tyre të rëndësishme.
Ka shenja të intoksikimit të rënda, një person është i zbehtë, gjendja përkeqësohet, zemra fillon rrahjen në një frekuencë prej 100 rrahje në minutë, mund të ngrijë. Barkut është disi e tensionuar, mund rozdutysya.
Në mënyrë tipike, një lloj i thjeshtë i apendiksit zhvillohet brenda 6-12 orëve. që nga zbulimin e shenjave të para, abscesi 12-24 h., gangrenizuar 24-48 orë, e ndjekur nga një probodnenye, që derdhet përmbajtjen në zgavrën e barkut, e cila në mungesë të kujdesit mjekësor në kohë shpesh shkakton vdekjen.

Cilat sëmundje janë të ngjashme me simptomat e apendiksitShpesh karakteristika të ngjashme përkeqësimi vërejtur gjatë rëndim të ulcera peptike. Dhimbja nuk është e gjatë nga e djathta dhe poshtë, kështu që diagnoza duhet të marrë në konsideratë mundësinë dhe më disponueshmërinë e ulcera peptike.
Dhimbje mund te ndodhin ne gratë drejtë në prani të cysts ovarian drejtë ku inflamacioni në organet e legenit, disa semundjeve gjinekologjike.
Simptomet e apendiksit akute mund të ndodhë me pancreatitis Edhe pse natyra e dhimbjes në këtë rast herpes.

Sulm cholecystitis , inflamacion fshikëz e tëmthit, gjithashtu mund të ngatërrohet me simptomat e inflamacionit të shtojcës, stomak si gjë e vështirë bëhet. Për të shmangur diagnozë të gabuar, mjeku mund të vënë në anën e djathtë të barkut akull. Por për të apendiksit akute më mirë të mos të ftohtë dhe sigurisht jo të ngrohtë, prisni më të mirë për ardhjen e mjekut.
Inflamacion i shtojcë mund ngatërrohet shpesh dhimbje barku renale vëzhguar në rastin e sëmundjeve të traktit urinar.
Në shenjat e hershme të apendiksit hutuar lehtë, sidomos laik, sëmundjet ngjitëse p.sh. toksykoynfektsyey.

Arsyet acarohet dhe parandalimiShkaku i apendiksit është konsideruar si një sulm për shkak të mbivendosjes të arsyeve të hapjeve të ndryshme në mes të kërkesës dhe cecum.
Kjo mund të jetë clumps e mukusit, fekal thekur, të ndihmuar nga kapsllëk të shpeshta, parazitëve të zorrëve, i huaj apo jo tretet plotësisht grimcat e ushqimit - fara, fara, kokrra, ata janë gjetur shpesh në degë të largëta, përhapjen në dietë të mishit.
Është supozuar se acarohet mund të shkaktojë rritje brenda për shkak të një arsye ose një tjetër indeve limfoid, përfundimisht clogs vrimë. Ndonjëherë ndryshuar vetitë e indeve, duke shkaktuar shtojcë hendek pse infeksion gjendet në zgavrën e barkut dhe të shkaktojë një sulm.

Dobësimi i imunitetit, komplikuar traktin e sipërm respirator, ftohjet e shpeshta, mund të shkaktojë prishjen e dhëmbëve e infeksionit përmes gjakut në shtojcë, e cila shkakton inflamacion.
Stresi dhe epididymis lidhura vazospasma, trauma të barkut mund të shkaktojë mungesa e qarkullimit të gjakut, përmbajtje pezëm që gjithashtu kërcënon apendiksit.