Atherosclerosis cerebrale - Simptomat dhe shenjat


Cerebrale atherosclerosis - një sëmundje e zakonshme dhe serioze. Ajo ndikon membranën e brendshme të enëve të gjakut, duke formuar clots dhe depozitave. Lumen gradualisht zvogëlohet dhe pastaj zhduket plotësisht, dhe truri pushon për të marrë sasi të drejtën e gjakut. Përfundimisht kjo çon në përçarje e sistemit nervor dhe goditje në tru. Pllakave aterosklerotike në enët e gjakut vërejtur ndonjëherë në të rinjtë, por sëmundja zakonisht manifestohet pas 50-60 vjetësh.


Shkaqet


Në të sëmundjeve të zemrës është ndërprerje të metabolizmit lipid. Në mënyrë tipike, kjo është e lidhur direkt me kequshqyerja. Pacientët mungesa e shumë vitamina esenciale, sidomos E B6, PP, acid Askorbik. Pothuajse gjithmonë në pacientit dietë kripë shumë. Atherosclerosis ndodh më shpesh në njerëz të cilët janë mbipeshë, ushtrim pak. Jo roli nga predispozitë gjenetike për sëmundje.


Mund të çojë në probleme dhe kreu lëndimit, presionin e lartë të gjakut, hipertension, tumor, diabet, sëmundje të veshkave polycystic, cen arteriovenoze, kontraceptivëve oral. Stresi i vazhdueshëm psikologjik gjithashtu ndikon negativisht në ton enëve të gjakut. Pirja e duhanit dhe alkoolit në masë të madhe të rrisë rrezikun e atherosclerosis, si enët e gjata të ngushta. Megjithatë, konsumi i moderuar i verërave natyrore një efekt pozitiv në qarkullimin e gjakut. Shembull - Francë, ku incidenca ndër më të ulëtat në Evropë.Simptomet e arteriosklerozës cerebrale


• Manifestimet e sëmundjes varet nga shkalla e bllokimit të enëve të gjakut. Së pari, mund të ketë simptoma të tilla si dhimbje në kokë, tringëllimë në veshët, sidomos gjatë aktivitetit të dendur mendor. Nuk mund të ketë ankesa të lodhjes, humbja e kujtesës, duke harruar fjalët kur rozyazytsi. Edhe pse kujtimi i ngjarjeve të lashta të jetës është normale.
• Çrregullime të gjumit dhe ankthi shpesh shoqërojnë fillimin zgjimin e arteriosklerozës. Njerëzit me atherosclerosis ekspozuar ndaj depresionit i pashkak, tearfulness, pakënaqësi, dyshim dhe madje edhe nervozizëm.

• Në fazat e avancuara, ka shenja në formë të funksionit anormale (duke përfshirë edhe mendore), marramendje, i dobët e papritur.
• Një tjetër simptomë e dukshme e arteriosklerozës e enëve të trurit - është koordinimi i dobët i lëvizjeve dhe dridhje periodike gjymtyrë dhe kokë sidomos në det i përafërt. Në urgjencën e trajtimit thonë se simptoma të tilla si humbjen e dëgjimit, vizion, gjuhën e ndjeshmërisë. Më shumë memorie është e humbur, humbi aftësinë për të menduar në mënyrë koherente. Pacienti kërkon një kujdes të palës së tretë.

Si rezultat i kësaj, sëmundja çon në goditje dhe goditje - paraliza, humbja e ndjesi të ndryshimeve të plotë dhe të pakthyeshme në tru.
Suksesi në luftën kundër arteriosklerozës lidhur me zbulimin e tij të hershme. Por për ta bërë atë të lehtë. Intrigës e sëmundjes qëndron në faktin se në fazën fillestare personi nuk mund të ndjehen asnjë simptomë dhe të ndjehen relativisht të shëndetshme. Edhe me bllokimin e enëve të gjakut deri në 2/3 e njerëzve është parë shpesh vetëm një tringëllimë të vogël dhe i trullosur.
Për të parandaluar zhvillimin e arteriosklerozës, ose të shtypur atë në fillim, ju keni nevojë për të ndryshuar dietën tuaj. Ajo duhet të rindërtohet në një konsum më të vogël të kalorive. Dhe vetë ushqimi duhet të jetë e dobishme dhe të asimiluar me lehtësi nga trupi. Peshku dhe prodhimet e detit, vaj ulliri, barëra dhe fruta - është e mirë. Por kripur, ushqimet yndyrore, veshkat dhe mëlçinë, bukë e bardhë dhe ushqime të tjera me grurë, vaj, krem, vezë, mish i kufizuar. Trupi qartë nga kolesterolit të ndihmuar Fara, lakër, djathë të ulët yndyrë dhe kos, bollgur. Shtoje se ekzaminimet e rregullta mjekësore dhe testet për lipoproteins lejojë kohë për të marrë masat e nevojshme.