Arthritis i përbashkët gju - Simptomat


Një nga faktorët që predispozojnë për të shfaqjes së kësaj sëmundjeje është gjinia, sepse gratë duhet të paguani vëmendje të gjendjes së këmbëve, sidomos pas 30 vjetësh. Për fat të keq, shpesh dështojnë për të diagnostikuar në një fazë të hershme në gju artrit - simptomat e zhvillimit gradualisht, dhe pacientët zakonisht nuk shoqërojnë manifestimin e parë klinike të lezioneve të rënda të gjymtyrë.

Simptomat e artritit të përbashkët gjuPër një kuptim të duhur të simptomave të sëmundjes është e rëndësishme për të përcaktuar llojin e sëmundjes. Ekzistojnë tri lloje themelore honitu:


 • jet;

 • post-traumatik;

 • rheumatoid.


 • Ka edhe lloje të tjera - TB, psoriatic, artriti podager sëmundje gju që zhvillohet në eritematoz sistemik lupus, reumatizma. Ata kanë karakteristika të tjera karakteristike klinike që dallojnë ata nga llojet e tjera honitu.
  Konsideroni më shumë.

  Gju reaktive artrit


  Ky lloj i sëmundjes është shkaktuar nga një plagë infektive, ai karakterizohet dy simptoma lokale - dhimbje dhe edemë (ënjtje).

  Sindromi karakter pari tipar i përmendur ka derdhur rrit ndjeshëm gjatë ushtrimit dhe lakimi pjesë gju, sidomos kur duke ecur në shkallët. Gjithashtu theksuar dhimbje në mëngjes, i shoqëruar nga lëvizjet ngurtësi tuhopodvyzhnostyu. Duhet të theksohet se nganjëherë pacienti vuri në dukje një rënie të lehtë në intensitetin e dhimbjes pas palestër apo gjimnastikë janë zakonisht të gjata. Kjo nuk është një ndikim shërimin e sportit dhe një rritje qarkullimi përkohshme në zonën e prekur që butësisht soothes dhimbje.

  Ënjtje përreth përbashkët tregon një proces progresiv inflamator. Ajo mund të shoqërohet me shtyer të lëkurës, rritje të temperaturës lokale.

  Artrit post-traumatik të përbashkët gju


  Siç është e qartë nga titulli, ky lloj honitu zhvillohet pas marrjes trauma mekanike, por jo menjëherë, por pas disa muaj apo edhe vite.
  Simptomat e kësaj forme është shenja identike e osteoarthritis dhe osteoarthritis:

 • dhimbje të mprehtë në gju prekur;

 • ngurtësi, lëvizja e kufizuar;

 • skuqje e lëkurës mbi një kupe;

 • ënjtje të përbashkët.


 • E mësipërme Manifestimet e para klinike janë të rralla dhe s'bie në sy, në mënyrë spontane. Me kalimin e kohës, ata janë të përforcohet dhe, në mungesë të trajtimit, të çojë në komplikacione të rënda, një nga të cilat - me deformim pakthyeshëm të përbashkët gju.

  Simptomat e artritit reumatoid të përbashkët gju


  Përshkruan lloj honitu zakonisht zhvillohet si rezultat i inflamacionit intensive infektive, virale, dhe për shkak të reumatizma.
  Ky lloj i artritit ka tiparet karakteristike që forma të tjera të sëmundjes, por më shpesh të shoqëruara nga një gjë e shëmtuar Varus të nyjeve (gjunjë prapa brenda me njëri-tjetrin).

  Duhet të theksohet se disqet reumatoid ka disa manifestime sistemike klinike. Më e zakonshme në mesin e tyre:

 • humbja e oreksit;

 • shprehur gjendje e sëmurë;

 • humbje peshe papritur;

 • ethe, temperaturë kusht;

 • djersitje edhe pas aktivitetit të dobët fizik;

 • u rrit norma e zemrës;

 • dridhura;

 • rritur presionin e gjakut (vlera "top");

 • gulçim, dhimbje të zemrës;

 • shkelje të tërheqjes së karrige;

 • vasculitis sistematike;

 • Sindroma Raynaud-së;

 • miokardit;

 • kapyllyaryt.