Arna të bardha në bajamet


Pllakë mbi bajamet - një devijim nga norma, një simptomë që mund të tregojë praninë e sëmundjeve të ndryshme. Kohëzgjatja mund të shoqërohet me dhimbje, skuqje të fytit dhe temperaturë të lartë. Megjithatë, këto simptoma mund të mungojë në prani të candidiasis.

Arsyet pllakë të bardhë në bajametPra, nëse ju vëreni arna të bardha në bajamet, ajo duhet të përcaktojë - simptoma shoqërojnë këtë gjendje të supozohet se ishte arsyeja dhe se si për të zgjidhur atë.
Pllakë mbi bajamet pa temperaturë, candidiasis gojë

Nëse pllakatë në bajamet nuk është shoqëruar me ethe, ose në qoftë se ajo ndryshon subfebrile, është e mundur që shkaku i simptomë ishte kërpudhat.
Sëmundja karakterizohet nga fakti se nuk është vetëm një pllakë mbi bajamet, por gjuha, sidomos në mëngjes.
Kur bastisje candidiasis para se të shqiptohet - belesovataya film i hollë, si dhe të vogël të bardhë kokërr gjuhë nuk mund të për të tërhequr vëmendjen në një fazë të hershme. Por gradualisht sasia e rritet pllakë, dhe kjo bëhet një problem të prekshme. Nëse një progresion pllakatë është më, candidiasis madh yyazytsirnist. Në fund të përcaktuar candidiasis, të bëjë shtupë e gojës, dhe në qoftë se sëmundja është mjaft e qartë në simptoma, ne mund të bëjmë diagnoza vizuale.

Pllakë mbi bajamet me SARS
Kur SARS mund të ndodhë edhe arna të bardha. Kjo do të thotë se ka pasur një ndërlikim të sëmundjes nga përhapja e viruseve. Pllakë të bardhë në këtë rast paraprirë gjendje e sëmurë, teshtitjes shpeshta, ethe arrin mbi 38 gradë.
Arna të bardha të shkojnë larg pas shërimit të trupit - në një javë kur malfunctions sistemit imunitar vërejtur.
Pllakë mbi bajamet me anginë
Pectoris - një grup i simptomave të shkaktohen zakonisht nga grupi Streptococcus A. mikroorganizëm prodhon toksina që helmojnë trupin dhe të maskuar strukturën e tij në fibrave ind lidhës të muskulit të zemrës dhe të indeve të përbashkët. Kjo çon në faktin që trupi në një përpjekje për të hequr qafe e mikrobeve është mbresëlënëse dhe pëlhurë e saj. Kështu, ka një reagim - një grup i simptomave, duke përfshirë arna të bardha në fyt.

Sepse sëmundja transmetohet me anë pikat ajrore, është e prekur, kryesisht, autoritetet mbështesin mikroorganizëm - hundë dhe fyt.
Bajamet janë të mbuluara me lulëzim të bardhë - një manifestim i faringjit
Faringjit - një fyt të vetme. Ajo mund të jetë një komplikacion - me anginë, SARS, gripi, ose të jetë një sëmundje e veçantë dhe vetëm inflamacion i mukozën e faring.
Kur fyt faringjit është e kuqe, nganjëherë arna të bardha shfaqen dhe tipar i sëmundjes është ndjenja e dhimbshme dhe temperaturë të ulët të keq. Agjent shkaktar i faringjit mund të jetë aq e baktereve dhe viruseve.

Nëse fyt me anginë dhimbje sidomos në pasdite, kur faringjit veçanërisht akute janë dhimbje në mëngjes.

Trajtimi i pllakë të bardhë në bajamet


Trajtimi i lulëzim të bardhë varet se çfarë e shkaktoi atë.
Si për të trajtuar pllakë mbi bajamet me anginë?
Në pllakë angina mbi grykës trajtuara kryesisht me agjente antibakteriale, e cila është Streptococcus sensitive. Një prej antibiotikëve më të fuqishme në këtë rast janë të Leflotsyn, por në qoftë se ju merrni atë sasi të pamjaftueshme të kohës (më pak se 7 ditë) dhe në doza të vogla, ajo do të sigurojë faringjiti qëndrueshme, trajtim i cili mund të zvarritet për një kohë të gjatë, për shkak se Streptococcus prodhojnë imuniteti për të.

Si për të hequr pllakë nga bajamet në fyt?
Kur faringjit është treguar trajtim kryesisht lokale e fyt - pije dhe sprays. Nëse bakter patogjen u shfaq pas sprays antibacterial - Bioparox, për shembull. Në qoftë se virusi ishte shkaktar etiologjik, ndërsa pije nevojshme bimor (i urtë, kamomil) dhe marrin drogë imunostimulues - Amixin, për shembull, ose Hroprynozyn.
Si për të trajtuar pllakë mbi bajamet me SARS?
Kur SARS tregoi trajtim të përgjithshëm - pije të bollshme të ngrohtë, medikamente anti-inflamator dhe tableta për efekt imunostimulues.

Si për të trajtuar pllakë mbi bajamet me candidiasis?
Kur candidiasis treguar efektin imunostimulues e drogës, si dhe trajtimin lokal të fyt - pije zgjidhje sode. Në raste të rënda, pilula antifungal janë të nevojshme.