Arna të bardha në gjuhë, shkaqet bardhë Veshje


Çfarë është ajo dhe ku ka
Arna të bardha në gjuhë është një akumulim i baktereve, qelizat epiteliale desquamated, mbeturinat ushqimore, qelizat e bardha të vdekur të gjakut dhe komponentëve proteinike zhornuvshyhsya të pështymës që nuk janë pastruar nga sipërfaqja e gjuhës në kushte normale (gllabërim, përdorimi i ushqimeve të ngurta, pije, pije me ujë).
Shumica arna mund të gjenden në gjuhën, sepse atje janë më të ndjeshëm ndaj mirëmbajtjes mykrochastychek papillae gjuhës dhe më pak të prirur për të pastruar (ballafaqohet vetëm qiellëz e butë).
Bakteret dhe pllakë të kontribuojnë në shfaqjen e dietë të sëmurë, alkoolit, duhanit, sëmundje të ndryshme të trupit (lokale dhe të përgjithshme) dhe një numër shtetesh fiziologjike.


Nëse ju nuk keni arna të bardha në gjuhën dhe të verdhë, ju mund të jenë të interesuar të dinë shkaqet e pllakatë verdhë në gjuhë.

Norm ose Patologjia


Arsyet Veshje të bardhë në gjuhë mund të ndahet në fiziologjike dhe patologjike.
Normalisht, lejohet të vogla (kjo mund të shihet përmes mukozës rozë gjuhë) arna të bardha (avantazh në rrënjët), pa erë. Saj shihet shpesh në mëngjes, pas gjumit ose gjatë periudhave të nxehta të vitit. Formimi veçanërisht i fortë i pllakatë jashtë patologjisë nxitur konsumin e shpeshtë të karbohidrateve, dehidratim, ushqim të rralla.

Kur dietë karbohidrate të pasur në të njëjtën kohë me depozitimin e pllakatë shënuar halitosis (fryma e keqe). Dehidratim përveç pllakë manifestuar çarje të thellë gjuhën, thatësi e mukozës, qoshet gojë mëngjes. Kohëzgjatja në rrallë për shkak të marrjes të ushqimit dhe të vetë-pastrimi reduktuar funksion është i karakterizuar nga një erë të pakëndshme.
Kur sëmundja ndodh dhe që ndryshon
Shfaqja e pllakatë në gjuhën mund të jetë shkaktuar nga një gamë të gjerë të patologjisë gojë dhe trupit:

1. Fazat fillestare të planus liken mund të shoqërohet me shtresa të bardha simulojnë pllakatë, por është, në fakt, fushat e keratinization e mukozës ngritur. Nuk hiqet kur ju përpiqeni scraping.
2. goja Dysbacteriosis, provokoi përdorimin e gjatë dhe të pakontrolluar të antibiotikëve, steroid, imunoshtypes manifestohen forma të ndryshme të candidiasis (hyperplastic, pseudomembranous) dhe manifestohet klinikisht si tvorozhystыh shtresa e mukozës. Pllakatë kështu lehtë mund të hiqet, duke i ekspozuar sipërfaqe reddened ose hequr krejt. Në rastin e fundit, largimin me forcë të pllakës shoqërohet me zbulimin hyperemic, gjakderdhje sipërfaqe, dhimbje dhe djegie. Karakteri i lehtë i pllakatë ndodh kur candidiasis shkaktuar nga patogjen Candida pseudotropicalis.

3. Në sëmundjet e pllakatë traktin gastrointestinal që gjendet në mes të mukozës gjuhës dhe shoqërohet me të çara. Karakteristikë e gastrit, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë. Nëse pllakatë mbulon mundësisht rrënjë, enterocolitis atëherë pronari i gjuhës mund të jetë i dyshuar, sidomos në anët e gjuhës janë kopje e dhëmbëve. Me patologji të tilla diagnostikuar Hypo - apo glossitis hyperplastic.
4. Në sëmundje të mushkërive (bronkit, për shembull) është vërejtur shpesh bastisje në anët e përparme të gjuhës. Më të zakonshme në foshnjat.

5. zbuluar në anën e pasme të gjuhës pllakatë mund të tregojnë dëme kronike të veshkave. Kjo marrëdhënie është e shënuar nga mjekët japoneze dhe kineze, por nuk ka konfirmim në mesin e specialistëve të CIS dhe Evropë.
6. arna të bardhë të trashë në gjuhën, shumë e thatë në gojë dhe erë amoniak tregon dështimin e mëlçisë me azotemia dhe uremia.
7. hije ikterik e lulëzim të bardhë vërejtur në hepatit dhe cholecystitis dhe subklinike kronike (me simptoma të butë) rrjedhën e candidiasis gojë.

8. arna të bardha në gjuhën e një fëmije shpesh shfaqet kur teething, sëmundjet inflamatore të stomakut dhe tëmthit fshikëz, e mëllenjë. Në rastin e fundit, Veshje shtrihet në mukozën e faqet dhe mishrat. Veçanërisht e zakonshme në të rinjtë me mostretje, rakit, diatez exudative dhe hypovitaminosis.
9. Sëmundjet të tilla indit lidhor si scleroderma shpesh shoqërohet me formimin e shtresë të bardhë në gjuhë. Shfaqja e tij është shkaktuar nga amplitudë e kufizuar të hapjes gojës, prania e gërryerjet e shumta, AFL dhe ulcerat në mukozën, coarsening smorschyvanyem saj gjuhën dhe lëvizjen e saj të ulët, e cila i jep vetë-pastrimi.

Si për të shmangur dhe se si për të trajtuar


Parandalim
Për të parandaluar formimin e pllakatë në gjuhë duhet të ndjekë higjienës orale. Dy herë në ditë, pasi larja e para ngrënies sjelljes spastrim gjuhën në drejtim nga rrënja deri te maja me mjete të posaçme për pastrimin ose furçë me pastë dhëmbësh, një lugë çaji apo një copë gazë ngjyhet në një zgjidhje të sode (05 teaspoons per 200 ml ujë të vluar ).
Një spastrim i butë është konsideruar me vaj perimesh të ngrohtë. Është e nevojshme për të fituar një sasi të vogël vaj (1 lugë gjelle vaj perimesh ftohtë presion) në gojën tuaj dhe poloskatelnыmy apo lëvizjet absorbable brenda 10-15 minuta në gjuhën e pastër. Gjatë procedurës, vërejmë rrit jargëzim. Pas shpëlarje përfundimtare e naftës është bërë me ujë. Nëse ju splevyvaniya (e cila është fakultative) Oil fituar një ngjyrë të bardhë, dhe kjo mund të konsiderohet si procedurë e pastër bëhet si duhet. Në qoftë se nafta nuk është ndryshuar ngjyrë, pastrimin bërë gabim dhe duhet të përsëritet.

Trajtimi i lulëzim të bardhë
Para së gjithash është e nevojshme për të identifikuar shkakun e arsimit. Fshij ndikimin e alkoolit, nikotina, një numër i madh i çaj dhe kafe, ushqim të dobët. Nëse kjo pllakë nuk është e rekomanduar për të parë një mjek (dentist, gastroenterologist, endocrinologist) për të kryer një ekzaminim të plotë të trupit.