Njolla të bardha në thonjtë - Arsyeja


Shpesh shfaqja e njeriut mund të them shumë për gjendjen e përgjithshme të shëndetit të tij. Prandaj, një defekt të tilla si njolla të bardha në thonjtë, i kushtoj vëmendje, sepse ky është një devijim nga rregullat në pjatë gozhdë keratinization.

Njolla të bardha në thonjtë e duarveNëse thonjtë kanë qenë pika e bardhë, ajo mund të tregojë microtrauma. Kjo ndodh pas ndikimit ose dëmtimit të pjatë gozhdë gjatë një manikyr. Njollat ​​e bardha mund të jetë për shkak të përdorimit të shpeshtë të kimikateve të familjes. Të jetë i sigurt për të veshin dorashka apo të aplikoni pajisjeve mbrojtëse, kur duke e përdorur atë, përndryshe thonjtë janë të mbuluara gjithmonë spote të tilla.

Njolla të bardha në thonjtë e duarve - një shenjë e sëmundjeve kërpudhore. Nëse ju nuk e kuruar sëmundje themelor, pllaka gozhdë jo vetëm që do të duken të shëmtuar dhe pastaj trash, shtrembëroj ose rrëzohet.
Nëse ushqyesve janë zhytur keq, kjo do të ndikojë në gjendjen e pjatë gozhdë. Ju nuk e dini pse njolla të bardha në thonjtë? Kontrolloni furnizimin e sistemit dhe kontrolloni nëse ju keni probleme me traktin gastrointestinal. Ata që ulet në një dietë apo të paekuilibruar anoreksi vuajtjet powered shpesh shihen vija çiftëzohet bardhë, të cilat janë të vendosura në të gjithë pjatë gozhdë. Ata janë të lehtë për të hequr qafe, nëse ju merrni një normë multivitamin.

Njolla të bardha në thonjtë mund të ketë një shkak shumë serioz. Po, kjo e metë shfaqet në këto ngjarje:

 • Mungesa e proteinave. Shpesh, në këtë rast spote të bëhet përfundimisht vija tërthor. Ostepeny serioziteti i shkeljes thotë numrin e tyre. Nëse ata janë pak, ajo është e mirë për të ngrënë më shumë proteina, por me një numër të madh të spoteve, më shumë gjasa, një person është i shqetësuar metabolizmin e proteinave dhe ajo ka nevojë për mjekim.

 • Pamjaftueshmëri renale. Problemet me veshkat, mund të provokojë specks e bardhë në fund të gozhdë.

 • Stresi. Stresi emocional të rënda mund të shkaktojë pika të bardha në thonjtë, por pasi sistemi nervor është restauruar, problemi do të zhduket.

 • Parregullsitë në qarkullim. Qarkullim të dobët shpesh çon në të ushqyerit joadekuat të indeve, duke shkaktuar përkeqësimin e thonjve.


 • Njolla të bardha në thonjtë e këmbëve


  Shkaku më i zakonshëm i spoteve në këmbë thonjtë - bruises. Nuk trajtojnë ato. Pas një gozhdë të rritet përsëri, dhe vendi do të jetë në të njëjtën mënyrë.
  Veshin këpucë të ngushta? Atëherë nuk do të bëjnë pyetje pse ju pika të bardha në thonjtë. Veshur këpucë që parandalon rrjedhjen normale të gjakut, gjithmonë çon në një ndryshim në pjatë britmë gozhdë.

  Kjo pigmentim mund të shkaktojë një rënie në hemoglobinës apo përdorni kozmetike me cilësi të ulët për veshje dekorative.
  Getting shpëtoj pika të bardha?
  Është e rëndësishme për të kuptuar se kjo është e gabuar për të luftuar spote në thonjtë ekskluzivisht mënyra cosmetology. A nuk e fshehin ato nën një shtresë e llak. Gjeni shkakun dhe për të eleminuar atë.
  Të përmirësojë gozhdë dhe shpejt kthimin e tyre në një ngjyrë normale duke përdorur trajtime në shtëpi. Ato më efektive janë pellgje:


 • majdanoz supë (hot) dhe 10 g kripë deti;

 • vaj ulliri dhe disa pika lëng limoni jod dhe vitaminë A;

 • zierje e leh lisi, kamomil;

 • ujë të ngrohtë me 10 g kripë deti dhe disa pika të vajrave thelbësore të limon dhe bergamot.


 • Në vend të hiqni njolla të bardha dhe të ndihmojë përzierje lëndë ushqyese për thonjtë që duhet të zbatohen për ata dy herë në ditë. Për shembull, ju mund të bëni një përzierje e vajrave thelbësore e bajame, jojoba, avokado, kedrit dhe limon.