Blepharitis - Simptomat


Ënjtje, skuqje të syve, disa janë shumë serioze, duke e parë atë si një gjendje e sëmurë, e cila do të jetë e njëjtë. Në fakt, këto simptome mund të tregojë fillimin e blepharitis - një sëmundje ndonjëherë.
Tipari kryesor i blepharitis favor ënjtje, gjithnjë e në ndryshim, por në varësi të llojit dhe faza e sëmundjes janë shtuar simptoma të tjera karakteristike.
Blepharitis - Shkaqet dhe simptomat
Blepharitis si çrregullim syrit është diagnostikuar shpesh dhe në çdo moshë. Në fëmijët, Premisa themelore është shfaqja e duarve blepharitis pista, shkelje të higjienës kur poshtër dhe mikrobet marrë në mukozën e syrit.


Në moshën e rritur rrethana të ndryshme mund të shkaktojë nje blefarit, nje duke filluar nga bakteret, kërpudhave, duke i dhënë fund ndikimin e alergeneve parazitare grimë. Por gjëja kryesore që nuk duhet harruar - një manifestim i blepharitis është e mundur vetëm në tokë pjellore"Domethënë:

 • rënie e përgjithshme në mbrojtjen e trupit;

 • infeksion latent;

 • shëruar kohët e fundit / infeksionit nedolikovani;

 • sëmundjet e traktit gastrointestinal, diabet, devijimit kancerit;

 • sindromë "sy të thatë"Kur mucous kusht lubrifikant mjaftueshme natyrore.


 • Blepharitis akute ulcerative do të thotë shfaqja e parë e sëmundjes në sfondin e rrethanave të mësipërme. Blepharitis kronike - një rast të dytë, kjo ndodh në pothuajse të gjithë që ka kontraktuar kurrë më parë. Për të parandaluar zhvillimin e sulmeve të rezistencës do blepharitis tërë sistemin imunitar si një e tërë.
  Të gjitha manifestimet e blepharitis kanë simptoma të ngjashme, të cilat mund të filloni për të diagnostikuar inflamacion, domethënë:

 • trashje dhe ënjtje të qepallave;

 • Edukimi lokale mbi qepallat;

 • kruajtje, djegie, dhimbje, iritim të syve.


 • Blepharitis Demodectic
  Blepharitis Demodectic është shkaktuar dhe zhvillohet nën ndikimin e marimangat Demodex. besohet se këto marimangat jetojnë në lëkurë në 80% të meshkujve, por në jetën e vërtetë se ata nuk janë parazitë. Megjithatë, një herë një rënie në imunitetin, sëmundja merr një bazë për zhvillim.
  Manifestimet kryesore të blepharitis Demodectic:

 • kruar keq në rritjen e linjës së qerpikët, qepallat;

 • siklet në sy, dëshira e tyre për të fshirë, zeroja, larë;

 • trashje, skuqje, ënjtje të qepallave;

 • Alokimi i huaj tharë në mes të rëna.


 • Blepharitis alergjik
  Blepharitis alergjik është manifestuar së bashku me shenjat e zakonshme të alergjive dhe u shpreh:

 • Sytë e kuqe;

 • kruajtje të padurueshme, djegie;

 • frika e dritës, dhimbje në sy;

 • Rritja lacrimation.


 • Izolimi i blepharitis alergjik zakonisht ndahet lehtë dhe nuk thatë në mes të rëna, si me forma të tjera të blepharitis.
  Luspa Blepharitis
  Luspa Blepharitis shpesh diagnostikuar nga ophthalmologists. Përveç ënjtje, kruarje të jetë e mundur, subjektet në shekullin, ajo ndryshon prysыhanyem "peshore" me anë të rritjes së eyelashes. Këto peshore formojnë epitelin e gjëndra dhjamor dhe qelizat e veshje e guaskës. Thekon janë të bashkangjitur në qepallat dhe qerpikët mes ndara dobët.

  Meybomyevыy blepharitis
  Meybomyevыy blepharitis shprehur në formën e gjëndra inflamacion meybomiyevyh, e cila çon në rritjen e sekrecionit dhe paaftësia e tyre për të sjellë këtë sekret.
  Tiparet karakteristike meybomyta:

 • në buzë të qepallë më të ulët dhe qerpikët flluska transparente të lindin;

 • flluska që ia plas, duke lënë një mbresë të vogël rozë;

 • flluska mund të shpërndajë pa një gjurmë.


 • Blepharitis ulcerative
  Pjesa më e vështirë për karakterizimin blepharitis ulcerative. Ajo fillon me këtë lloj të infektimit blepharitis stafyllokokovoy përparuar në follicles flokët e qerpikët.

  Blepharitis ulcerative diagnostikuar nga simptomat e mëposhtme:

 • në buzë të qepallave janë ulcerat;

 • skajet e qepallat rrinë së bashku;

 • shërim ulçerë kur lënë gjurmë;

 • humbja e mundshme e qerpikët.