Të vjella biliare


Të vjella normale ndonjëherë shkakton asnjë dyshim e sëmundjeve të rënda. Në mënyrë tipike, kjo mund të ndodhë nëpërmjet overeating banale, cilësisë së dobët helmimit me ushqim. Gjithashtu vjella - është një nga shenjat e shtatzënisë dhe shumë arsye të tjera të padëmshme. Por kur vjen puna për të vjella biliare, ju duhet të mendoni për trajtim serioz.

Të vjella biliare - ShkaqetDikush mund të pafund të flasim për llojet e shkakton vjellje biliare. Ne listën llojet kryesore dhe më të zakonshme:

 • Vjella mund të shkaktohet nga intoksikimi dhe trupit reagim ndaj infeksioneve të ndryshme dhe sëmundjeve të sistemit tretës.

 • Nxitje faktor mund të jetë prania e një shtatzëni, ndërsa vjella vjen nga erë të pakëndshme dhe të mprehtë të ushqimeve të caktuara dhe shumë arsye të tjera toksicitetit.

 • Sëmundje e zorrëve Pengimi Crohn, ndërsa kufizimin volvulus dhe hernie.

 • Gjithashtu shkakton të vjella biliare mëngjes çrregullime neurologjike dhe sëmundjet e sistemit nervor. Ky është një ndryshim i papritur i pozitës dhe të trupit koordinues të dobët.

 • Sëmundje të veshkave, tëmthit fshikëz, zorrët dhe mëlçisë të shkaktojë çrregullime të ngjashme shpesh.


 • Trajtimi i vjella biliare


  Për një stomak të vetëm reduktim dhe të vjella aperture ndalesë nuk është e nevojshme, sepse në këtë rast vetëm trupi "vendos" se si të jetë në këtë situatë. Nëse të tilla refleks shaka përkohshme përsëritur disa herë në një muaj apo një javë, atëherë ju duhet të shihni një mjek për shkak se ajo mund të jetë shenja e parë e një abuzimi të shëndetshme të trupit. Në këtë rast, në qoftë se të vjella ndodh jo vetëm shpesh, por shpesh, kjo është një shenjë e sëmundjes së rëndë dhe përçarje e organeve të caktuara të traktit digjestiv. Ky numër mund të përfshijnë shkeljet funksionalitetin e traktin gastrointestinal dhe sisteme të tjera, në mënyrë ekzaminimi dhe trajtimi duhet të fillojë menjëherë.

  Si për të ndaluar vjella biliare në helmim?


  Për ta bërë këtë, ju së pari duhet për të lejuar stomak për të hequr qafe e ushqimit junk tij, se është ai që provokoi refleksin gag. Pas dy lëvizjeve të zorrëve duhet të marrin masa për të ndihmuar. Është e nevojshme për të larë nga stomaku ngrohtë ujë të zier për të pirë e sëmurë të paktën një litër. Kaviteti oral pastaj mund fshirë me një tretësirë ​​acidi borik ose mangan. Ju gjithashtu mund të japë pak për të pirë ujë të ftohtë apo edhe patate të skuqura akull. Brenda dy ose tre orë nuk duhet të japë ushqim pacientit, pasi ajo mund të provokojë vjellje përsëritet.

  Përzier dhe të vjella shpesh ndodhin kur mbidozë alkoolit biliare. Në këtë rast është e nevojshme për të larë jashtë stomakun me ujë të ngrohtë, siç u përmend më lart. Pastaj, si siguri shtesë dhe pastrimi mund të japë një pllakat pak të qymyr aktivizuar. Me të vjella të shpeshta mund të ndodhë dehidratim, ai person duhet të pini sa më shumë të jetë e mundur. Përshtatshme ujë mineral pa gaz apo të gazuara pak. Kur të përzier dhe të vjella është ndalur, japin viktimës mundësinë për të fjetur dhe të përpiqen për t'u çlodhur. Pas kthjellta duhet të kalojnë një analizë të plotë të kërcënimit të pancreatitis ose të sëmundjeve të tjera të rrezikshme në bazë të dehjes fortë dhe stresi kryesisht të mëlçisë.

  Të vjella dhe diarre biliare


  Ky fenomen ndodh shpesh në sëmundjet e traktit gastrointestinal. Traktit digjestiv ekspozuar pari që i ndikimeve të rrezikshme të ushqimit të cilësisë së dobët apo substancave toksychekyh. Prandaj, përdorimi i rregullt i produkteve të dëmshme apo përdorimi i tepërt i alkoolit dhe abuzimit ndaj nikotinës kanë sistem serioz funksional ndihmon tretjen e ushqimit. Në këtë rast, trupi, si një protestë, duke treguar të vjella, diarre, vjellje dhe dhemb dhimbje në stomak. Kjo është një nga shenjat se disa nga traktin gastrointestinal që ka nevojë për ndihmë dhe trajtim efektiv. Në këtë rast kërkohet në spital dhe ekzaminimin direkt me mjekim të mëtejshëm.