Të vjella e gjakut


Të vjella është një nga mekanizmat mbrojtës të trupit që pengon substancave të dëmshme në qarkullim të përgjithshëm. Ajo nuk mund të kontrollohet, në mënyrë që ky refleks është e paparashikueshme, dhe në qoftë se arsye të mira mund të ndodhë në çdo kohë. Frekuenca e refleks gag varet kryesisht nga shkaku, dhe më pas nga individi në individ dhe moshën. Për shembull, njerëzit me excitability lartë emocionale dhe aftësinë dhe frekuencën e refleks gag është shumë më e lartë.


Pse të vjella me gjak mund të ndodhë? • Sëmundjet ndihmon tretjen e ushqimit traktit, duke përfshirë apendiksit, pancreatitis, pengimin akute të zorrëve, cholecystitis dhe gjakderdhje të brendshme - të gjitha prej të cilave mund të shkaktojë të vjella të përzier me gjak. Ajo gjithashtu mund të përfshijë sëmundje ulcerative e stomakut, infiltrimin e trupave të huaj, ndërsa të hahet, kancerin e traktit digjestiv.

 • Sëmundje e sistemit nervor qendror, shfaqet si tumoreve ose edemë cerebrale, presioni rritjes dhe meningjit rregullta.

 • Shkelje e sistemit kardiovaskular si hipertensioni, dështimi i zemrës dhe sulmet zemrës.

 • Lëndime të veshit të brendshëm, duke përfshirë sëmundje Meniere.

 • Helmuar nga substanca toksike ose medikamente të caktuara.


 • Ne mund të themi se të përzier dhe të vjella të gjakut mund të jenë shenja të një sëmundje shumë të ndryshme dhe çrregullime të trupit. Pra, me siguri shkaku i vërtetë në shtëpinë e pamundur. Kërkojnë konsultim dhe trajtimin në kohë.

  Të vjella e gjakut - çfarë të bëni?


  Para se të marrë masa për ndihmë të vjella, të përcaktojë shkakun e vërtetë të paraqitjes së saj. Si një njeri i ndihmës së parë mund të japë ujë për të larë nga stomak, në përpjekje për të reduktuar përzier. Në përgjithësi, kur të vjella është gjaku, kjo është shumë serioze. Kjo do të thotë se trupi nuk mund të përballen vetëm me problemin ekzistues dhe kërkuan ndihmë. Ky manifestim është një sinjal serioz për fillimin e trajtimit. Në personin e kujdesit simptomatike mund të japin barna adekuate të grupeve të ndryshme. Për shembull:


 • tranquilizers - fenozepam dhe diazepam;

 • antipsikotikët - haloperidol ose Etaperazin;

 • ilaçe antyhystamennыe - dymenhidrynat, prometazina hydrochloride;

 • antagonistët serotonin receta - tropisetron, hranisteron ose ondansetron (të përdorura në onkologji, manifestuar nga të vjella të shpeshta me gjak).


 • Mjetet juridike popullore për të vjella me helmim të gjakut me


  Trajtimi popullor në shtëpi ndodhin në ndihmën e parë që duhet të jepet menjëherë pas shkarkimit të parë.

  Për këtë mund të jetë supë qetësues. Ju duhet të merrni sanëz, nenexhik, balsam limon dhe i hedh ujë të valë. Mbush për aq kohë sa të lëngshme fitilin poshtë, pastaj të marrë për të qetësuar.
  Si efekte antispasmodic dhe qetësues të akteve supë kamomil ose kopër, e cila është gjithashtu vetëm brewed dhe derdhur çaj.
  Për të pijshëm dhe mbusheni lëngjeve mund të jepet çaj jeshil dhe ujë limoni.
  Vodka efektive me kripë dhe lëng portokalli (kjo metodë shpesh nuk i përshtatet të gjithë).
  Të vjella pacienti pasi të hahet nuk është e rekomanduar, ka shumë të ngjarë, dhe nuk do hotitysya. Në mënyrë tipike, një person i sëmurë dhe nuk ka dobësi. Është më mirë për t'i dhënë atij një pushim dhe relaksohuni. Por mos harroni se ndihma mjekësore është më e rëndësishme dhe më e nevojshme, sepse pa humbur kohë, ju duhet të telefononi një ambulancë. Më të mirë në situata të tilla nuk të vetë-mjekoj, sepse në situata të tilla kanë nevojë për ndihmë të kualifikuar.