Refleksi Gag në trupin e njeriut


Refleksi Gag në trupin e njeriut është bërë në kundërshtim me qendër të vjella të vendosura në oblongata palcë. Gjatë vjella kuptuar komplekse akt refleks myyazytsilne nxjerrje e përmbajtjes stomakut përmes ezofagut, fytit, gojës, hundës pasazhe.
Gjatë vështirë për të kuptuar ndjenjën e vjella përafrimit vjellje, dhimbje epigastrike shoqëruar dhe manifestimeve të ndryshme autonome: një ndjenjë të "përzier", dobësisë, djersitje, marramendje, jargëzim, që rrjedhin nga pragu nën - pamjaftueshme për formimin e të vjella, abuzojnë qendër ilaç për të vjellë.


Perzierit dhe te vjelles te njerëzit, pasqyrimi gag mund të ndodhë në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri, por zakonisht ato janë të lidhura. Më të vjella merr rolin fiziologjik mbrojtës, siç ndodh në përgjigje të rënies në stomak e substancave toksike dhe lehtëson largimin e tyre të shpejtë dhe efikas të traktin e sipërm gastrointestinal. , Të vjella kronik ose vazhdueshme përsëritet - një simptomë e sëmundjeve të ndryshme të traktit gastrointestinal, sistemi nervor mund të shoqëruar infarkt miokardi, dhimbje barku renale.


Gag dhe shaka refleks qendër është e vendosur në formimin reticular e oblongata palcë në afërsi të qendrave të frymëmarrjes dhe slyunovыdelenyya dhe koordinon komponentëve motorike akt të vjella. Aktivizimi i qendrës vjella është chemoreceptors që përgjigjen ndaj substancave të ndryshme toksike që gjenden në qarkullimin sistemik (metabolitëve, droga) dhe stimulimit nervore. Të vjella qendër dhe mund të stimulohen nga vahalnыh dhe dashamirës impulset nervore centripetal nga trakti gastrointestinal, organet hapësirë ​​retroperitoneale (dhimbje barku i veshkave) dhe zgavër kraharorit (infarkt miokardi, më mur pasmë i barkushe të majtë).


Mënyra Kortykobulbarnыe të sigurojë stimulim trurit të qendrës vjella dhe refleks të vjella në përgjigje të ndikimit të stimujve psikogjenike - imazhe vizuale të keqe, erë të keqe. Rregullorja lidhje Эfferentnoe përfshin aktin e vjella fibrave vagus nervore që ofrojnë ndryshimet e duhura lëvizshmëri të ezofag, stomak dhe zorrë e vogël. Fibrave diafragmës dhe nerva kurrizore që shkaktojnë uljen e diafragmë dhe muskujt e barkut mur janë gjithashtu një innervation эfferentnuyu. Të vjella duhet të dallohen nga regurgitation (regurgitant), i cili e kthen përmbajtjen e ezofagut apo stomak në gojë pa kontraktimet e muskujve të diafragmë dhe murit të barkut dhe se nuk ka përzier mëparshme.


Arsyet për vazhdim në trup:
1. vjella qendrore Origjina mund të ndodhë në presion të ngritur intracranial (tumor, edemë cerebrale), krizë hypertensive, goditje, dëmtim traumatik të trurit, meningjiti, lezione të ndërlikuar, aparat, epilepsi, migrenë. Përhershëm (psikogjenike) vjella zgjat shumë vite dhe neuroses zhvilluara dhe psychopathy. Zakonisht jo të kombinuara me dhimbje në bark, dhe me dhimbje koke dhe marrje mendsh, të dobët, nuk sjell lehtësim të rëndësishme.

2. vjella Hematogenically-toksike ndodh në dehje të ndryshme endogjen (droga, alkooli, nikotina), ketoacidosis diabetik, dështimi kronik i veshkave në njerëzit, hyperparathyroidism, kriza thyrotoxic, pamjaftueshmëri veshkave, helmim gjaku gjysmën e parë të shtatzënisë, sëmundje rrezatimi.
3. vjella origjinën e organeve të brendshme është rezultat i acarim të toksinave stomakut bakteriale dhe kimike (produktet Zbërthimi i ushqimit gjatë stagnimit të saj të gjatë) në shumë sëmundje të traktit gastrointestinal (Cardia Achalasia, ulçerë, kanceri i stomakut, çrregullime posthastrorezektsyonnыe duodeostaz), fshikëz e tëmthit , pankreasit, zorrët, peritoneum.


Gjithashtu, çdo dhimbje e fortë ose refleks vazhdueshme kollë mund të shkaktojë të vjella. Kriteret diagnostike diferenciale për nauze dhe vjellje:
- të vjella papritur pa vjellje paraprak me karakteristikë dhimbje koke e presionit në rritje intracranial;
- dehidratim dhe humbje peshe përfshin patologjinë organike;
- përzier dhe të vjella në mëngjes më të zakonshme në shtatzëninë e hershme (toksikoz herët) në gastrit alkoolike, posthastrorezektsyonnom (pas largimit të stomakut), sindromi dhe me uremia (rritje ure në gjak);

- të vjella, pasi të hahet atje me 15.2 orë stenozë përfshin prodhimin e stomakut (ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, tumor malinje);
- në pengimin proksimal zorrëve mëposhtme duodenum duodenale papilla sasi të madhe të madhe të vjellat, bile njolla;
- të vjella e gjakut të përzier me karakteristikë të pandryshuar e sindromit Mallory-Weiss, ose gjakderdhje varices të ezofagut; të vjella gjaku i ndryshuar ('llum kafeje') - për gjakderdhje stomakut ose duodenale, gastrit erozive;

- në spivustya midis stomakut dhe të vjellat e zorrës së trashë mund të përmbajnë feçe;
- Ju gjithashtu mund të marrë natyrën infektive të përzier dhe të vjella; përzier dhe të vjella mund të jenë vetëm simptomat e giardiasis;
- intolerancës lactose mund të shfaqet vetëm me nauze dhe vjellje;
- droga që marrin mund të shkaktojë nauze dhe të vjella (përqendrim toksike e digoxin, nitrofurantoin, sulfasalazine, imidazole, erythromycin, tetracycline);
- nauze dhe të vjella mund të jetë rezultat i crregullimeve psikogjenike.


Është e nevojshme për të kryer laborator dhe testet diagnostike. Me kohë vazhdojnë të kryejnë FEHDS, ultratinguj e zgavrën e barkut, ekzaminim neurologjik.