Të vjella dhe diarre


Të vjella dhe diarre mund të jenë shenja të sëmundjeve të shumta, jo vetëm traktin gastrointestinal të. Ata mund të shoqërohet me simptoma të tjera, por zakonisht filluar papritmas, ata bëjnë njerëzit të mendojnë për mënyrën se si serioze sëmundja është dhe sa kohë do të zgjasë, dhe më e rëndësishmja - që masat e para që do të merren.
Pse ka të vjella dhe diarre?
Në praktikë mjekësore, është supozuar se të vjella dhe diarre - një reagim mbrojtës. Këto metoda që ai është duke u përpjekur për të pastruar e baktereve, ushqimi me cilësi të dobët dhe toksina. Prandaj, zbulimi i këtyre simptomave duhet të kuptohet se një nga këto arsye ishte agjent shkaktar i sëmundjes.


Cilat sëmundje janë të shoqëruara me nauze, vjellje dhe diarre?
Shkelja e sistemeve të ndryshme dhe organeve mund të prodhojë simptoma të përzier, të vjella dhe diarre:

 • përçarje e traktit digjestiv;

 • infeksionit;

 • çrregullimet e sistemit nervor.


 • Nëse ju keni të vjella, diarre dhe temperatura në të rriturit
  Diarre, të vjella dhe ethe, nëse temperatura nuk i kalon 38 gradë, sugjeron dy opsione: ose depërtuar trupin e infeksionit, imunitetit dhe përgjigjet dobët në të, apo ka pasur inflamacion.
  Kolit shpesh ndodh në njerëz të cilët lënë pas dore dietë e duhur: mos hani enët e nxehtë të lëngshme - supave dhe borscht, kanë ushqim të parregullta. Zakonisht. Kolit është i shoqëruar me dhimbje të forta, por në qoftë se ajo është e dobët, ose sëmundje vetëm fillimi për të zhvilluar, temperatura e ulët mund të mbahet gjatë gjithë ditës.

  Nuk mund të jetë shkaku gastrit, dispepsi e ushqimit shkakton vjellje, dhe diarre ose kapsllëk të.
  Nëse ju keni të vjella dhe diarre, dhe temperatura i kalon 38 gradë. Është e mundshme, trupi shfaq Rotavirus. Kur lindin jo vetëm të vjella, diarre dhe temperaturë prej 38 gradë, por të përzier.
  Kjo situatë mund të vazhdojnë për 3 deri në 5 ditë, dhe në mungesë të trajtimit dhe të ulët imunitetit deri në 10 ditë. Shumica diarre të njerëzve atje dhe pastaj shtoi përzier dhe të vjella, dhe në sfondin e temperaturave mund të arrijnë 39 gradë. Emergjente ndihmë mjekësore është e nevojshme në këtë rast, sepse rotavirus çon në dehidratim shkak të vjella të shpeshta dhe diarre.

  Shkaku nauze, vjellje dhe diarre mund të jetë një gripi të zakonshëm, por shtoi me simptomat e mësipërme e kollë dhe kullojnë hundët.
  Nëse ju keni të vjella, diarre dhe dhimbje barku
  Këto simptome mund të tregojnë një nga sëmundjet që vijojnë:

 • gastrit;

 • cholecystitis;

 • ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale;

 • pancreatitis;

 • hepatit kronik.


 • Konfirmimi i ndonjë nga këto sëmundje duhet të bazohet në testet laboratorike.
  Simptomatike nga sëmundjet e mësipërme shoqërohen jo vetëm stol çrregullim, dhimbje barku dhe të vjella, por edhe regurgitation acid, hidhërim në gojë dhe feces zbardhur.

  Gjithashtu, kur këto simptoma iyazytsirna dyskinesia tëmth: në këtë rast atje Veshje verdhë gjuha, sidomos pasi të hahet. Vjellje e vazhdueshme me të vjella mund të shkaktojë vetëm në raste shumë të avancuara.
  Nëse ju përjetojnë nauze, vjellje, marramendje, dobësi dhe diarre
  Në disa raste, marramendje mund të ndodhë kur infeksion rotavirus, kur temperatura fillon të rritet ndjeshëm. Është gjithashtu e mundur që kjo - helmimi zakonshme.
  Por shumica e marramendje sugjeron se ndërprerë sistemin autonom nervor dhe trupi i përgjigjet në këtë mënyrë për përvojat stresuese. Nëse nuk ka temperaturë, kjo është yyazytsirno se simptomat shkak - dystonia vaskulare në hypertonic, hypotonic ose tipit të përzier.

  Në këtë rast, matur pulsin dhe presionin e gjakut - nëse ka një devijim, atëherë është yyazytsirnist që i dha dështimin e sistemit nervor. Në këtë rast ju duhet për të thirrur një ambulancë për trajtimin e krizës që mund të ketë efekte anësore se sa pështirosje, vjellje dhe diarre.
  Nëse presioni dhe pulsi janë normale, atëherë ajo është me vlerë duke pasur parasysh gjendjen mendore. Sulmet Panic mund të prodhojë një reagim të tillë, por simptomat ndodhin kundër sfondit të ankthit të rënda dhe pothuajse 100% siguri se ky kusht sugjeron shpejtë vdekjeprurëse. Sulmi zgjat një kohë të gjatë - jo më shumë se gjysmë ore dhe mbaron me urinim të shpeshtë.