Simptoma astma, trajtimin, parandalimin


Astma - sëmundje kronike të natyrës alergjike, karakteristikat e të cilave janë sulmet e astmës. Në sëmundjet e zemrës është rritur ndjeshmërinë ndaj alergeneve të caktuara.
Për të përcaktuar shkakun e saktë të kësaj sëmundjeje është i vështirë, por ka disa faktorë të favorshme që mund të provokojnë shfaqjen e astmës.

Faktorë të favorshme për astmë1. predispozitë gjenetike.
Faktori trashëguar ndikon në masë të madhe rastet e sëmundjes. Në 1/3 e njerëzve që vuajnë nga astma, u gjet histori të pasuksesshme, se një nga të afërmit e pacientëve me të njëjtën sëmundje ose kishte simptoma të rënda alergjike.

2. kontakt të përhershëm me alergeneve
pluhur industriale. Struktura bronkiale e njerëzve që vuajnë nga astma, ose kanë pereduyazyka gjenetike për zhvillimin e saj, shumë më i ndjeshëm ndaj efekteve të alergeneve, madje edhe më e thjeshtë sa duket në shikim të parë, pluhur shtëpi, lesh të kafshëve, polen, ushqim dhe kështu me radhë. D. punuar në të rrezikshme prodhimit, mbytje industrial i pluhurit, avujt nga ngjyra dhe llaqe, në 80% të rasteve shkakton një kollë kronike, ka tendencë të jetë i komplikuar nga pamja e astmës.
Ajo është në këtë grup të njerëzve të cilët janë vazhdimisht në kontakt me prodhimin alergjen, dhe rastet e para u zbuluan prej sëmundjeve të tilla alergjike. Është vënë re se shumica e njerëzve vuajnë nga astma nga qytetet e mëdha industriale, që jetojnë pranë autostradave, hekurudhat dhe ndërmarrjet të rrezikshme.

3. Pirja e duhanit.
Nuk ka asnjë lidhje të drejtpërdrejtë midis pirjes së duhanit dhe shfaqjes së astmës, por zakon mund të provokojnë shfaqjen e inflamacionit kronik në mushkëri, traktin e sipërm respirator virale dhe si pasojë e astmës.
4. dietë joracional, stresi.
Në dekadat e fundit tendenca e shoqërisë për të ushqyerit e dobët, ngrënë ushqime të panatyrshme, mungesa e breakfasts të plotë dhe darka, meze të lehtë të përhershëm gjatë ushqimit ditor të shpejtë. Është vërejtur se yndyrë, ushqime karbohidrate, mungesa në dietë e frutave, perimeve, produkte natyrore çon në relapses shpeshta të sëmundjeve kronike, duke përfshirë astmën. Atmosfera emocionale në familje është gjithashtu i rëndësishëm për pacientët me një sëmundje të ngjashme.

5. Rritja e lagështia, uyazyka negative mjedisore.
Në lagësht, zona me lagështi pa qasje adekuate në ajër të pastër dhe rrezet e diellit shkakton zhvillimin e sëmundjeve kronike të sistemit të frymëmarrjes.
6. infeksionet shpeshta respiratore virale.
Sëmundjet virale, inflamacion traktin e sipërm respirator, ndodhin pa trajtimin e duhur dhe monitorimi nga ana e profesionistëve të kujdesit shëndetësor shpesh bëhet kronike dhe mund të provokojë astmë.

Simptomet kryesore të astmës


Manifestime tipike të astmës kanë sulmet e astmës, kollitjes, wheezing fishkëllimë, ndjenjë e plotësi në gjoks. Simptomat e astmës - astmë mund të shkaktojë çdo detaj: erë të mprehtë e parfum në një automjet, thithjen e polen, hipotermi, duke ngrënë ushqime të caktuara ose pije, kontakt trupor me përbërjen kimike, detergjenteve agresive, të dhomës si kafshe, mbytje pluhur ndërsa pastrimi i banesës ose riparimin, aktiviteti i vogël fizik.

Shpesh para se personi fillon të teshtini sulmeve, kollë, rinitit dhe ka shenja skuqje të lëkurës. Shumë pacientë me siguri mund të identifikojë këtë gjendje dhe të përgatiten për përkeqësimin e hershme të shëndetit.
Gjatë sulmit pacienti shpesh merr pozitën tipike: bust përpara, duart prop në karrige e tij, tavolinë apo objekt tjetër. Gjoks bëhet formë të qartë cilindrike. Në një frymë të shkurtër duhet të jetë fryma e gjatë dhe e dhimbshme, shoqëruar nga një wheezing tingëllues.
Në procesin e frymëmarrje muskujve tërhequr barkut, gjoksit dhe sup brez, hapësirat ndërmjet brinjëve janë të përfshirë dhe të zgjerohet, kufizojnë mushkërive zhvendosur poshtë. Në fazën akute pacienti është vërejtur lëkurës kaltërosh, humbja e fuqisë, të qenët i përgjumur, takikardia rënda. Në fillim dhe në fund të larë të qëndrojë pështymë astmë.

Trajtimi i astmës


Në rast të sulmit të gjitha përpjekjet për qëllim lehtësimin e pacientit. Me këto synime përdorur beta-agonist (në formën e aerosols matur), steroid, ksantynы (theophylline, aminophylline). Në efikasitetit të tyre mund injeksion i adrenalinës ose ephedrine gëlltitje.

Pas heqjes të rrezikshme për jetën kusht emëruar hormonet fondet e thithur hlyukortykosteroydnыe zgjatur? 2-agonist. Për të lehtësuar shkarkimin e gëlbazë expectorant barnave të përdorura (ambroksolit, jod) - ata janë më të efektshme gjatë mbytje përdorur nebulizers. Duke u bashkuar me infeksion bakterial shtesë (rinitit, pneumonia) emërohet antibiotikët.

Pas heqjes periudhën akute treguar një trajtim spa në qendrat e specializuara shëndetësore me përdorimin e speleotherapy dhe galoterapi (të qëndrojnë në mikroklimë e shpella kripë dhe karstike), trajnimin e ushtrimeve të veçanta të frymëmarrjes.
Në faljen (dmth, kur nuk ka përkeqësim) astma mund të trajtohen trajtimet orientale, dmth trajtimin kompleks të akupunkturë, emërimin bimor tibetian dhe sjelljen e përgjithshme masazh kthyer. Efekti i trajtimit të tillë do të rriste periudhë faljen dhe uljen e sulmeve të asfiksi. Një plus i madh i mjekësisë tibetian se trajtimi i këtyre metodave është kimikateve në dispozicion që pacienti astma merr në sasi të mëdha. Efekti i këtij trajtimi do të ju lejojnë për të maksimizuar faljen afatgjatë.

Parandalimi astma


  • përjashtojnë kontakt me të gjitha alergeneve të mundshme (deri në një ndryshim të profesionit dhe vendit të punës);

  • Trajtimi i hershëm i infeksioneve respiratore virale, adenoids;

  • aderimin në një dietë të ekuilibruar, regjimit përditshme;

  • ndërprerja e duhanit;

  • Pjesa tjetër aktive në ajër të pastër, kalitje;

  • nuk ka stres, lodhje, aktiviteti i tepruar fizik.