Bruceloza - Simptomat


Bruceloza - Sëmundjet infektive dhe alergjike, patogjenë që janë Brucella. Sëmundja ka një simptoma mjaft të mëdha, por më shpesh ajo shoqërohet me mosfunksionim të sistemit musculoskeletal dhe nervor, në mosfunksionim të zemrës, zhvillim në sfondin e dehjes së përgjithshme.
Mënyrat e infektimit bruceloza
Agjentët e brucelozës është organizmat shumëqelizore, zhvillimi i të cilave kërkon një furnizim konstant të oksigjenit dhe përqendrim në këtë mënyrë të lartë të dioksidit të karbonit. Infeksioni ndodh pavarësisht nga mosha dhe gjinia, duke rënë të paktën dhjetë mikrobet mund të shkaktojnë brucelozës.


Një person mund të infektohet nga kafshët (dhi, derra, lopë, qen). Brucelat brucelat depërton trupin në kontakt me mukozës ose pjesën e prekur të trupit në kontakt amniotik fluide ose yahninni me të sapolindur. Gjithashtu bruceloza shpesh infektohen kur trajtimi mish i infektuar ose nga gëlltitje të produkteve pasterizuar qumështit.

Bruceloza në njerëz - Simptomat


Në fazën fillestare të sëmundjes gjatë formë primitive e brucelozës fshehur ndodh praktikisht asimptomatike. Ndryshimet në trup vërejtur pas periudhës së inkubacionit, kohëzgjatja e të cilit mund të shkojnë nga një javë deri në pesë.

Pas kësaj infeksioni hyn ostroseptycheskuyu formë. Në këtë fazë, bruceloza mund të njihet nga simptomat e mëposhtme:

 • ethe, i shoqëruar nga temperaturë të lartë, të cilat ndonjëherë arrin 40 gradë;

 • ethe me rritjen e djersitje;

 • lodhje, dobësi, dhimbje koke, dhimbje të muskujve.


 • Sepse dehje moderuar, gjendja e pacientit është konsideruar të Drejtat të kënaqshme. Ndryshime të mëdha në internals nuk po ndodh, sepse ajo shpesh është e vështirë për të diagnostikuar brucelozës.

  Bruceloza kronike karakterizohet nga kursi korrente. Manifestime të dehjes (ethe dhe të dridhura) të bëhet më pak e theksuar. Alternuara rëndim me remissions që mund të zgjasë nga një deri në dy muaj. Simptomat kryesore janë lezione të organeve të brendshme:

 • mosfunksionim i sistemit nervor ndodh si nevralgji ndër brinjëve, ishias, dystonia vegjetative-vaskular, zhvillimit neuroses;

 • patologji urogjenital vërejtur se meshkujt janë si salpinhitov, orhytov, endometritis dhe grave në një dështim të ciklit menstrual, zhvillimin e infertilitetit, lindjes parakohshme.


 • Pas një kohë infeksioni humb aktivitetin e saj, por rezervat ndryshime të pariparueshme në sistemin musculoskeletal.

  Diagnoza e brucelozës


  Nëse vëreni shenja të sëmundjes për diagnozën, përveç historisë mjekësore është e nevojshme për të bërë disa teste laboratorike. Për ta bërë këtë, njeriu duhet të kalojë testet për brucelozës, të cilat përfshijnë tre lloje të hulumtimit:

 • bakteriologjik;

 • serologjik;

 • alergji.


 • Kur analizë bakteriologjik për gjak Bruceloza e pacientit u studiuar për praninë e një Brucella. Studimet serologjike eksploruar reagimin Wright ndaj gjakut-mostrave. Me metoda alergjike subcutaneously brutsyllyn administruar dhe madhësisë edemë të vlerësuar rezultatet.

  Trajtimi i brucelozës
  Trajtimi për fazën e fshehur infeksionit po bëhet gati procedurat në emërimin e pushimit dhe një mënyrë e punës. Në pacientët me sëmundjen e butë nuk eshte i izoluar.
  Trajtimi me antibiotikë është bërë obligim për pacientët me formë ostrosepticheskoy e brucelozës. Kur ju drejtuar manifestime të rënda kryejnë vaksinimin.
  Në fazën kronike të trajtimit është shtrëngohet drejtim, kombinuar zvaktsynoterapiyu. Përveç kësaj, pacientët të përshkruara fizioterapie kalimin.