Bronchospasm - simptomat në të rriturit


Për ta bërë procesin normal të frymëmarrjes duhet bronkiale lumen diametër ishte e mjaftueshme. Me një tkurrje të mprehtë të muskujve të butë ngushton atë, duke provokuar bronchospasm apo sindromi bronchospasmodic - simptomat në të rriturit janë të gjendje shumë të rrezikshme që nganjëherë çon në shok anafilaktik, mbytje sulmet.

Si të njohin bronchospasm?Nëse dyshoni se një sindromi përshkruar pa simptome të dukshme rolin vendimtar të luajtur nga historia dhe patogjenezën e sëmundjes. Nëse ka astma bronkiale, emfizemë, diagnostikojnë sulm shumë më të lehtë. Është e rëndësishme të mbani mend se shpesh bronchospasm në bronkit dhe alergji, dhe në sfondin e bronchiolitis akute. Në rastin e fundit sëmundja është një natyrë nxitëse, ndikon edhe të mesme dhe bronchioles të vogla.

Manifestimet kryesore klinike:

 • gulçim, kodrina në astma;

 • e fortë ndjenja e shkurtër fryma;

 • cianozë trekëndësh nasolabial;

 • ënjtje e venave në qafë;

 • zgjerimin e gjoksit;

 • kollë me mukozë të trashë të lehta me ngjyrë ose transparente;

 • ndjenja e shurdhim në gjoks;

 • exhalations zgjeruar, shpesh me një tingull fishkëllimë, wheezing;

 • frymëmarrje zhurmshme;

 • Tërheqja e lëkurës në hapësirat ndër brinjëve dhe krahë hundë;

 • çehre të zbehtë, me blu rreth buzët;

 • frika, frika e pacientit;

 • duke marrë pozicionin e jashtëzakonshme njeri detyruar (ulur, duke u mbështetur në dorë);

 • pagjumësi;

 • teshtitjes me lirimin e mukusit të lëngshme transparente.


 • Të gjitha këto simptoma ndodhin për shkak të komplikimeve të ajrit në mushkëri, prandaj mungesa e oksigjenit në gjak, hipoksi.

  Shenjat bronchospasm


  Identifikimi manifestimet e hershme klinike të patologjisë mund të jenë faktorët e mëposhtëm:

 • ndryshimet e humorit, depresion;

 • lodhje;

 • çrregullime të gjumit;

 • inhaling ajër pa probleme, por komplikime gjatë kalimit;

 • hrypyaschye, fishkëllimë tinguj në zonën e gjoksit;

 • paaftësia për të mbushur mushkëritë me ajër (pacienti merr frymë kryesisht stomak).


 • Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet këtë lloj sindromi si bronchospasm fshehur - asnjë simptom derisa ka disa stimul, të tilla si pluhur, alergeneve, virus apo infeksion bakterial. Kjo gjendje karakterizohet nga befasi, asfiksi të shpejtë të rritjes. Viktima menjëherë fillon sypity frymë shumë të zhurmshme, kur vыdohah qartë dëgjoni bilbil. Bronchospasm Zakonisht fshehur ndodh sëmundjet e mëposhtme:


 • bronkit;

 • rinitit;

 • dysplasia ind lidhës;

 • fibroza cistike;

 • pezmatim i fytit;

 • patologji të shumta të organeve;

 • karditi;

 • Pneumonia intersticiale;

 • ethe hay;

 • nyjë peryartreryyt;

 • duhani zgjatur pasiv;

 • adenoids (përsëritje të inflamacionit).


 • Gjithashtu simptomat e papritura mund të jetë bronchospasm paradoksale. Ky kusht është vërejtur në trajtimin e kësaj sëmundjeje dhe duke u përpjekur për të eliminuar tensionin e muskujve të butë përmes bronhodylyatatorov. Shumë shpesh ekziston një vrull duke përdorur:


 • Ventolin;

 • Salbutamol;

 • Atymosa.


 • Këto barna kanë një efekt zbutës dhe për të parandaluar pengim të mushkërive, por përdorimi i tyre provokon forcimin manifestimet klinike gjendjen patologjike. Pra, në vend të bronhodylyatatorov pritshme të veprimit, ka një përkeqësim paradoksale të shëndetit dhe mbivendosjes qasje në ajër, mungesë e oksigjenit të fortë. Përshkruar shpesh bronchospasm shoqërues reaksione alergjike në medikamente apo disa komponentëve të tyre.