Shoots kokën time


Shpesh dhimbje koke e papritur qitjes karakter në anën e majtë të kokës së drejtës ose të bëhet kurs kronike, shterur pacientët dhe muchytelnostyu tyre spontanitetit. Pacientët me një frikë të madhe të sulmit të ardhshëm, i cili mund të vijë në çdo moment. Por kjo ndodh dhe në mënyrë që të shtënat dhimbje në kokën time nuk ka parë, kundër prosperitetit të plotë pas kokës produlo ose qafë në erë. Dhe kjo, dhe një tjetër dhimbje koke në praktikën mjekësore të quajtur prostrelyvayuschey kranyalhyey.


Kjo gjendje nuk mund të konsiderohet si një sëmundje të veçantë, duke e bërë trajtimin e kësaj simptomë vetëm në ballore, lob të përkohshme ose mbrapa. Duke pasur parasysh faktin se kjo dhimbje koke është vetëm një shenjë të vogël që mund të jetë një problem i madh, ju duhet të merrni serioze në lidhje me studimin e tij të detajuar për të kuptuar se çfarë duhet të bëjnë dhe si ta trajtojmë atë.

Mekanizmat e zhvillimit


Prostrelyvayuschaya kranyalhyya nevrohennыy është gjithmonë e lidhur me ndodhjen e parregullt të qarkullimit apo impuls qarqeve në nervave periferike dhe receptorët. Por, për disa arsye jo të gjitha analizues dhimbje kjo zonë gjeneruar një dhimbje koke që shoots në ndonjë nga shefat e departamenteve. Edhe pse ata janë pothuajse të gjitha strukturat kafkës dhe trurit (lëkurës, muskujve dhe aponeurosis, periosteum, arteriale dhe venoze anijet, membranat e trurit.) Prirja për të prodhuar impulset dhimbje janë struktura nervor që lidhen drejtpërdrejt me fuçi në pjesën e prapme. Ato janë të vendosura kryesisht në indet e buta ose vetë dhe ganglia tyre nerva.

Për nga rrethi vicioz i rritëse impulseve dhimbje që mund të ndodhin si në periferike të sistemit nervor dhe dhimbje qendrave në tru kërkon uyazyka caktuar. Ajo mund të jetë dëmtime traumatike dhe inflamator nervave periferike, muskujt dhe lëkurën në qafë në të cilën vuan strukturën e axons (proceset e gjata të neuroneve dhe membranat e tyre. Kjo çon në rritjen e transmetimit Synaptic në lidhje interneuronal dhe përfundimit efekt frenues.
Si rezultat - zjarret vrull, rrufe përhapur rreth rrënjëve nervore të indeve në zonën e innervation. Nëse ka një dhimbje koke e tillë, kjo tregon që sëmundja e shkaktuar nga ajo ose dolecheno ose strukture pakthyeshme thyer e neuroneve të qendrës dhimbje e trurit. Ajo krijon një cikël vicioz të dhimbjes, jo vetëm në pjesën e pasme, por edhe në çdo rajon tjetër.

Sëmundjet e çdo kranyalhyya mundshme prostrelyvayuschaya


Mekanizmi Pathogenetic
Sëmundje
Lezione drejtpërdrejtë periferike
nerva
Pezmatim nervi dhe trigeminale nevralgji (sëmundje Fozerhylya)
Sykarda Syndrome (nevralgji nervore glossopharyngeal)
Sindromi i tunelit V dhe IX palë nerva kafkës
Polyneuropathy toksike dhe alkoolike e lokalizimit ndryshme (djathtas dhe majtas)
Kushtet patologjike e ganglioneve autonome
Sludera Syndrome (nevralgji krыlonebnoho nyje)
Sindromi Hunt (nevralgji ndërmjetme
Sindromi nervore ose nyje geniculate)

Oftalmohennaya kranyalhyya (sëmundjet e mendimit)
Proceset purulent inflamatore përfshijnë strukturat nervore syrit
Kaloni në humbjen e dëgjimit dhe erë
Otitis purulent mesme dhe lezione të brendshme të piramidës përkohshëm kockave
Purulent-shkatërruese mastoiditi
Sinusit akut
Inflamacion osteo-kyçeve djathtë aparat ose rajoni lënë Maksilofaciale
Arthritis i përbashkët temporomandibular, duke përfshirë purulent
Osteomielit e nofullat në zonën e kalimit të nervave kraniale
Acarim nga çifte sipërme e nervave kurrizore, në të cilën shoots në qafë apo prapa veshit

Osteokondroza e shpinë
Hernie intervertebral
Nevralgji post-traumatik në rajon zverku
Acarim i nervore mbaresa personi zonë
Sindroma Myofascial sipas llojit të tunelit
Shkaktuar psikologjikisht dhe neyropaticheskaya kranyalhyya
Impulset intracranial
Tumoret neyrohlyy (эppendymoma, astrocitoma) në afërsi të trungjet nervore
Cysts dhe abscese (djathtas / majtas) gjysma e trurit
Tumoret e predha nervave kraniale (schwannomas, neurinoma)
Anije-nervore abuzimi
Mikrovaskulyarna compression
Aneurysms cen dhe cerebrale arterieve

Zverku dhe zona kohore arterit

Tiparet klinike të llojeve të ndryshme të dhimbje koke prostrelyvayuschyh


Pavarësisht nga shkaqet, të gjithë pacientët ankohen për dhimbje të papritur të shtënat ndjesi paraqitjes në një gjysmë të kokës (të djathtë ose të majtë) ose mbrapa. Dhimbje mesi bilateral nuk është gjetur. Ajo mund të jetë e lokalizuar në çdo rajon anatomike e kokës: ballore, parietal, të përkohshme, zverku, radiating (llastarët) të pastruar një rrip të ngushtë në fytyrë, qafë, nofulla dhe rajon pranë veshit. Zona rrezatim korrespondon me vendndodhjen anatomik të nervit nervoz dhe zona e saj innervation.

1. dhimbje koke në lob ballore.
Në shumicën e rasteve nuk është diçka e drejtë në fushën e daljes së fytyrës degët nervore vetullat si spontane dhe të prekur zonën. Dukuri e saj është e lidhur me vetë pacientët episod kur ata produlo gjatë.
2. parietal lokalizimi është pasqyruar në natyrë, duke qenë vendi i fundit i shumë bronkial trungjet nervore. Klikimi mbi një raketë pikë mund të provokojë kryq. Këto dhimbje janë konvulsiv në natyrë, duke filluar ashpër si sulm që menjëherë mund të ndalet dhe mund të ndodhë spontanisht, si dhe një numër të madh të kohës.

3. përkohshëm karakter qitjes dhimbje.
Nuk është në shumë sëmundje, për shkak të përqendrimit të shumë fibrave nervore dhe receptorët dhimbje në atë zonë. Lokalizuara më shumë në të djathtë, të majtë - pak më pak, nuk janë të lidhura me shtetin kur produlo era. Ajo mund të shkaktohet nga zona prekje konvencionale të caktuara. Pacientët e ditur ato, të përpiqemi për të shmangur këtë. Pjesa tjetër e pacientëve, në të kundërt, duke shtypur këto zona çon në një rënie në dhimbje. Call dhimbje shpine përkohshme mund të lihen lëvizje përtypet si kushte patologjike e rajonit periarticular e majtë nyzhnochelyusnoho temporomandibular të përbashkët më të zakonshme.

4. zverku shtënat dhimbje.
Kjo mund të ndodhë në pjesën e prapme të një kthesë të mprehtë të kokës, si të djathtë dhe të majtë. Në disa pacientë janë të qarta kontakt zonë shkas i cili menjëherë shkakton dhimbje shpine. Ato mund të jenë të lokalizuara prapa veshit, rreth shpinë qafës së mitrës apo të gjithë rajonin zverku. Pamja e tyre, pacientët njoftim pas produlo në rrugë, në transportin publik ose pas gjumit për shkak të pozitës jo të saktë të kokës.

Si mund të ndihmoni


Në asnjë rast të jetë vetë-trajtoni veten, ose të bëjë asgjë në të gjitha. Që trajtimin e dhimbje koke, të përgjithshme dhe të xhiruar, në veçanti - nuk është detyrë e lehtë. Por në këtë rast do të varet nga shkaqet e tyre. Vetëm studim të plotë mund t'i përgjigjem kësaj pyetjeje. Do të varet nga gamën e plotë të masave të trajtimit që përfshijnë:

1. Nxehtësia e procedurës. Duke treguar në pezmatim nervi ndryshme dhe nevralgji, dhe në situata ku produlo nervore të gjithë. Si shtëpi për të sëmurët e kokës (majtas ose djathtas) aplikuar ngrohjes e thatë. Në spitalet e vendosura banjot parafine-ozokerit, fasha dimexide (1: 3), kremra napivspyrtovyy;
2. teknikat fizioterapi. Përfshin Electrophoresis lokale ndikim, iontophoresis, UHF, terapi lazer, rrymë panatyrshëm, procedurat magnetike. Ato janë veçanërisht efektive nëse nervore produlo ftohtë;

3. Pikat e lehtë dhimbje acupressure dhe të gjithë kryetarët e treguara për procesin sipërfaqësore marrëveshje. Ajo duhet të bëhet 2-3 herë në ditë;
4. Procedurat e ujit - masazh nënujore, dush rrethore;
5. Metoda e drogë. Spasmolithics në këto dhimbje do të ndihmojë. Treguar duke marrë drogë nonsteroidal origjina anti-inflamator (indometacin, dolaren, ketanov, deksalhin.) Ata mund të trajtohen vetëm nëse vazhdueshme, sulmet e përsëritura shpesh në një periudhë të shkurtër kohe.
6. bllokada nga anestetikë lokalë të shkaktojë pikë, mbathje dhe ganglia. Për këtë qëllim, novokaina, lidocaine, bupivakaine, të dyja në mënyrë të pavarur dhe si bllokadës alkoolit-novokaina (01:10). Pikat janë të vendosura në afërsi të nofulla të përbashkët, dhe në buzë të majës së veshit.

7. B vitamina (thiamine, pyridoxine, cyanocobalamin, mylhama, neurobeks);
8. Në dhimbje kronike të shtënat të rënda lidhur me dëmtimin e intracranial themelor nervore treguar marrjes gabapentin, baclofen, carbamazepine.
Në përfundim, vlen të përmendet dhimbje koke kronike Rregullorja Shëndeti - trajtim kronik. Vetëm trajtimi i hershëm i problemeve akute që shkaktohen shkarkimi i dhimbjes mund të sigurojë përfitimin maksimal për të rregulluar ato.