Simptomat vaginal Candidiasis shkaktojnë parandalimin


Mëllenjë - çdo grua e di rreth saj, ose ajo me të "takuar" ose e saj në lidhje me këtë sëmundje të dashurën tha. Sëmundja sjell në jetë një shumë e ndjenjave të pakëndshme dhe momente. Në gjuhën mjekësore, sëmundja quhet simptoma vaginale candidiasis parandalimin Arsyeja, trajtimi udhëzimet maja janë të rëndësishme, veçanërisht në qoftë se një grua e moshës riprodhuese.
Candidiasis vaginale, çfarë është ajo?
Le të fillojnë për të përcaktuar se çfarë një infeksion maja. Kjo nuk është një sëmundje seksualisht e transmetueshme, por konsiderohet bashkë me ta nga simptoma të ngjashme. Në tanë kërpudhave organet maja të gjinisë Candida (agjent shkaktar i mëllenjë) është gjithmonë i pranishëm, por në sasi të vogla, që është flora patogjene. Një sëmundje zhvillohet si rezultat i mbarështimit intensiv, një numër arsyesh. Mëllenjë - jo rezultat i shkeljeve të rregullave të higjienës personale, dhe hetimi nuk është i mjaftueshëm në sistemin imunitar, kur ajo nuk mund të përballojë kasaphanën e "Candide. Në mënyrë që të jetë mjelëse sëmurë nuk duhet të nuk e kanë mbrojtur marrëdhënie seksuale, edhe pse ai gjithashtu mund të jenë të infektuar, nëse partneri është i sëmurë.Shkaqet e candidiasis vaginale
· Antibiotikët pranues;
· Ujitjes shpeshta dhe të pakontrolluara (larë florën normale të vaginës);
· Veshja e brendshme të ngushtë dhe të pakëndshme nga materiale sintetike shpesh shkakton candidiasis vaginale;
· Shtatzënia, ato 9 muaj, kur një grua përgatit për t'u bërë një nënë e trupit të saj është një seri e ndryshimeve të shkaktuara nga ndryshimet hormonale, si rezultat i ndryshimit aciditetin e vaginës pak acid (normale), ai bëhet acid, i cili është një parakusht për riprodhim të zgjeruar të Candida;

· Diabeti, tuberculosis, sëmundjet autoimune, sëmundjet e sistemit të tretjes, semundjet inflamatore e sistemit urogjenital;
· Hipotermia;
· Mosfunksionim të sistemit imunitar, si rezultat i semundjeve kronike;
Infeksioni HIV-AIDS ·;
· Droga hormonale kontraceptive, glukokortikoide sistematike, citostatikëve.

Simptomet e candidiasis vaginale
Duhet të theksohet se ka variante disa Kursi i sëmundjes: akute, përsëritura dhe kronike. Varësisht nga kjo dhe të vijnë për simptomat parat caktuara dhe manifestimet klinike të sëmundjes.


Procesi akute nuk është e vështirë në njoftim, duke e përshkruar simptomat e tij:
- curdled lengjet vaginale, ato mund të jenë të rënda apo të moderuar.
- Gruaja në organet gjenitale të jashtme përjetuar kruarje të rënda dhe djegie.
- kruajtje rrit urinim pas raportit seksual, gjatë menstruacioneve, kur veshur ngushtë, të brendshme të pakëndshme bërë nga materiale sintetike.
- urinim i shpeshtë dhe i dhimbshëm.
- edemë lokale, skuqje e vulvë dhe vaginës.

Kronike (të përsëritura) Candidiasis, ajo tregon simptomat e mëposhtme:

- jo kruarje shumë e theksuar, rritur urinim pas marrëdhënies seksuale, hipotermi.
- pa erë alokimi, qëndrueshmëri të bardhë të lëngshme.
- është në nivel lokal atrofi Mukoza vaginale.
- në akute janë të gjitha shenja të candidiasis akute vaginale.

Diagnoza e candidiasis vaginale
Bazuar në simptomat e sëmundjes, të dhënat e saj, kohëzgjatja e studimit gjinekologjike pacienti duke përdorur një colposcope, rezultatet e trajtimit të mëparshme. Po aq e rëndësishme është diagnoza laboratorike. Metoda më e zakonshme është për shpifje gardh prej vaginës dhe mitrës. Përveç kësaj, mbjellëse është kryer lengjet vaginale në identifikimin e florës, kërpudhave dhe vendosmërinë e sensibilitet të përgatitjeve të caktuara mjekësore.


Në disa raste hulumtimet e nevojshme dhe infeksioni mykrobyotsynoza zorrëve të transmetueshme seksualisht.

Parimet e trajtimit të candidiasis vaginale
Qasja për çdo pacient duhet të jetë individual, kështu që unë do të jap vetëm parimet themelore të trajtimit të candidiasis vaginale.
- Trajtimi i sëmundjes themelor.
- Refuzimi i shprehive të këqija.
- Nëse anulimi i mundshëm i terapisë antibiotike, trajtim kimioterapia, glukokortikoideve.
- Qëllimi sistemike droga antifungal: Droga Flukanazol, Ketoconazole.

- Trajtim lokal ne formen e qirinj hyrëse dhe trajtimin e vajrave traktit gjenitale jashtme, ketoconazole, Mikosyst, Nystatin, Lyvarol.
- Qëllimi për përgatitjet me gojë që përmbajnë bifidobacteria dhe lactobacilli, korrigjimin zorrë dysbiosis dhe vaginë: bifidumbacterin, lactobacterin, bifiform.

E rëndësishme! Mos përdorni ujitjes sode zgjidhje, ajo vret microflora natyrore të vaginës!
Sa për dietë, ju duhet të vidyazykatysya e ëmbël, ushqime niseshte, të nxehtë, i lagësht. Shtoni në dietën tuaj të përditshme më shumë perime dhe fruta, produkte qumështi ushqim.

Në tërësi seksit periudhës së trajtimit është e lejuar vetëm në prezervativ.

Parandalimi i candidiasis vaginale
- Terapia me antibiotikë, trajtimi me citostatikëve dhe hlyukortykoydamy duhet të bëhet vetëm nën mbulimin e drogës antifungal.
- Brendshme duhet të jenë të kënaqur me pambuk natyrore.
- Seksi rastësor është e papranueshme.
- Trajtimi në kohë i sëmundjeve kronike.

Candidiasis vaginale - një sëmundje më së shpeshti prek femrat e moshës riprodhuese. Prandaj kërkon qasje më të kujdesshme ndaj diagnostikimit dhe trajtimit të hershëm me të gjitha simptomat patologji të lidhura, si parandalim.