Volosoholovets njeriut - Simptomet, trajtim


Ka shumë të ashtuquajtura "sëmundje e duarve të pista", të cilat përfshijnë parazitët. Një nga krimbat është mjaft volosoholovets e rrezikshme e njeriut - Simptomat dhe trajtimi i infeksionit varet nga vendndodhja e parazitit, fazën e zhvillimit. Përveç kësaj, foto dhe trajtimi metoda klinike korrespondon me numrin e krimbave në trup.

Volosoholovets parazit njeriutKy krimb i përkasin raundin gjini. Ai jeton kryesisht në departamentin e verbër gut, por kryesisht hyrje mund të jetojnë në të vogla, zorrës së trashë, rektumit dhe shtojcën, duke shkaktuar sëmundje të tilla si tryhotsefaloz.

Volosoholovets ka një formë të pazakontë - pjesa e parë është shumë e hollë, e cila zuyazykalo emrin e parazitit dhe pjesën e pasme thickened. Worms hyrë në trupin e njeriut përshkon mukozën fund të ngushtë, të ushqyerit në gjakun dhe indet e lëngjeve.
Kohëzgjatja e ekzistencës së mjerë si individë femra dhe meshkuj të 3-5 vjet. Rëndësishmja, shqyrtoi shumohet parazit shpejt. Femër fekonduar shtrihet deri në 10.000 vezë cilat feçe pacientit në mjedis. Nën kushte të favorshme në 3-4 javë që ata të bëhen aktive, dhe pas pushtimit të trupit të njeriut vazhdon të zhvillohet, duke lëvizur në lychynochnuyu fazë.

Simptomet e infeksionit whipworm


Një parazit individ nuk shkakton shenja të dukshme dhe të prekshme që ndan produkte të mjaftueshme që mund të shkaktojë dehje të rëndësishme.
Nëse krimba në zorrët e shumë njerëzve, nuk është e tillë një foto klinike:

 • të vjella;

 • Çrregullime të përhershme të karrige;

 • dhimbje koke;

 • paqëndrueshmëri emocionale;

 • kolit;

 • spazma e stomak ose zorrët.


 • Simptomat më të rrezikshme:

 • inflamacion shtojcën;

 • paraqitja e polyps dhe cysts rreth parazitit;

 • zhvillimi i zorrëve tumor;

 • tryhotsefaloz.


 • Trajtimi i infestations whipworm njerëzore


  Metodat e trajtimit konservative sugjerojnë marrja e tableta. Droga më efektive:

 • Vermoks;

 • Naftamon;

 • Piperazine;

 • Vormil;

 • Ivermectin;

 • Nemozol;

 • Mebendazole;

 • Albendazole.


 • Ndër trajtimet popullore konsiderohen pranimi efektive e vaj të freskët nga fara kungull, ose përdorimin e tyre të përditshme.
  Një tjetër recetë - hani tri herë në ditë pivhrama pluhur rrënjë lëpushë, mundësisht me stomak bosh.