Hamartoma hypothalamic, dritë hamartoma - Simptomet, trajtim


Hamartoma (. Greke "Hamartyya" - gabim) - rezultat i një rrjedhë patologjike procesit në indet e trupit të shëndetshëm. Hamartoma është një formacion nyjore tumor me buhrystostyu butë në sipërfaqe. Ato përbëhen nga të njëjtit indeve, ku ka zhvilluar një tumor beninje. Dallimi në mes të indeve që përbëjnë tumoret, në vendin e gabuar në organin e prekur dhe shkallën e diferencimit.
Më shpesh prek mushkëritë dhe hypothalamus, nuk përjashtohet hamartoma e mëlçisë, veshkave, hamartoma gjirit. Sizes mund të ndryshojnë tumoreve (5.5 cm), ata zakonisht nuk janë subjekt për rritjen e shpejtë. Megjithatë, në mungesë të trajtimit, hamartoma në gjendje për të rilindur në neoplasms malinje.
Arsyet Hamartoma


Hamartomы ndodhin pa simptomave të dukshme dhe gjenden në rreze-X të rastit për praninë e një sëmundjeje krejtësisht të ndryshme, si hamartom simptomat e ngjashme me atë në sëmundje të tjera.
Në rrezik janë njerëzit e 30-40 vjet, ndërsa gratë janë më pak të prirur për shfaqjen e këtij procesi patologjike në kontrast me popullatën mashkullore (burra plagë raste 2-4 herë më shumë). Hamartoma porsalindur mund të zbulohet kur ajo është e lindur.

Shkaqet kryesore të hamartomы përfshijnë:
- histogenesis dhe shkelje organogenesis në zhvillimin embrionale (hamartomы kongjenitale);
- ënjtje si pasojë e inflamacionit, i cili ndodh gjatë shfaqjen dhe rritjen e indeve të zëvendësimit në sasi të parregullt;
- në fëmijëri tumoret e tilla mund të lindin si pasojë e lëndimeve të mushkërive, kokës apo pas sëmundjeve të ndryshme infektive që kontribuojnë në shfaqjen imunitetit;
- Dëmi indeve të mushkërive;
- e infeksionit në sistemin e poshtme respirator;

- predispozicion gjenetik;
- mutacione të ndryshme gjeneve, të cilat zakonisht rrjedhin papranueshme;
- efektet e dëmshme të tymit të duhanit, substancave kimike dhe natyrën radioaktive që bien në tokë, ajër, ujë dhe në këtë mënyrë kontaminojnë ambientin. Këto substanca janë formaldehyde, klorid vinyl, rrezatimi UV, Izotopet radioaktive etj
- Proceset bronkopneumonare rrjedhin me imunitet të zvogëluar, prania e astma, bronkit kronik, pneumoni të shpeshta, tuberkulozi dhe etj

Prania e ndonjë nga faktorët e mësipërm në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e hamartomы.


Simptomat Hamartoma


Ka hamartom vetme dhe shumësi. Në mënyrë të ngjashme, në varësi të llojit mbizotërues të rrobave të përbërë nga tumoret e tilla fshehtë hamartomы:
- hondromatoma (tumoret kërc më të lokalizuara);
- fybromatoma (mbizotërues indet fijor tumor është e vendosur shpesh në indin nënlëkuror);
- lypomatoma (në formën e hamartom tillë - indit dhjamor);

- anhyomatoma (gjenden në gjak);
- leyomyomatoma.
Në shumicën e rasteve hamartom prania në njerëzit është asimptomatike në natyrë. Identifikimi hamartomы është rastësisht gjatë X-ray ose X-ray trup ndodhet këtë neoplazmë.
X-ray foto hamartomы të ngjashme me sëmundjet tjera, kështu që diagnoza e saktë duhet të jetë më shumë hulumtime. Në radiographs hamartoma është si një hije të rrumbullakët me konturet e qarta, nganjëherë në sfond të saj mund të identifikohet kalcifikim fokale.

Me kalimin e kohës, madhësia e tumorit zakonisht mbetet e pandryshuar, por me rritjen ajo mund të shkaktojë parehati pacientit në organin e prekur. Sqarimi i hamartoma diagnozën e mundshme nga biopsi nëse tumoret janë gjetur në mushkëri, apo bronchoscopy dhe biopsi në rast të hamartom эndobronhyalnыh.
Në dritën e simptomave hamartomы mund të përfshijnë:
- hypoventilation nga rajonet e prekura të mushkërive;
- atelyktaz zhvillimit të lehtë dhe të përshtatshme nga pneumonia obstruktive;

- shfaqjen e hemoptysis në rastin e shkatërrimin e murit bronkiale, atëherë hamartomы kalojë në fazën malinje;
- dhimbje në zonën e gjoksit, kollë e thatë;
- kollë me zyrën gëlbazë, parehati.
Në përgjithësi, gjendja e pacientit në këtë sëmundje mbetet një kohë e mirë gjatë.
Shpesh një tru hamartoma, domethënë hamartoma hypothalamus. Hamartomы Sigurisht është e mundur në këtë rast, nëse:
- konfiskimet (kompleks i pjesshëm, përgjithësuar);
- konfiskimet e të qeshurit;

- Çrregullimet njohëse: shkelja e vëmendjes, kujtesës, tretje e materialit në rrjedhën e trajnimit, mungesa e këmbëngulje, prezencës së anomalive të sjelljes njerëzore. Më shpesh shfaqet në fëmijëri, të rriturit si simptoma nuk janë aq të theksuara;
- çrregullimet emocionale (depresioni, deficitit te vemendjes, autizmi, sindroma obessyvno-kompulsyvnыy). Fëmijët raste të caktuara është agresioni pakontrolluar;
- çrregullimet në funksionimin e sistemit endokrin. Kjo është për shkak të faktit se hipotalamusi është i përfshirë në kontrollin e autoriteteve të ndryshme;

- pubertet të hershëm, e cila është e mundur pa një gjykatë dhe çrregullime të tjera neurotike.
Nëse kanceri i gjirit hamartomы sëmundja është asimptomatik në natyrë. Dendësia e tumoreve varet nga raporti në të cilin fijor, yndyrë, indeve të gjëndrave. Ajo hamartomu diagnostikuar prekje gjirit mund, gjatë së cilës kthehet arsim të dendura dhe në natyrë. Explore ndihmën tumor e mamografia (mamografisë sepse është përcaktuar edhe me praninë e një hollë, linjë renthennehatyvnoy rreth të gjitha ose një pjesë të edukimit). Ultratinguj në këtë situatë mund të jetë i kotë, pasi që shpesh nuk hamartomы njohur në këtë hetim.


Hamartomы zhvillohet në mëlçi, dhe lezione shpesh e ekspozuar lob e saj të majtë. Për hamartomы mëlçisë karakterizohet nga:
- Rritja e shpejtë apo graduale në stomak për asnjë arsye të dukshme;
- parregullsi në procesin e frymëmarrjes, të vjella;
- ndjenja e shurdhim në bark, vjellje. Kjo është për shkak të mëlçisë hamartomы presion ndaj organeve të barkut fqinje;
- dhimbje, dispepsi;
- hipertensionit portal dhe ascites hamartomы si rezultat i presionit mbi venë portal.
Gjej të mëlçisë hamartomu kur ajo është në rritje dhe ka simptoma. Në fazat fillestare të hamartomы praktikisht i padallueshëm nga një parenchyma shëndetshme të mëlçisë. Эhotomohrafyya dhe densitometry janë të padobishme, por arteriography është në gjendje për të zbuluar tumoret shkak të hypervaskulyaryzatsyy saj.Hamartoma hypothalamic


Truri ndryshme hamartomы është mjaft e rrezikshme për shëndetin e njeriut, pasi trurit - kreu i të gjitha proceseve të trupit. Hipotalamusi (departamenti diencephalon) është më i prirur për atë pamja hamartom. Edhe pse përmasat e këtij trurit të vogël, strukturë kjo ndryshon komplikuar.
Nën kontrollin e hypothalamus janë një shumë e gjëndrave endokrine (gjëndrra e hipofizës, gonads, tiroide, pankreasit, gjëndrave mbiveshkore, etj), të cilat, nga ana tjetër, ndikojnë në qëndrueshmërinë e mjedisit të brendshëm. Shqetësim në funksionimin e hypothalamus gjithashtu çon në anomalitë e ndryshme endokrine.

Hamartoma hypothalamic mund të zhvillohet në një tumor beninje, e cila është përgjegjëse për hanhlyotsytome morfologjik klasifikimit - tumor i përbërë nga elemente nervore të sistemit simpatik ganglia.
Diagnoza hamartomы hipotalamusi si trajtimin e kësaj sëmundje, e komplikuar nga tumori dhe në bazë të këtyre metodave të studimit:
- Ekzaminimi neurologjike (funksioni vlerësohet neurologjike, ndjeshmëria e lëkurës, të sistemit vestibular, reflekset, statusi cerebellar funksionale);

- Analiza e hormoneve seksuale;
- studiojnë karakteristikat sekondare seksuale në aspektin e pjekjen e parakohshme;
- përdorimi i teknikave të imazhit. Këto metoda përfshijnë tomography llogaritur (CT) dhe rezonancë magnetike (MRI). Mjeku merr në aplikimin e ndonjë prej këtyre metodave shtresa image, të cilat mund të përcaktojnë madhësinë e tumoreve, vendndodhjen e saj në strukturën e trurit dhe formë. Ekspertët besojnë se MRI është metodë më informative e shqyrtimit të pacientëve sesa CT për shkak të përdorimit të fushave magnetike në vend të rrezatimit x-ray.Dritë Hamartoma


Hamartoma mushkerise - neoplazma me elementet e murit bronkiale dhe parenchyma mushkërive në përbërjen. Drita hamartom Frekuenca është nga 025% në 04%.
Në thelb, hamartoma është i përbërë nga kërc (hondrohamartoma), por prania e mundshme e tumoreve në indet e tjera të mushkërive (yndyrë - lypohamartoma, fijor - fybrohamartoma).
Hamartoma karakterizohet me tehe të butë të rrumbullakosura, të qetë dhe të mprehtë. Ndryshimet në indet e mushkërive përreth hemorroidet, rrënjët mushkërive mungon.

Në mënyrë tipike, formimi tumor të vendosura thellë në parenchyma mushkërive prekur (vnutrylehochno) pranë organeve të brendshme pleurë ose në sipërfaqe të saj (subplevralno). Hamartom vogël Madhësia nuk shkaktojnë shqetësime në funksionimin e mushkërive. Një rast i rrallë është vend brenda segmental hamartomы, bronke subsegmental. Në këtë rast hamartomы mund të shkaktojë hypoventilation mushkërive ose atelectasis.
Në ndihmën diagnoza hamartomы:
- Vizitoni terapist, pulmonologist, neonatolog;

- Rreze-X të mushkërive;
- biopsi emërimi;
- bronchoscopy.
Diagnoza është e mundur vetëm pas x-rrezet apo x-ray e mushkërive. Gjithashtu nevojitet diagnozën diferenciale hamartom e kancerit periferike, kist bronchogenic, një echinococcal kist, pneumofibrosis kufizuar, abscesit kronike. Vini re se vëzhgimi afatgjatë i pacientit është e rrezikshme.
Indikacionet për kirurgji janë paqartësi në specifikimet për diagnozën e tij, largimin radikal të formimit të tumorit. Operacioni është ënjtur vыluschyvanyy e indeve të mushkërive suturing vazhdojë. Heqje pak mbajtur margjinale (heqja e tumorit dhe gënjyer indeve afër) sehmentoэktomyya, lobectomy.

Lidhur me dritë trajtim hamartomы duhet të kontaktoni mjekun tuaj, onkolog; radiologëve; kirurgji kraharorit; pulmonologist.


Trajtimi Hamartoma


Deri më sot, disa metoda të përdorura në trajtimin e kësaj sëmundjeje, në varësi të tumorit. Nëse ju gjeni trurit hamartomы, veshkat, mushkëritë përdorur zakonisht kirurgji. Nëse ka contraindications të operacionit, pacienti është i inkurajuar që të vëzhgimit ambulatore.
Në pacient të lehta hamartome duhet t'i nënshtrohet inspektimit të rregullt nga uyazyka nuk ka rritje të tumoreve ose komplikime tjera. Nëse ka, pacienti kryer një operacion për të hequr hamartomы. Kirurgjisë mund të jetë një:

- thoracotomy (tumoret vyluschivanie e indeve të mushkërive);
- FBS (hamartoma endobronchial);
- vyluschivanie vydeotorakoskopycheskyh duke përdorur metoda (prezencën e tumorit në rajon subplevralnoy).
Hipotalamusi Trajtimi hamartomы përfshijnë:
- terapi medikament (Perdorimi i Anticonvulsants). Është trajtim simptomatike, duke hequr vetëm simptomat e sëmundjes;
- kirurgji (heqjen e tumorit nga operacioni). Nga ana tjetër, zgjedhja e metodës së ndërhyrjes kirurgjikale në përputhje me pacientin, prania e rrezikut të komplikimeve postoperative;

- terapi rrezatimi, dhe gjithnjë e më shumë - radiosurgery (ndodh në kirurgji me rrezik të lartë, si dhe paarritshmëri e tumoreve). Terapia Rrezatimi përfshin teknologji Gamma Knife, NOVALIS, thikë kibernetike. Radiosurgery, ndryshe terapi rrezatimi është teknologji jo-invazive, thelbi i të cilit - ekspozimi hamartomы dozë të vogël të rrezatimit, së bashku me përdorimin e CT ose MRI për të kontrolluar drejtimin e rreze të rrezatimit. Indeve të buta përreth tumorit janë të ekspozuar ndaj doza të padëmshme të rrezatimit, ndërsa qelizat e tumorit të grumbulluar rrezatimit nga të cilat efekti i rrezatimit në to është rritur në masë të madhe.