Helmintet - Simptomat


Gjatë gjithë jeta e një personi është i kontrolluar për krimba: kalimin e ekzaminimit mjekësor për pranim në spital, çerdhe ose në shkollë. Për këtë duket stol vezë krimb zorrësh. Por në baza të caktuara, edhe pa analizë të helminthosis mund të përcaktojë praninë e tyre në trup.
Parazitëve të cilët u vendosën në njeri, janë të ndarë në disa lloje - një krimb zorrësh, roundworm, volosoholovets tjera. Ato janë të vendosura në pjesë të ndryshme të traktit gastrointestinal, për shkak se simptomat e qëndrimit të tyre për secilin lloj është i përgjithshëm dhe specifik.


Helminthoses Diagnoza


Shenjat e krimbat fillojnë të shfaqen disa ditë pas infeksionit. Ata janë më të theksuara në 2 javë, por kjo sëmundje mund të jetë asimptomatike.
Simptomat e përbashkëta të paraqitjes së krimbave në trup:

 • përçarje nga zorrët - kapsllëk ose diarre, nganjëherë me gjak, pengimin, sindromi i absorbimit të papërshtatshëm;

 • Stomak - dhimbje, fryrje e tepruar, i mërzitur, të vjella;

 • rritur nyjet limfatike, mëlçisë dhe shpretkës;

 • në lëkurë - shfaqjen e skuqje dhe kruarje, si dhe tharje të saj, mund të shkaktojë edhe çara dhe lëkurë;

 • pafuqi, dobësi, humbje e oreksit, ndryshime në shije ose humbje, ethe, probleme vizion, dhimbje në muskuj dhe nyje, humbje e paarsyeshme peshe, kollë gjatë natës dhe anemi;

 • çrregullimet e sistemit nervor, rritur nervozizmi, dhimbje koke, mund edhe zhvillohet depresioni, çrregullime të gjumit.


 • Simptomat specifike të llojeve të ndryshme të krimba
  Simptomat jo vetëm të zakonshme, por të veçanta të ndihmojë në përcaktimin infestations rra zorrëve.
  Ostritsa
  Kur infeksioni krimb zorrësh shfaqet gjatë natës kruarje anus, pasi ato janë më së shumti në zorrë të ulët të vogla dhe fillimisht Tolstoit, si dhe, pasi gjatë natës femër jashtë anusit për të hedhur vezët e tyre. Në provim, lëkura mes mollaqe mund të gjeni gjurmë të kruarje.

  Ascarids
  Kur parazitëve ascariosis migrojnë nëpër trup, kështu që ata mund të përcaktohet nga:

 • jo për të trajtuar dhimbjet në bark;

 • Shkelja e karrige;

 • kollë sëmurë lagësht shpesh fillon gjatë natës, pa ftohjet shoqëruese dhe simptome sëmundje virale - wheezing në mushkëri fyt ftohtë dhe të kuqe.


 • Konfirmojë apo mohojë këtë sëmundje mund helminthosis analizat e feces apo gjakut. Pra, nëse ju gjeni veten me disa nga këto simptoma në të njëjtën kohë, ju duhet të shihni një mjek dhe të testohen.