Hypoglycemia - Simptomat


Trupi i njeriut, veçanërisht të trurit për funksionimin normal ka nevojë për sasinë e glukozës në gjak ka qenë konstante. Në një person të shëndetshëm rregullimin e glukozës ndodh automatikisht - trupi vetë tregon pankreasit për të zhvilluar doza e insulinës e nevojshme për të mësuar sasinë e duhur të glukozës. Në diabet është e nevojshme për të bërë "me dorë", duke futur insulinës në trup. Megjithatë, ata kanë nevojë për të llogaritur saktë dozën varësisht nga nevojat e organizmit në çdo rast shumë i vështirë.


Nëse glukozë tuaj të gjakut bie nën vlerat mesatare normale (më pak se 35 mg / dl), nuk është një gjendje patologjike, të quajtur glycemia. Në këtë rast, preken kryesisht qelizat e trurit. Prandaj, kjo gjendje kërkon kujdes emergjent.

Si për të zbuluar glycemia?


Hypoglycemia mund të ndodhë befas ose zhvilluar gradualisht, dhe manifestimet klinike mund të ndryshojnë dhe varen nga shkalla e uljes së glukozës në gjak.
Simptomat tipike të hypoglycemia në diabetit janë:

 • ankth dhe frikë;

 • agresioni, nervozizëm;

 • dobësi, lodhje;

 • djersitje të tepruar;

 • aritmia;

 • dridhje e gjymtyrë;

 • shkelje gjuhën dhe koordinim;

 • lëkurës zbehtë;

 • uria;

 • të përzier, të vjella;

 • dhimbje koke, marrje mendsh;

 • mpirje në buzët dhe gjuhën, etj


 • Përveç kur parashikohet në kohë të ndihmës së parë, gjendja mund të përkeqësohet me shpejtësi dhe të shkojnë në gjendje kome hypoglycemic. Në një rast të tillë, personi humb vetëdijen, ai vërejti një hypotonia mprehtë muskujve, zbehje të rënda, lagështi lëkurës, konfiskimet mund të ndodhë.

  Nëse hypoglycemia ndodh në ëndërr për shkak të administratës së insulinës pahijshme, shenjat dhe simptomat mund të përfshijnë:

 • ëndrrat ankthi, duke thirrur në gjumin e tij;

 • lagur nga shtrat djerse;

 • lodhje pas zgjimit.


 • Pacientët diabetik afatgjata shpesh nuk i përjetojnë simptoma të hypoglycemia fillon. Por kjo mund të shihet nga të tjerët ashpër nuk është sjellje e papërshtatshme ngjan dehje.
  Në një person të shëndetshëm simptomat e hypoglycemia gjithashtu herë pas here ndodhin, por ato janë jetëshkurtër, v. Për. Trupi shpejt përgjigjet për nivele të ulëta të glukozës dhe të balancuar atë.

  Hypoglycemia - ndihmës së parë dhe trajtimi
  Nëse keni simptomat e hypoglycemia jashtëzakonshme është duke marrë drogë glukozë ose një nga produktet që mund të shpejt të rritur nivelet e glukozës në gjak:

 • një gjysmë gotë me lëng të ëmbël frutash ose pije e butë;

 • një filxhan qumësht;

 • lugë gjelle sheqer ose mjaltë;

 • 3 - 4 tableta glukozë;

 • një shërbim i xhel glukozës (15 g karbohidrate).


 • Para dhe pas 15 minutash, pas administrimit të produktit duhet matur përqendrim sheqer glukozës përdorur metra glukozës në gjak. Nëse niveli i glukozës është i ulët, ju duhet të hani më shumë pjesë të ushqimit. Algorithm përsëritet për aq kohë sa përqendrimi i glukozës rritet në 39 mmol / L ose më e lartë.

  Për të parandaluar sulmet përsëritur të hypoglycemia pasi që ju duhet të hani ushqime që përmban "të ngadaltë" sheqer. Për shembull, kjo mund të jetë një çift i sanduiçe me bukë thekre, një pjesë e bollgur ose hikërror qull.
  Nëse një person e humb vetëdijen, ju duhet të vënë mënjanë, e vënë atë nën gjuhë, ose faqe copë e sheqerit të vështirë dhe të telefononi menjëherë një ambulancë. Nëse është e mundur, ju duhet të hyjnë në mënyrë intramuskulare pacientit glukozës. Trajtimi i mëtejshëm nga simptomat e hypoglycemia do të përcaktohet nga mjeku.