Majtë ventricular hypertrophy - trajtim, simptomat


Hypertrophy - një proces i gjatë kompensues reagime adaptive infarkt. Rritja e muskujve të zemrës për shkak të rritjes së performancës së miokardit pa një rritje në njësinë e saj të ngarkesës e mases muskulore me defekte ekzistuese të valvulave të zemrës dhe hipertensionit në CCB apo ICC.
Ky proces patologjik është fiziologjike dhe patologjike. Në rastin e parë, rritjen e muskujve të zemrës ndodh si rezultat i performancës zgjeruar fizike apo trajnim intensiv në çdo sport. Me një masë të tillë të hypertrophy miokardi rrit zemër duke rritur në masë të muskujve, e cila është përfshirë thellë në punën e zemrës.


Hypertrophy proceset patologjike formuar në mënyrë të pavarur i rritjes së muskujve skeletik në të njëjtën kohë rritjen zemrën kompensues si rezultat i çrregullimeve në sistemin e qarkullimit të gjakut. Por, megjithatë, për të përcaktuar një dallim i qartë në mes të këtyre dy llojeve të hypertrophy është pothuajse e pamundur. Për shembull, forma patologjike, rritur muskujve të zemrës është i pabarabartë dhe është e lidhur me zemrën që ka të punojnë shumë.
Përveç kësaj, ekzistojnë tri fazat e hypertrophy të miokardit, të tilla si emergjente, e cila përfundoi (hyperfunction të qëndrueshme) dhe të ngadalshëm fazën sosje cardiosclerosis progresive.

Për fazën emergjente karakterizohet nga zhvillimi pas rritjen e ngarkesës në lidhje me çrregullime patologjike infarkt (glycogen zhduket, reduktohet fosfat kreatinë ul kaliumi brenda qelizave rritur natriumi, kripë e acidit laktik akumulon), si pasojë e rezervave mobilizimit infarkt dhe trupin. Ajo ishte në këtë fazë rrit ngarkesën në masë të muskujve shpejt të fillojnë të funksionojnë dhe struktura kardiak peshë rritet për shkak të sintezës së proteinave dhe fibrave trashje.

Në fazën e dytë, të gjitha proceset janë përfunduar hypertrophy muskujve të zemrës dhe rritur në masë nga pothuajse 100%, IFS (strukturat operative intensitet) normal. Patologjia në strukturën dhe metabolizmin e muskulit të zemrës nuk ka treguar. Përveç kësaj, shkelje normalizuar e hemodinamikën dhe zemrës janë ndryshuar përshtatur presioneve të reja, dhe për një kohë të gjatë të përfshirë në kompensimin e tyre.
Për fazën e tretë të lodhjes karakterizohet nga ndryshime të thella metabolike dhe strukturore që ndodhin në qelizat e muskulit të zemrës. Një numër i fibrave muskulore vdesin dhe janë zëvendësuar në ind lidhës fillon të rritet dhe IFS. Kështu nuk është një shkelje e sistemit rregullator të zemrës. Sosje progresion shkakton zhvillimin e CHF.Shkaqet hypertrophy


Sipas një ndryshimi të tillë të mendjes së muskulit të zemrës parregull të zemrës zgjeruar. Kjo anomali konsiderohet shteti i rrezikshëm dhe nuk i përkasin në një formë të pavarur të sëmundjes. Në hypertrophy arsimit që ndikojnë në patologjitë e ndryshme kardiake që mund të çojë në sëmundje të dobët prognozë themelore. Në mënyrë tipike, në praktikë mjekësore vërejtur rritje në barkushe të majtë të zemrës, por ndonjëherë ndodh dhe RV miokardi hypertrophy, dhe të dyja.
Si rezultat i kësaj sëmundjeje 4% e pacientëve vdesin nga vdekja e papritur, dhe 80% për vdekshmërinë me sëmundje ekzistuese të zemrës.

Hypertrophy formuar si rezultat i rritjes së stresit mjaftueshme zemër që ndodhin në sfondin e sëmundjeve të ndryshme, aktivitet të lartë fizike dhe faktorët ushqyese.
Por hipertension, sëmundje koronare të zemrës, shkalla e mushkërive e zemrës tejkalon ushtrimi dhe peshë të tepërt janë bazë e të gjitha shkaqeve të procesit patologjike. Përveç kësaj, faktorë të tillë si alkoolit, pirja e duhanit, stilin e jetës të pazakontë ngarkesës me pak lëvizshmëri dhe ndryshime në nivel gjenetik mund të shkaktojë një rritje të muskulit të zemrës.

Gjithashtu, kjo gjendje patologjike karakterizuar nga etiologji kongjenitale mund të rezultojë në trashje e miokardit. Kjo ndodh si pasojë e një rritje në sasinë e fibrave muskulore.
Hypertrophy gjithashtu mund të shkaktojë qarkullim të dobët brenda zemrës. Kjo është shkaktuar nga kongjenitale strukturën patologji anatomike të zemrës, ose ajo mund të jetë për jetën si pasojë e hipertensionit.
Përveç kësaj, rritja e sëmundje të muskujve të zemrës takon një atlet profesional me patologjinë kryesisht SS. Kjo sëmundje manifestohet, varësisht nga shkaqet që çuan në formimin e saj të këtyre arrhythmias pranishëm kardiak.Majtas hypertrophy ventricular


Sot ajo është një parashikues i madh i sëmundjes në fillim ESU dhe vdekja. Ky proces patologjike është quajtur zemra " vrasës i heshtur.
Zhvillimi i hypertrophy majtë ventricular për shkak të pranisë së faktorëve gjenetik, demografike, klinike dhe biokimike. Faktorët demografikë dhe jetesës të lidhura me formimin e kësaj sëmundjeje, përfshijnë sasinë e alkoolit të përdorur, trashje, karakterin e aktivitetit fizik, gjinia, raca, mosha dhe ndjeshmëri ndaj kripës. Përveç kësaj, u largua hypertrophy ventricular shpesh ndikon në gjysmën mashkull, dhe numri i pacientëve me këtë diagnozë rritet me rritjen e moshës.

Hypertrophy LV ndodh dy herë më shpesh në mesin e pacientëve me hipertension të lartë sesa me formën e saj të butë. Megjithatë, jo vetëm që rrit presionin e gjakut luan një rol të madh në formimin e kësaj sëmundjeje, por presioni rritet në mëngjes, si në pacientët që marrin trajtim për hipertension, dhe nuk ishin terapi.
Zhvillimi i sëmundjes kontribuojnë në faktorë të ndryshëm të natyrës hemodynamic, përkatësisht shkelje rheological e gjakut, ndryshoi strukturën e arterieve, stresit në vëllimin e zemrës dhe presionin.

Nga faktorë biokimike përfshijnë: rritje e aktivitetit të sistemit sympathoadrenal sistemit (RAAS) reninë-angiotensin-aldosteronit. Angiotensin lartë në trup, më e zhvilluar hypertrophy majtë ventricular. Ajo RAAS indet përfshira drejtpërdrejt në formimin e proceseve patologjike të tilla si hypertrophy, atherosclerosis dhe fibrozë.
Ndër faktorët gjenetike të anomali patologjike të dalluar Polymorphisms e këtij gjenit si ACE, i cili është një gjen rregullator.

Hypertrophy LV është dy llojesh: simetrike apikal dhe që zakonisht varet nga vendi ku rrit ind kardiak.

Simptomat në fillim karakterizohet nga asimptomatik, kështu që shumë pacientë mund të mos jenë të vetëdijshëm për zhvillimin e hypertrophy majtë ventricular.
Ankesat kryesore të pacientëve përfshijnë dhimbje të zemrës, rritjen e tensionit të gjakut, migraines, marramendje, gjendjen e gjendja e keqe e përgjithshme, ka aritmia, i cili shkon edhe më tej në pectoris.
Shenja e parë e sëmundjes është konsideruar të jetë pamja e dyspnea me zhvillimin e mëtejshëm të kushteve të syncopal ose pa to. Vizualisht nuk ka ndryshim shumë, por forma e rëndë e procesit patologjike shënuar lëkurën cianozë.

Për diagnostikimin hypertrophy majtë ventricular aplikojë ultratinguj e zemrës, e cila konsiderohet metoda kryesore e diagnozës, përmes të cilit nuk mund të identifikojë një rritje ekzistuese në muskujve kardiak. Metoda e dytë e provimit është EKG. Në këtë sëmundje t ndryshime valë dhe bëhet valët patologjike Q, shfaqin rreh shumta të takikardi ventricular të mundshme. Elektrokardiogramë Alternative shërben monitorimin e përditshme. Të përfshijë radiografi shtesë diagnostike. Kur dëgjuar Zhurmat përcaktuar systolic dhe prekje - vibrim në gjoks.

Masat themelore mjekësore e hypertrophy TU po kryen trajtim mjekësor dhe simptomatike. Në këtë rast të caktuar nga beta-blockers, frenuesit ACE, droga që të normalizuar shkalla e zemrës dhe presionin e ulët të gjakut. Format e rënda të sëmundjeve patologjike që kërkojnë kirurgji në mënyrë që të kryejë operim rritur dhe zonat e synuara të miokardit. Gjithashtu e rëndësishme është respekti për ditën dhe ushqim, natyrisht, edhe shpërndarjen e aktivitetit fizik me kufizimet e tyre të mundshme.Simptomat hypertrophy


Ky kusht i referohet masës kompensues të trupit i cili synon për të siguruar furnizimin me gjak të gjitha indet. Kundër defekteve valvulës të aortës ose mitrale funksionimin rritje të pamjaftueshme në muskujt e zemrës zhvillohet shumë më tepër. Por kjo është simptomatike identifikojë problematike shfaqen si shenja të sëmundjes themelore.
Procesi i rritjes së muskujve të zemrës kalon nëpër tri faza: kompensimi dhe dekompensimi subkompensatsyyu. Klinikisht, dy fazat e para praktikisht nuk tregojnë veten e tyre, edhe pse faza subcompensation nganjëherë tregojnë shenja të pectoris.

Decompensated karakterizohet nga simptoma që sugjerojnë dështim të zemrës. Kjo vështirësi në frymëmarrje pacientët në fjalë, ka pectoris, rrahje zemre të shpeshta, dobësi e muskujve, marramendje dhe ndjenja e vazhdueshme e lodhjes. Tiparet specifike të kësaj faze të sëmundjes janë ënjtje të fytyrës, nuk është fundi i ditës, kollë e thatë dhe rënie pulsin tensionit. Përveç kësaj, ajo është vënë re shpesh simptomat e tipit kardiak astma, ka ngecje në IWC. Kjo shkakton gulçim, të cilat forcat e pacientit për të marrë pozicionin orthopnea. Njëkohësisht vërehet ënjtje të gjymtyrëve të poshtme, bark, duke treguar që tregon PZHN.

Pasi të gjitha simptomave të hipertrofisë miokardit shfaqet gjate dekompensimi, në prani të defekte të zemrës është zbulimin e shpejtë e kësaj sëmundjeje në fazat e hershme. Gjithashtu, në qoftë se pacienti fillon të festuar reduktimin ESU rezervë funksionale, se ai ka një gulçim pas pune ose errëson sytë, ajo është konsideruar si shkak për trajtim të menjëhershëm nga një specialist.


Trajtimi hypertrophy


Qëllimi kryesor i trajtimit është për të reduktuar sëmundje vëllime patologjike kardiake rritet në vlerat normale. Kryesisht për të cilat përdorin metoda të ndryshme të trajtimit të hypertrophy miokardi, jo-farmakologjike; Trajtimi me përdorimin e drogës dhe kirurgji.

Mundësia e parë është që të vidyazytsi pacientit terapi nga nikotina dhe alkoolit; përjashtojnë rëndësishëm natyrën e stresit fizik; humbje peshe. Terapia më e përdorur shpesh në tërë kompleksin. Para së gjithash, filloni me patologjinë themelore dhe të trajtimit të përshkruara beta-blockers, verapamil, e përdorur për të trajtuar hypertrophy ekzistues, por gjatë sëmundjes së fshehur. Por në ato momente kur metodat joefikase e trajtimit mjekësor, të përshkruajnë një operacioni për të zgjidhur këtë problem.

Thelbi i ndërhyrjes kirurgjikale për hypertrophy miokardi është për të zbatuar dy lloje të transaksioneve. Në rastin e parë eliminuar ishemi, e cila është kryer në fazën e fundit të procesit patologjike (dekompensimi). Kjo arrihet përmes angioplasty stenyrovanyya dhe arterieve koronare.
Lloji i dytë i kirurgjisë - një korrigjim i defekteve të zemrës. Për këtë qëllim zëvendësimin e valvulave në rastin e funksionit të pamjaftueshëm dhe commissurotomy.
Hypertrophy referohet një sëmundje të rrezikshme dhe të pranisë së saj në rritjen e interesit të komplikimeve të ndryshme. Prandaj, ju duhet gjithmonë të monitoruar presionin e gjakut, një shqyrtim vjetor ultratinguj e zemrës dhe vërehet një kardiolog për të monitoruar situatën në dinamikën.

Kështu, nëse të gjitha rekomandimet hypertrophy rezultat të favorshëm dhe jo dënimin për pacientin.