Hypothyroidism tiroide Simptomat


Funksioni i zvogëluar tiroide mund të jetë, nuk është një sëmundje hypothyroid i pavarur, por i referohet një kompleks të shenjave dhe simptomave që janë karakteristikë e shumë Sëmundjet të llojeve të ndryshme. Kjo është arsyeja kryesore që kaq e vështirë për të diagnostikuar hypothyroidism. Në hypothyroidism të njerëzve nuk është një shtet, për shkak të vazhdueshme, mungesë të zgjatur të hormoneve tiroide - është shumë i zakonshëm në gratë sesa tek burrat. Por, pavarësisht nga fakti se hypothyroidism është shumë e zakonshme, ajo është mjaft e lehtë për të zbuluar.


Si një trup i përket sistemit endokrin të njeriut, gjëndër tiroide prodhon hormone të caktuara që janë të përfshirë në shumë procese që ndodhin në trupin tonë. Sepse hypothyroidism ju lejon të dini rreth vetes shumë simptoma, të cilat, megjithatë, e vështirë për të atribuojnë direkt në këtë sëmundje. Pra, simptoma hypothyroidism tiroide, shenjat, tiparet. Pacienti mund të ankohen për larmi të madhe, në dukje të palidhura, Sëmundjet shenja. Për një kohë të gjatë pacienti është në gjendje të shqyrtohet, trajtohen për sëmundje të tjera. Ata mund të ndihet siklet në sektor të sipërme të djathtë, në nyje, ajo mund të vuajnë nga kapsllëk të shpeshta, dobësi të muskujve përvojë. Pacienti shpesh të lodhur, dermatolog ankuar për thonjtë i brishtë dhe lëkurën e thatë, të shqetësuar për rritjen e humbjes së flokëve. Në gratë e mundshme parregullsi menstruale, nganjëherë dështime të mundshme apo shterpësi. E gjithë kjo krijon menjëherë e kuptojnë se kjo është një Hypothyroidism tiroide simptomat e të cilit janë kaq të ndryshme dhe karakteristike për Sëmundjet shumë.


Arsyet për shfaqjen dhe zhvillimin e kësaj sëmundjeje janë të shumta, dëme veçanërisht të tilla mund t'i atribuohet disa të gjëndrës tiroide, anomalitë e lindura të kirurgjisë natyrës në këtë organ, mungesa e jodit në trup, kanceri, infeksionet, si akute dhe kronike, disa efekte anësore droga dhe më shumë. Në hypothyroidism moderne e mjekësisë janë të ndarë në dy lloje: fillore dhe të mesme. Në çdo rast, të pakëndshme sëmundje hypothyroidism tiroide, simptomat e saj të dëmtojnë cilësinë e jetës, dhe ata të zhvillojnë ngadalë, nganjëherë pacienti mund të mos i kushtoj vëmendje të tyre për herë të parë dhe nuk nxitojnë për ndihmën e një specialisti.


Tiroide Hypothyroidism shkakton simptoma të tilla si letargji, ftohtë, gjuha qenët i përgjumur bëhet pengohet kujtesës përkeqësohet njeri vënë në peshë, ngadalësuar lëvizjet. Përveç kësaj, pacienti shpejt lodhet, ai reduktohet kapacitet pune, ënjtje të mundshëm të fytyrës, gjymtyrë. Voice mund ohrypnut, ai trashet, temperatura e trupit është ulur. Nëse Hypothyroidism është e rrezikshme për gratë çrregullime menstruale, varfëri e mundur, njerëzit mund të zhvillojnë një shkelje të funksionit erektil, dëshira seksuale zvogëlohet.


Probleme veçanti janë komplikime të ndryshme, të cilat mund të shkaktojnë hypothyroidism. Ndoshta më e rrezikshme prej tyre mund të konsiderohet hypotyreoydnuyu cilin, në të cilin një person humb vetëdijen, funksionalitetin e të gjitha organet dhe sistemet e trupit shtypur. Është e rëndësishme të fillojë menjëherë trajtimin e sëmundjes për të parandaluar këtë gjendje, dhe komplikime tjera të mundshme duhet të pashmangshme të çojnë njeriun te mjeku-endokrinolog. Trajtimi i hypothyroidism ndodh kur produktet tiroide-ilaçe që përmbajnë hormoneve tiroide. Varësisht nga mosha e pacientit, ashpërsia e sëmundjes, kohëzgjatjen e saj, doza mund të jenë të ndryshme.


Në hormonet mjeku emëruar si droga që mund të zvogëlojë yndyrë në gjak, droga që të zvogëlojë peroxidation e yndyrave. Ndoshta do të emërohet medikamente që nxisin dhe të përmirësojë funksionin e mëlçisë. Në rastin e hypothyroidism zhvilluar për shkak të mungesa e jodit në trup, të përshkruesit pacienti, të mbushur mungesën e elementeve thelbësore gjurmë. Në mënyrë tipike, pacienti toleruar këto barna mjaft lehtë, ai është i përshtatshëm për t'u përdorur. Mjekimi zakonisht zgjat për hypothyroidism jetës, pacienti duhet gjithmonë të kërkojnë endokrinolog për të kontrolluar nivelin e hormoneve.


Hypothyroidism primar ndodh në më e pacientëve kur sëmundja është shkaktuar nga gjendja e gjëndrës tiroide. Shumë më rrallë, por ndodh që shkaku i shtetit vepron gjëndrra e hipofizës sekreton një hormon të veçantë që rregullon veprimtarinë e tiroide - në këtë rast flasim për hypothyroidism mesme. Ajo mund të zhvillohet si pasojë e humbjes së gjakut apo transfuzionit të gjakut. Vihet re gjithashtu se ka dhe hypothyroidism terciar, e cila është shkaktuar nga lezionet e hypothalamus: ajo sekreton hormonet që rregullon funksionin e hipofizës.


Sipas statistikave, në Europë, një fëmijë nga 4 mijë. Pasi lindur me hypothyroidism primar, por në qoftë se koha nuk fillon trajtim, ajo mund të çojë në zhvillimin e dëmtuar mendor të fëmijës (në këtë rast, fëmijët duhet të fillojë të trajtojë javën 5 të jetës). Kjo sugjeron nevojën për shqyrtimin me kohë të porsalindurve për praninë e hypothyroidism latent, dhe nëse kjo ndodh, është e nevojshme për të filluar trajtimin në kohë.

Në përgjithësi, mjekësia moderne për disa dekada nuk ka asnjë problem në trajtimin e kësaj sëmundjeje. Përdorur më parë për këtë kancerit kafshëve në formë të thata, sot shkencëtarët janë në gjendje të sintetizojnë përgatitjet e nevojshme që të kompensojë për mungesën e veprimtarisë së gjëndrës tiroide. Gjëja kryesore - është për të trajtuar sëmundje të saktë dhe të rregullt, duke ndjekur sistemin e qartë.